Cuda, które dokonały się przed obliczem Matki Łąkowskiej są wiarygodne...

2023-11-21 19:46:03(ost. akt: 2023-11-21 20:07:10)
Uporządkowane tereny poklasztorne w Łąkch Bratiańskich

Uporządkowane tereny poklasztorne w Łąkch Bratiańskich

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Jeszcze niespełna trzy wieki temu klasztor w Łąkach tętnił życiem. Kościół był swoistą mekką pielgrzymów, którzy przybywali, by doznać łask przed obliczem Matki Boskiej Łąkowskiej. Dziś jest to miejsce, które chociaż po części, wraca dawnej świetności. Odrestaurowano zniszczone mury obwodowe, odkryto niewidoczny dotąd obrys fundamentów kościoła i część podziemnych krypt.
Historia "łąkowskiej tajemnicy" sięga roku 1400, kiedy to wójt krzyżacki Bratiana wybudował w Łąkach kaplicę Matki Boskiej. W 1624 r. Paweł Działyński, ówczesny starosta bratiański, założył klasztor w Nowym Mieście. Były to czasy reformacji, dlatego duchowni zapobiegali szerzeniu się protestantyzmu. Kościół jednak został zniszczony i przeniesiono go do Łąk, gdzie połączony został z istniejącą kaplicą.

Dokonały się cuda
Łąki swe znaczenie zawdzięczały cudownemu obrazowi Matki Boskiej, który przechowywano w samym sercu kościoła — w głównym ołtarzu. Historykom trudno zbadać pochodzenie obrazu, bowiem nie znaleziono wielu źródeł. Jednak cuda, które dokonały się przed obliczem Matki są wiarygodne, co potwierdza dekret papieski wydany w 1750 r., pozwalający na ukoronowanie obrazu złotą koroną.

Zjechali na koronację
Wielką uroczystością była koronacja figury, której dokonano 4 czerwca 1752 roku. Na obrządek zjechało 80 księży, sprowadzono gwardię koronną z Elbląga i liczne kapele z Malborka i Chełmna. Wieść o cudownym obrazie rozeszła się po świecie i stał się on przedmiotem szczególnej czci wiernych. Odpusty łąkowskie były wielkim wydarzeniem. Z pieśnią na ustach podążano do Matki Boskiej Łąkowskiej, przed której obliczem dokonywały się liczne uzdrowienia.

Blask powoli powraca
W "Tygodniku katolickim" z 1862 r. można znaleźć opis pielgrzymki, która wyruszyła aż z Kaszub. Na główny odpust przypadający kiedyś w niedzielę w oktawie Bożego Ciała, przybywało tysiące pątników ze wszystkich stron Polski.
Kościół w Łąkach zamknięto w 1875 r. na skutek działań ówczesnej władzy pruskiej. Kilka lat później wybuchł pożar, który zniszczył zabudowania, a reszty dokonał ząb czasu. Umilkły dzwony, umilkły pieśni...

Wizerunek ocalał
Na szczęście cudowną figurkę Matki Boskiej Łąkowskiej uratowano i przeniesiono do kościoła parafialnego w Nowym Mieście, gdzie znajduje się do dzisiejszego dnia. Od kilku lat tereny poklasztorne są gruntownie porządkowane, co pokazują prezentowane zdjęcia. Podczas prac odnaleziono wiele pamiątek z czasów funkcjonowania klasztoru. Artefakty znajdą swoje miejsce w Muzeum Parafialnym, które powstaje w Nowym Mieście.
Opr. km,ul
Dawny wizerunek klasztoru łąkowskiego


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5