środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Nowomiejska suma parafialna roku. Przed ołtarzem stanęły tylko 33 pary...

2021-01-08 12:38:08 (ost. akt: 2021-01-08 18:12:06)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tradycyjnie przedstawiamy podsumowanie roku w nowomiejskiej parafii pw. św Tomasza Apostoła. Rok Duszpasterski 2020 był zupełnie inny z powodu pandemii koronawirusa, a odbywał się pod hasłem „Eucharystia tajemnicą wyznawaną”.

Wszechobecna pandemia pokrzyżowała działania i organizację przedsięwzięć, które planował kościół. W nowomiejskiej parafii miała się odbyć peregrynacja obrazu Świętej Rodziny. Nie doszła także do skutku 6 czerwca pielgrzymka na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy. Nie zorganizowano tradycyjnej święconki w kościele, która zawsze cieszyła się wielką popularnością wśród całych rodzin. Obrzędy Wielkiej Soboty, Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego były sprawowane bez udziału wiernych.

Dnia 30 czerwca i 11 lipca minionego roku, w dwóch małych grupach, odbyły się częściowo uroczystości komunijne. Pozostałe dzieci przyjęte będą w maju 2021 roku. Tu trzeba zaznaczyć, że na życzenie rodziców, niektóre dzieci przystąpiły do Stołu Pańskiego w Skarlinie i Mrocznie.

Niedawno ogłoszono, że nie odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska, którą przeniesiono na maj tego roku.
— Odbył się jednak Orszak Trzech Króli. Każdy król prowadził oddzielnie swój orszak spod poszczególnych szkół podstawowych. Wszyscy spotkali się na rynku nowomiejskim, by razem dotrzeć do bazyliki i złożyć pokłon Dzieciątku. W 2021 roku jednak obostrzenia nie pozwalają na realizację Orszaku Trzech Króli. W świetle Rozporządzenia Rady Ministrów możliwa była w minionym roku procesja Bożego Ciała ulicami miasta. Uczestnicy mieli obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny oraz nie obowiązywał żaden limit osób. Nie odprawialiśmy procesji oktawy wokół kościoła, ale tradycyjne cukierki i święcenie wianków osłodziły nasz smutek — mówi ks. Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejskiej parafii.

Przypomnijmy, że msze święte we wtorki i piątki o godz. 8 oraz wieczorną sobotnią (jako niedzielną) o godz. 18 transmitowane z bazyliki kolegiackiej możemy oglądać dzięki TV Eltronik.
Dnia 5 lipca świętowany był odpust parafialny Świętego Tomasza Apostoła pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Wiesława Śmigla. Potem Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa oraz Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta zaprosili na Galowy Koncert „Szumią Jodły na Gór Szczycie” z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W kościele wystąpiły gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej.

— W imieniu całej Wspólnoty Parafialnej składamy serdeczne podziękowanie za 40 lat posługi organistowskiej w naszym kościele Piotrowi Chełkowskiemu — dodaje ks. proboszcz.

Nie mogła też odbyć się tradycyjna Pielgrzymka Jasnogórska, lecz 2 sierpnia z bazyliki wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium w Lipach. Rekolekcje Maryjne przed odpustem Matki Boskiej Łąkowskiej prowadził ks. Józef Penc, proboszcz parafii w Płośnicy. Uroczystą sumę odpustową, w koncelebrze kapłanów, poprowadził 92 - letni arcybiskup Edmund Piszcz z Olsztyna.

Ubiegłoroczne rekolekcje adwentowe w nowomiejskiej parafii w dwie niedziele Adwentu poprowadził biskup Józef Szamocki z Torunia. Niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem dla parafii była transmisja uroczystej mszy świętej z bazyliki kolegiackiej przez TV Polonia. Piękno architektury bazyliki kolegiackiej mogli podziwiać widzowie na całym świecie.

— Największą naszą wdzięczność kierujemy do biskupa Wiesława Śmigla, który z około 250 kościołów w diecezji wybrał właśnie na miejsce transmisji naszą bazylikę — dodaje proboszcz.
W minionym roku ochrzczonych zostało 85 dzieci, a zmarły 144 osoby. Do Komunii św. przystąpiło 43 dzieci, a na ślubnym kobiercu stanęły tylko 33 pary. Ksiądz proboszcz dodaje, że niestety aż 8 osób dorosłych dokonało apostazji, czyli świadomego i dobrowolnego porzucenia wiary katolickiej.

W treści podsumowania 2020 roku w parafii, ks. Zbigniew Markowski podziękował policji, kibicom „Drwęcy”, Straży Narodowej i parafianom, którzy ochraniali kościół podczas niedawnych protestów na ulicach Nowego Miasta.

Pod koniec listopada ubiegłego roku, kontrolą (bez uwag) zakończyła się realizacja projektu „Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej - konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu". Proboszcz wyraził serdeczną wdzięczność parafiom, którzy współpracowali w realizacji przedsięwzięcia. Były to parafie w: Radomnie, Rożentalu, Złotowie, Tylicach, Boleszynie, Lubawie i w Brzoziu (powiat Brodnica). Podziękował też wykonawcom i inżynierowi projektu za jego realizację. Przypomnijmy, że odrestaurowano XIX-wieczne stalle w prezbiterium, posadzkę w kościele i poszczególne ołtarze św. Mikołaja, Ostatniej Wieczerzy, św. Walentego, św. Jakuba Starszego i św. Hioba, Epitafium Ks. Ewertowskiego, bramki na zakończeniu naw bocznych, cztery konfesjonały oraz kolejne ławy kościelne i ambonę.

— Informujemy parafian, że otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy wykonywania usług pogrzebowych od zakładu „Requiem”. W związku z tym od początku lutego 2020 roku roku cmentarz parafialny obsługuje zatrudniony przez parafię pracownik administracyjny cmentarza Artur Gutkowski. Od 27 lutego wznowiliśmy też użytkowanie Kaplicy Cmentarnej, która zapewnia godne odprawienie ceremonii pogrzebowych. Klucze udostępnia administrator cmentarza — informuje ks. proboszcz.

Pod koniec stycznia 2021 roku zakończy się pierwszy etap remontu organów, który obejmie stół gry i miechy organowe. Obecnie trwają prace z zakresu zagospodarowania terenu ruin poklasztornych oo. Reformatów w Łąkach Bratiańskich (byłe Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej). Ze względu na pandemię przedłużono termin końcowy zakończenia prac do września 2021 roku.
W 2020 roku zakończone zostały prace remontowe i zabezpieczające elewacji nowomiejskiej bazyliki. Fundusze na ten cel pochodziły ze środków ministerialnych. Była to kontynuacja remontu pozostałego przęsła elewacji ściany północnej.

Niewątpliwie jednym z perełek wystawy na zamku w Malborku była XIV – wieczna Pieta z nowomiejskiej bazyliki. Ten cenny zabytek został wypożyczony czasowo na podstawie podpisanej umowy z parafią. Specjaliści z Malborka dokonali konserwacji i szczegółowych badań oraz wystawili zabytek na dwóch międzynarodowych wystawach. Obecna wystawa „Bilde von Prage – Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 roku w państwie krzyżackim w Prusach” zakończy się w marcu 2021 roku i Pieta wróci do Nowego Miasta.

Wszystkim Parafianom składamy serdeczne podziękowania za ofiary i modlitwę, dzięki którym możemy cieszyć się wykonaniem tylu inicjatyw duszpasterskich i ekonomicznych. Bóg zapłać — kończy podsumowanie ks. Zbigniew Markowski, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej.
ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nowomieszczanin #3036927 | 37.47.*.* 9 sty 2021 20:22

    Dziękuje kibicom Drwęcy i Straży Narodowej za ochronę kościoła? Trzeba było dać tym chłopaczkom w niebieskich szalikach po kresce, a starszym panom pół litra za walkęz wymyślonym przeciwnikiem.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages