Nowe Miasto na festiwalu Cittaslow w Bartoszycach

2021-06-27 16:27:04(ost. akt: 2021-06-27 16:30:40)
Stoisko nowomiejskie w Bartoszycach

Stoisko nowomiejskie w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Delegacja nowomiejskiego samorządu wzięła dział w Festiwalu Miast Cittaslow. Tym razem święto polskich miast należących do tej międzynarodowej sieci gościło w Bartoszycach. Była to dwunasta edycja tego festiwalu.
Przypomnijmy, że Nowe Miasto przystąpiło do sieci miast Cittaslow w 2010 roku. Członkowie stowarzyszenia kultywują i promują wartości i idee mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców niewielkich miast i ich gości. W prowadzonych działaniach szczególnie uwzględniają lokalność, dbałość o przestrzeń miejską, dziedzictwo historyczne i kulinarne, relacje społeczne, kulturę i aktywną rekreację. Właśnie podczas dorocznych festiwali, które organizowane są zawsze w innym mieście jest możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności osiągnięć, tradycji i planów każdego z członków krajowej sieci. Jest to również okazja do integracji i zabawy dla gości i mieszkańców.
Obecnie do sieci należy 35 polskich miast, spośród których 26 leży w województwie warmińsko-mazurskim.
Pierwszego dnia bartoszyckiego festiwalu delegacje miast członkowskich uczestniczyły w Krajowym Zebraniu Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow oraz Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. Kolejnego dnia wzięły udział w festynie na bartoszyckim rynku. Wśród stoisk, promujących miasta będące w sieci, znalazł się kram z Nowego Miasta, przygotowany przez dział promocji i współpracy zagranicznej Urzędu Miejskiego. Zatrzymującym się przy stoisku informacji o gościnnych terenach nowomiejskich udzielali Jerzy Grządzielewski, szef działu promocji i Agnieszka Zielińska z informacji turystycznej. Oprócz materiałów informacyjnych o mieście, chętni mogli degustować polędwiczkę wędzoną oraz ser wędzony z nowomiejskiej wytwórni Swojska Baba. Właśnie te dwa wymienione lokalne smakołyki zgłoszone zostały do festiwalowego konkursu na „Najlepszy wędzony produkt” i docenione przez jurorów. Wędzona polędwiczka otrzymała trzecie miejsce, natomiast ser wędzony uzyskał wyróżnienie. Dyplomy dla firmy odbierali Józef Blank, burmistrz miasta i Damian Artuszewski, zastępca burmistrza.
Miasta skupione w Cittaslow stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej twórczości i kuchni. Tu warto nadmienić, że z udziałem funduszy programu ponadlokalnego Cittaslow, w Nowym Mieście, odbywa się rewitalizacja budowli kina, zmodernizowany będzie rynek i w dalszej kolejności Ogród Róż i Park Miejski.
Wiadomo, że kolejna, przyszłoroczna edycja festiwalu ma się odbyć w Prudniku w województwie opolskim. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5