Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Nasi harcerze wśród skautów z dwudziestu państw promowali Nowe Miasto

Pod koniec maja odbył się InterCamp, czyli zlot harcerzy i skautów. Co roku organizowany jest w innym kraju. Tym razem zaszczyt ten przypadł Polsce. Wydarzenie zorganizowane było w Nysie na Opolszczyźnie, a dokładniej na terenach starej fortyfikacji. W zlocie wzięło udział blisko 2.700 uczestników z dwudziestu państw.

Zlot rozpoczynał się w piątek, 22 maja 2015 roku. Jednak aby zakwalifikować się do udziału w nim, nasz patrol musiał nagrać filmik w tematyce jakby wyjętej z czasów rycerskich.
— Ułożenie planu podróży, sporządzenie kosztorysów związanych z jedzeniem czy innymi atrakcjami również planowane było od czasu, gdy dowiedzieliśmy się o zatwierdzeniu naszego zgłoszenia — wspominają nowomiejscy uczestnicy wypadu.

Nasi reprezentanci
Powiat nowomiejski reprezentowało siedmioro harcerzy z Hufca ZHP im. Bohaterów Września 1939 roku, który swoją komendę ma w Nowym Mieście Lubawskim. Wyruszyli oni w podróż 21 maja, dzień przed rozpoczęciem zlotu. Pierwszym przystankiem było Opole, w którym zaprzyjaźnieni harcerze zaoferowali nocleg oraz towarzystwo przy zwiedzaniu tego malowniczego miasta. W drodze powrotnej znalazła się chwila na zatrzymanie się w urokliwej Warszawie.

Jak wyglądał zlot?
Teren całego zlotu był podzielony na kilka tzw. „subcampów”. W każdym podobozie było kilka narodowości, dzięki czemu można było nawiązać znajomości oraz poćwiczyć swoje umiejętności języków obcych w praktyce. Na program zlotu również nie można było narzekać. Na sobotni dzień przygotowany był „hike”, czyli gra miejska po Nysie. Na trasę nasi harcerze wyruszyli z patrolami ze Świecia nad Wisłą oraz Łodzi. Wieczorem przygotowany był koncert znanego wśród harcerzy zespołu „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”. Następnego dnia odbywał się „on –site program”. Na terenie całego fortu zorganizowane były punkty, na których można było między innymi przygotować nadruk na swojej koszulce, strzelać z łuku czy jabłkami z wyrzutni.

Zdaniem uczestnika
— Najbardziej podobała mi się atmosfera, która tu panowała — mówił Sebastian Fenyk z Kętrzyna, uczestnik zlotu. Wcześniejsze obawy, związane z długą podróżą do miejsca docelowego — Nysy okazały się zbędne — dodaje 16-letni Sebastian.

Od samej kuchni..
Zapytaliśmy druhnę Małgorzatę Słowikowską, sekretarza Chorągwi Opolskiej, jak na całe wydarzenie zareagowały władze miasta Nysy?
— Władze miasta bardzo nam pomogły, były otwarte i przyjaźnie nastawione. W dniu przedsięwzięcia pan burmistrz dzwonił do nas bardzo optymistycznie nastawiony, ponieważ gdzie nie poszedł, wszędzie byli harcerze i skauci. Był kilka razy na terenie zlotu. Była to pierwsza tak duża impreza, którą zorganizowała Chorągiew Opolska. Trzeba było zabezpieczyć blisko 3.000 osób, zadbać o zaplecze medyczne i ochronę terenu. Przygotowanie węzłów sanitarnych, zabezpieczenie wody, prądu i internetu też było dużym wyzwaniem. Z początku trochę obawialiśmy się o przyjazd harcerzy z innych krajów, jednak założyliśmy „Skautowe biuro podróży”, dzięki któremu pomogliśmy zorganizować dojazd czy zapewnić inne atrakcje zagranicznym skautom. Tak więc nasze obawy nie okazały się słuszne — podsumowuje druhna Małgorzata.
Warto dodać, że w tym roku został pobity rekord w liczbie narodowości, które wzięły udział w InterCampie, ponieważ było ich aż dwadzieścia.

Autorzy: Karol Suszyński, Agnieszka Gabiec

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Gazety Nowomiejskiej redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

2 zdjęcia
1 zdjęcie — Nasi harcerze po dotarciu do Opola. Od lewej: Jakub Podlaszewski, Joanna Kordalska, Agnieszka Gabiec, Martyna Szwechowicz, Karol Suszyński, Anna Polanowska oraz opiekun Joanna Pukalska
2 zdjęcie — Podczas jednego z zadań na terenie zlotu
Fot. Archiwum uczestników zlotu
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Projekt Mamy Głos
Oceń artykuł:

(0)