Dwa nowe ogniska ptasiej grypy w pow. nowomiejskim. Konieczne było prewencyjne uśmiercenie ptaków

2023-02-15 18:19:51(ost. akt: 2023-02-15 19:50:05)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Najpierw w Gwiździnach, potem w Mroczenku, teraz na terenie gminy Kurzętnik. W powiecie nowomiejskim w tym roku mamy już cztery ogniska ptasiej grypy.
Dane z Głównego Inspektoratu Weterynarii nie są dobre. Mamy połowę lutego i 45 ognisk ptasiej grypy w hodowlach w Polsce. Na początku lutego wykryto ognisko choroby ptaków w Gwiździnach (gmina Nowe Miasto). Tam w hodowli było prawie 19 tysięcy kaczek. Kilka dni później kolejne ognisko pojawiło się w Mroczenku (gmina Grodziczno). To ponad 16 tysięcy kaczek w gospodarstwie. Tysiące ptaków trzeba było wybić. Niepokojące są dane z sąsiedniego powiatu. W Kiełpinach (powiat działdowski, gmina Lidzbark) wykryto ptasią grypę w hodowli z prawie 9 tysiącami indyków. W gminie Rybno choroba została wykryta u łabędzia.

Niestety złych wiadomości jest więcej, są kolejne ogniska choroby ptaków. Do likwidacji było blisko 5 tysięcy indyków z hodowli w Krzemieniewie, oraz około 16 tysięcy indyków w fermie w Tereszewie. (gmina Kurzętnik).

— Do dnia dzisiejszego na terenie powiatu nowomiejskiego stwierdzono 4 ogniska grypy ptaków, wszystkie ogniska zostały poddane procedurom zwalczania. W celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby na sąsiadujące fermy zabiciu prewencyjnemu poddano 2 fermy drobiu, a w najbliższych dniach będą uśmiercone ptaki na 2 kolejnych fermach leżących w sąsiedztwie ogniska choroby — poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii Grzegorz Kleps.

Dlatego tak ważna jest bioasekuracja, to jedyna broń pozwalająca zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ptaków. Kontrole przestrzegania zasad bioasekuracji na fermach drobiu prowadzone są na bieżąco.

— Od początku ubiegłego roku każde gospodarstwo było takiej kontroli poddane — informuje Grzegorz Kleps — Obecnie w wyznaczonych rozporządzeniami Wojewody Warmińsko-Mazurskiego obszarach zapowietrzonym i zagrożonym trwają perlustracje we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób.

Na terenie całego powiatu nowomiejskiego obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu wprowadzony rozporządzeniem Nr 31 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie zasad utrzymywania drobiu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Krajowa strategia postępowania przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków zatwierdzona 30.09.2021r. przez Głównego Lekarza Weterynarii przewiduje nadal zabicie prewencyjne ptaków aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby na danym terenie.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5