środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

W Parku Miejskim powieszono budki lęgowe dla ptaków

2021-01-11 15:14:10 (ost. akt: 2021-01-11 15:22:27)
W Parku Miejskim powieszono 20 budek lęgowych dla ptaków

W Parku Miejskim powieszono 20 budek lęgowych dla ptaków

Autor zdjęcia: Fot. Nadesłane

Na terenie Parku Miejskiego przy nowomiejskiej ulicy Narutowicza rozmieszczono 20 budek lęgowych dla kawek. Działania są związane z remontem dachu budynku dawnego kościoła ewangelickiego, gdzie wcześniej przebywały ptaki.

Zgodnie z obserwacjami i ekspertyzą ornitologiczną poddasze byłego kościoła poewangelickiego było wcześniej wykorzystywane przez ten gatunek ptaka jako miejsce rozrodu i schronienia.

— Kawki dostawały się do środka obiektu przez ubytki w pokryciu dachowym, zlikwidowaną czerpnię wentylacyjną na kalenicy dachu oraz żaluzje na wieży. W następstwie przeprowadzonych prac remontowych ptaki niestety straciły tą możliwość - mówi Jerzy Grządzielewski z Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście.

Kawki podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Uzyskane przez Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie na odstępstwo od zakazów obowiązujących przy ochronie gatunkowej zwierząt, nakłada obowiązek kompensacji utraconego siedliska, dopuszczając rozwiązanie w postaci zamontowania odpowiedniego typu budek lęgowych w Parku Miejskim.

Montaż budek w Parku Miejskim nadzorował ornitolog. Według niego budki będą w części wykorzystywane przez kawki, a znaczną ich część zajmą inne gatunki ptaków np. kowaliki, dzięcioły, a może nawet wiewiórki.

— Podjęte działanie wpłynie na wzrost atrakcyjności przyrodniczej Parku Miejskiego, który po planowanej w najbliższych latach rewitalizacji, powinien być chętniej odwiedzany przez mieszkańców miasta - dodaje Jerzy Grządzielewski.

Grażyna Jonowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages