Uratuj zdrowie Igora i innych Pacjentów. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku

2023-10-11 07:03:57(ost. akt: 2023-10-11 07:11:52)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Igor jest 27-letnim mieszkańcem Nowego Miasta Lubawskiego. Z zawodu jest kucharzem, ale jego mama, Tatiana, zainspirowała go do pracy w aptece. Uwielbia spędzać czas z najbliższymi - tatą Maciejem, siostrą Asią, ukochaną dziewczyną Olą i z przyjaciółmi, na których zawsze może liczyć. Kilka lat temu mama Igora zmarła na nowotwór, a teraz chłopak sam musi walczyć ze śmiertelną chorobą.
Igor choruje na ostrą białaczkę szpikową. W poniedziałek 4 września zrobił badania krwi, a diagnozę usłyszał już dwa dni później – 6 września 2023 r. Aby wrócić w pełni do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku od Dawcy Niespokrewnionego.

— Miałem swoją rutynę, pracę, obowiązki domowe, a każdą wolną chwilę spędzałem ze swoją dziewczyną, przyjaciółmi oraz rodziną. Lubiłem wyjazdy nad jezioro, spacery, dobre jedzenie. Nie potrzebowałem wiele do szczęścia, doceniałem to co mam i kto przy mnie jest. — powiedział Igor opisując swój dzień przed chorobą.

Codzienność Igora zamieniła się na szpitalny oddział, gdzie przyjmuje chemię i toczy walkę z chorobą.

— Najbardziej tęsknie za bliskimi, żeby móc ich w końcu przytulić, spędzić czas tak jak kiedyś, zjeść coś dobrego, móc znowu wypić wspólnie poranną kawę. Mogłoby się wydawać że to drobne rzeczy, ale tak właśnie wyglądało moje życie sprzed choroby i bardzo doceniałem te momenty, były moją normalnością, której teraz tak bardzo mi brakuje — mówi Igor.

Może to Ty jesteś „bliźniakiem genetycznym” Igora?

Igor, aby w pełni wrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku. Już w październiku będzie możliwość rejestracji jako potencjalny Dawca Szpiku w powiecie nowomiejskim.

Daty i miejsca rejestracji:

13 października 2023 r.
Godz. 10:00-18:00
Targowisko Miejskie w Nowym Mieście Lubawskim

14 października 2023 r.
Godz. 10:00-15:00
Rynek w Nowym Mieście Lubawskim

15 października 2023 r.
Godz. 10:00-18:00
Kurza Góra w Kurzętniku

15 października 2023 r.
Godz. 10:00-14:00
Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku

13-15 października 2023 r.
Godz. 8.00 – 18.00
Stacja BP w Kurzętniku

14-21 października 2023 r.
Apteka pod Orłem w Nowym Mieście Lubawskim

— Na miejscu każda osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, będzie mogła dokonać rejestracji. Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji. Nastęnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego już kilkukrotnie pokazali, że los osób potrzebujących przeszczepienia nie jest im obcy rejestrując się jako potencjalni Dawcy. Mocno wierzymy, że i tym razem zobaczymy ich wsparcie i gotowość do pomocy. Ponieważ każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla Pacjentów chorujących na nowotwory krwi — wyjaśnia Natalia Banasik, koordynator z Fundacji DKMS.

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:
w przedziale wiekowym 18-55 lat,
w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!


***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

We wtorek, 10 października w Urzędzie Miasta, odbyło się spotkanie dla mediów z Natalią Banasik z DKMS, była także siostra Igora i jego dziewczyna. Swoim wspomnieniem przeszczepu podzielił się Kazimierz Jaworski, który chorował na białaczkę, oraz Roman Lewicki, który jest dawcą, oddał szpik i uratował komuś życie. W spotkaniu uczestniczył także Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta oraz Andrzej Ochlak, starosta powiatu nowomiejskiego.

Nagrania video ze spotkania dostępne są w mediach społecznościowych "Gazety Nowomiejskiej".

red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5