środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Ponad 30 lat komitet rozbudowy wspiera nowomiejski szpital

2021-01-05 12:32:22 (ost. akt: 2021-01-05 12:52:12)
Nowy videogastroskop z wózkiem medycznym, monitorem i procesorem obrazu pracuje w nowomiejskim szpitalu

Nowy videogastroskop z wózkiem medycznym, monitorem i procesorem obrazu pracuje w nowomiejskim szpitalu

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Pracownia endoskopii oraz oddział ginekologiczno - położniczo noworodkowy Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście wzbogaciły się o nowy sprzęt. Urządzenia zakupione zostały z funduszy pozyskanych przez Komitet Rozbudowy Szpitala.

Komitet Rozbudowy Szpitala w Nowym Mieście jest stowarzyszeniem, które swoją działalność rozpoczęło już 32 lata temu. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw komitetu, które zaowocowały zakupem potrzebnego sprzętu medycznego i innego wyposażenia nowomiejskiego szpitala.

Jeszcze w starym, 2020 roku, z funduszy przekazanych przez Komitet Rozbudowy Szpitala udało się zakupić nowy sprzęt do pracowni endoskopii. Jest to videogastroskop z wózkiem medycznym, monitorem i procesorem obrazu. Z informacji Romualda Koszewskiego, przewodniczącego komitetu wiemy, że aparat kosztował 93,5 tysiąca złotych.

Jest to aparatura z najwyższej półki, która przewyższa wcześniej eksploatowany sprzęt, nawet o 3 – 4 generacje. Służy do gastrofiberoskopii czyli badań żołądka, dwunastnicy i przełyku. Posiadamy także sprzęt do wykonywania zabiegów endoskopowych — między innymi usuwania polipów, hamowania krwawień. Jest to aparatura, która jest przez cały czas intensywnie eksploatowana i nowy sprzęt zaraz po zamontowaniu został uruchomiony — wyjaśnia dr Paweł Ostrowski, koordynator pracowni endoskopii.

To nie wszystkie zakupy, które udało się ostatnio zrealizować za fundusze Komitetu Rozbudowy Szpitala. Na wyposażenie zintegrowanego oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego trafił kardiotokograf, który służy do monitorowanie akcji serca płodu wraz z zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu.

Aparat zwany w skrócie KTG kosztował 12,800 złotych i już służy na oddziale ginekologiczno-położniczo-noworodkowym szpitala. ul


Kardiotokograf jest na wyposażeniu oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages