Był to czas cudownej i owocnej pielgrzymki...

2023-02-16 21:00:46(ost. akt: 2023-02-17 00:22:24)

Autor zdjęcia: Radosław Rzemiński

Dziewięć dni trwała pielgrzymka pięćdziesięcioosobowej grupy wiernych do Ziemi Świętej. Organizatorem wyjazdu był ks. kan. Piotr Nowak, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie. Prezentujemy relację Elżbiety Kozłowskiej oraz fotografie Radosława Rzemińskiego.
„Wspólne podróżowanie rozpoczęło się na lotnisku w Poznaniu, gdzie grupę powitał przewodnik pielgrzymki, ks. Piotr Nowicki. Po wylądowaniu w Izraelu udano się do pierwszego miejsca zakwaterowania w Galilei.
Pielgrzymowanie po Ziemi Świętej rozpoczęto od Góry Tabor – miejsca dotknięcia tajemnicy Chrystusa, który jest Bogiem. Zwiedzono Bazylikę Przemienienia Pańskiego, tam też została odprawiona pierwsza msza św. w intencjach pielgrzymów. Kolejnym punktem był Nazaret, gdzie udano się na Górę Strącenia, potem do Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz do Groty Zwiastowania, a także do kościoła św. Józefa i do domu Świętej Rodziny. Następnie przemieszczono się do Hajfy u stóp Góry Karmel do Sanktuarium Stella Maris.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęto od Góry Błogosławieństw, następnie udano się do Tabghy, do kościoła Rozmnożenia Chleba. Po czym odbył się rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Po nim przemieszczono się do kościoła Prymatu nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, gdzie był czas na zadumę, indywidualne rozważania i dotknięcie jego wody. Kolejnym punktem zwiedzania było Kafarnaum – dom św. Piotra, w którym Pan Jezus często przebywał. Następnie degustacja ryby św. Piotra. Po czym udano się do Kany Galilejskiej, by małżonkowie mogli uroczyście odnowić przyrzeczenia ślubne.
Trzeci dzień pielgrzymowania rozpoczął się od mszy św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w której rokrocznie odbywa się i transmitowana jest bożonarodzeniowa pasterka. Następnie zwiedzono Bazylikę Narodzenia Pańskiego oraz Grotę Narodzenia Pana Jezusa, Grotę św. Józefa, w której oczekiwał na narodziny dziecka, Grotę św. Hieronima, gdzie przełożono na język łaciński Biblię, a także Grotę Mleczną, miejsce modlitwy o potomstwo. Ostatnim punktem dnia było Pole Pasterzy.
Kolejny, czwarty dzień miał początek na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Pierwszym miejscem nawiedzenia było Sanktuarium Wniebowstąpienia, później udano się do Groty Pater Noster oraz do kaplicy Dominus Flevit (Pan Zapłakał). Następnie, wędrując przez Ogród Oliwny, dotarto do Bazyliki Getsemani, w której przy Skale Agonii odprawiona została Eucharystia. Udano się również do kościoła Grobu Maryi oraz do Groty Pojmania. Niezwykle ważnym przeżyciem dla pielgrzymów tego dnia była Droga Krzyżowa, która doprowadziła do Bazyliki Grobu Pańskiego. Tam nawiedzono kaplicę Adama oraz kaplicę odnalezienia krzyża świętego.
Piątego dnia przybyto do Betanii – miejscowości Marii, Marty i Łazarza, a potem do Jerycha – najstarszego miasta świata. Kolejką linową pielgrzymi wjechali na Górę Kuszenia, by m. in. podziwiać piękną panoramę doliny Jordanu. Po czym oglądano symboliczną Sykomorę – drzewo, na które wspiął się Zacheusz. Następnym bardzo wzruszającym momentem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad rzeką Jordan. Potem udano się do Qumran – miejsca jednego z najsłynniejszych odkryć archeologicznych XX wieku zwojów pism. Na koniec dnia zaplanowano relaks nad Morzem Martwym w uzdrowisku Ein Bokek. Radości i dobrej zabawy pielgrzymów przy temperaturze 28 stopni C w słonym jeziorze będącym najniższym punktem na Ziemi dziś można tylko pozazdrościć.
Przedostatni dzień był dniem modlitwy ponownie w Bazylice Bożego Grobu. W kaplicy Najświętszego Sakramentu przeżyto Rezurekcję, po czym udano się do Bożego Grobu, by doświadczyć tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa, a także na Kalwarię. Następnie zwiedzono kościół św. Anny – miejsce narodzenia Matki Bożej i sadzawkę Betesda oraz Ścianę Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu. Wieczernik, gdzie Pan Jezus spożył Ostatnią Wieczerzę, to kolejny punkt pielgrzymki, niezwykle istotny zwłaszcza dla kapłanów. Zobaczono też kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i kościół Piania Koguta znajdujący się na terenie dawnego pałacu Kajfasza. Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się w Ein Karem – miejscu nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję oraz narodzin św. Jana Chrzciciela. Następnie udano się do Emmaus Nicopolis. Na zakończenie zwiedzono starożytny port Jaffa – miasto słynne z mitologii greckiej i nowoczesny Tel Awiw, gdzie był czas na plaży na smaczny obiad i spacer nadmorską promenadą.
Grupa po niemal całonocnej podróży wróciła bezpiecznie do swoich domów”.

Za czas cudownej i owocnej pielgrzymki pragniemy serdecznie podziękować przede wszystkim organizatorowi – ks. Piotrowi Nowakowi oraz wspaniałemu przewodnikowi – ks. Piotrowi Nowickiemu, który prowadził nas duchowo po Ziemi Świętej. Obydwaj kapłani dbali o to, byśmy mogli jak najgłębiej przeżywać każdy dzień i każdy punkt programu. Wielu z nas wciąż żyje wspomnieniami i już chętnie by tam powróciło ponownie, aby chłonąć święte miejsca na nowo...
Elżbieta Kozłowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5