KS Drwęca kontynuuje tradycje bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego

2023-06-22 09:55:09(ost. akt: 2023-06-22 10:05:40)
Pomnik odsłonili Leszek Kopiczyński,prezes KS Drwęca i Paweł Warot, dyrektor oddziału gdańskiego IPN

Pomnik odsłonili Leszek Kopiczyński,prezes KS Drwęca i Paweł Warot, dyrektor oddziału gdańskiego IPN

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim odsłonięto pomnik poświęcony bł. księdzu Franciszkowi Rogaczewskiemu, który był w 1919 roku założycielem pierwszego stowarzyszenia sportowego na terenie miasta.
Leszek Kopiczyński, prezes Klubu Sportowego Drwęca Nowe Miasto Lubawskie przypomina, że zarząd klubu już pięć lat temu podjął decyzję o pokazaniu społeczeństwu, a szczególnie młodzieży, dziejów organizacji, która posiada najdłuższe tradycje w regionie warmińsko – mazurskim. Jedną z inicjatyw zmierzających w tym kierunku było upamiętnienie postaci bł. księdza Franciszka Rogaczewskiego, założyciela Towarzystwa Katolickiej Młodzieży, którego tradycje kontynuuje obecnie Klub Sportowy Drwęca. — Właśnie z takich pobudek, z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, powstał obelisk z popiersiem ks. Franciszka Rogaczewskiego, który w 1919 roku jako wikariusz, pełnił posługę kapłańską w nowomiejskiej parafii, szerząc jednocześnie działalność patriotyczną wśród młodzieży. Właśnie dzięki niemu i ówczesnemu proboszczowi, w marcu 1919 roku, powstało Towarzystwo Katolickiej Młodzieży. Ksiądz Franciszek został pierwszym prezesem TKM — wspomina Leszek Kopiczyński.
Będąc potem proboszczem w Gdańsku, 1 września 1939 roku, został aresztowany na swojej plebanii, brutalnie pobity i wywieziony pierwszym transportem więźniów do obozu Stutthof. Tam kierowano go, wraz z innymi duchownymi, do najbardziej uwłaczających i ciężkich prac. W połowie stycznia 1940 roku, wraz z 21 Polakami, został zamordowany w lesie niedaleko KL Stutthof. Ks. Franciszek Rogaczewski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Autorem wykonanego z brązu popiersia założyciela klubu jest krakowski rzeźbiarz Jacek Bałdyga.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5