Dziewczyny na traktory i festyn Barwy Jesieni w Janówku

2023-10-02 14:54:07(ost. akt: 2023-10-02 15:16:26)
Traktory na trasie wyścigu w Janówku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Niedziela w Janówku upłynęła pod znakiem festynu Barwy Jesieni, którego sztandarowym punktem były wyścigi ciągników. Impreza, którą kilka lat temu zainicjowała Małgorzata Smoczyńska, sołtys Janówka, ściągnęła ponad 2000 widzów.
Wyścigi ciągników w Janówku cieszą się wielkim zainteresowaniem, którego mogą tylko pozazdrościć inni organizatorzy imprez motoryzacyjnych. Tegoroczne zmagania kierowców traktorów odbywały się w kategoriach do 80 KM i powyżej 80 KM w slalomie. Zawodnicy wystartowali także w wyścigu na dystansie 1/4 mili, również w dwóch kategoriach pojemnościowych silnika. Najwięcej jednak emocji wzbudził wyścig „dziewczyny na traktory”, do którego przystąpiło aż 10 odważnych pań. Tu warto zaznaczyć, że w zawodach wystartowali również mieszkańcy powiatu nowomiejskiego.
Najszybciej trasę pokonała Natalia Traczyk, przed Anetą Żbikowską i Hanną Golmanowską. Slalom ciągnikami do 80 KM wygrał Artur Dubielak, drugi był Jarosław Gruźlewski, a trzeci Ryszard Bober, na co dzień senator RP. Ciągnikiem powyżej 80 KM najszybciej pokonał trasę Tadeusz Uliński. Drugi na mecie był Paweł Szczawiński, natomiast trzeci Kazimierz Dembek. W wyścigu na 1/4 mili (do 80 KM) najszybszym okazał się Artur Dubielak, drugi był Jarosław Gruźlewski, a trzeci Ryszard Bober. Rywalizację w kategorii ponad 80 KM na 1/4 mili zwyciężył Paweł Szczawiński, drugi na mecie zameldował się Marcin Goszka, a trzecią lokatę zajął Łukasz Potocki. Pomimo wszechobecnych tumanów kurzu wzniecanych przez traktory, publiczność dzielnie kibicowała kierowcom. — Czuję się, jakbym oglądał traktorowe safari — określił jeden z kibiców.
Puchary i nagrody dla zwycięzców wręczała Małgorzata Smoczyńska, sołtys Janówka i Danuta Kędziorska – Cieszyńska, wójt gminy Brzozie.
Sam festyn Barwy Jesieni był doskonale zorganizowany. Przyczyniły się do tego m.in. koła gospodyń, które wystawiły swoje kramy z lokalnymi smakołykami. Stoiska zorganizowało Nadleśnictwo Brodnica, a także Górznieńsko- Lidzbarski Park Krajobrazowy. Była ekspozycja starych ciągników i galeria motocykli z udziałem grupy Mroczne Wilki z Mroczna. Również najmłodsi mieli swoją strefę plenerowych zabaw. Na imprezę zorganizowaną przez Sołectwo Janówko przy współudziale Gminy Brzozie przybyło wielu mieszkańców powiatu nowomiejskiego, którzy skorzystali z nadarzającej się okazji i pięknej jesiennej aury.