Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Dlaczego zaśmiecamy nasze najbliższe otoczenie?

2020-06-20 11:31:43 (ost. akt: 2020-06-20 11:35:28)

Autor zdjęcia: archiwum GN

Nie było tygodnia, a ostatnio nawet dnia, gdy nie docierały informacje o dzikich wysypiskach śmieci lub zwyczajnych chuligańskich zachowaniach w lasach, na przystankach a nawet w centrach miejscowości.

O problemie ze śmieciami, które ostatnio są smutnym elementem krajobrazu, piszemy niestety zbyt często. Z tym problemem mierzy się także gmina Nowe Miasto, która apeluje, informuje i ostrzega osoby, które w bezszczelny sposób, nieustannie zaśmiecają otoczenie.
Od początku roku nasilił się proceder podrzucania odpadów do ulicznych koszy, zwłaszcza usytuowanych przy przystankach autobusowych. Każdy właściciel nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne (popularnie śmieci) ma obowiązek złożenia w swojej gminie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie ze stawkami uchwalonymi w gminie.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/smieci2-631036.jpg

Problem ten dotyczy kilku miejscowości gminy m.in. Bratian, Gwiździny, Pacółtowo.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/smieci1-631035.jpg

- Odpady podrzucane są prawdopodobnie przez mieszkańców, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - informuje Urząd Gminy Nowe Miasto.

Samorząd z Mszanowa przypomina także, że do koszy ulicznych nie wolno wrzucać odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych oraz innych nieruchomości, na których powstają odpady. 
Posegregowane odpady komunalne należy oddawać według harmonogramów wywozów (dostępnych na stronie www.gminanml.pl w zakładce Mieszkaniec) lub w aplikacji Eco Harmonogram - brzmi komunikat - W celu zatrzymania procederu podrzucania śmieci a także weryfikacji, czy wszyscy mieszkańcy i podmioty gospodarcze na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie mają złożone deklaracje na wywóz odpadów, Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”  będzie prowadzić kontrole. Władze gminy natomiast nie wykluczają posłużenia się mobilną kamerą, w celu ustalenia winnych podrzucania odpadów niezgodnie z regulaminem.

Warto podkreślić, że za podrzucanie śmieci w pojemniki publiczne oraz brak złożenia deklaracji za gospodarowanie odpadami, kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny.

Wiele smutnych obrazków można napotkać w lasach. W lasku między osiedlem bloków przy ulicy Piastowskiej a terenem Fabryki Mebli Szynaka, można napotkać całe sterty śmieci, butelek, plastików. Bałagan i zniszczenia w takich miejscach świadczą o odbywających się tam regularnie zgrupowaniach młodzieży, która urządzając towarzyskie spotkania zostawia w lesie niewyobrażalne ilości śmieci.

https://m.wm.pl/2020/06/orig/smieci4-631038.jpg

Borykamy się z suszą, przy takim składowisku jakie spotkać można w lasach, o pożar nie trudno.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
 
       

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. yattaman #2936977 | 5.184.*.* 22 cze 2020 08:19

    ciekawe gdzie wtedy jest wygodna policja, straż miejska, rodzice ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages