środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Spalony dom można odbudować, a tej straty nie da się naprawić. 500 – letni dąb przestał istnieć

2020-12-26 14:50:22 (ost. akt: 2020-12-26 14:58:16)
Dogaszanie szczątków wiekowego dębu

Dogaszanie szczątków wiekowego dębu

Autor zdjęcia: OSP Górzno

W pierwsze święto Bożego Narodzenia sześć zastępów straży pożarnych dogaszało szczątki Dębu Rzeczypospolitej, pomnika przyrody liczącego prawie 500 lat. Dąb znajdował się na terenie Nadleśnictwa Brodnica w okolicach Górzna. Leśnicy są zdania, że ten haniebny czyn, to sprawka podpalacza.

Ogromna strata, bolesne doświadczenie, tym bardziej dotkliwe, że w najpiękniejszym dniu w roku. To nie był przypadek, z pewnością to zamierzone działanie podpalacza. W głowie się nie mieści, co kierowało tym człowiekiem, żeby dokonać tak okrutnego czynu. I to w Nadleśnictwie Brodnica, na terenie którego nigdy nie było problemu z podpaleniami lasu. Co się zmieniło? — pyta z zatroskaniem Przemysław Jakubowski, specjalista ds przeciwpożarowych Nadleśnictwa Brodnica.

Dąb Rzeczypospolitej, nazywany również Dębem Jagiełły, był dobrze znany uczniom szkół z powiatu nowomiejskiego i nie tylko. Niejednokrotnie wycieczki edukacyjne wiodły Jarem Brynicy, aż do Dębu Rzeczypospolitej, który wśród ponad trzydziestu pomników przyrody Nadleśnictwa Brodnica był najcenniejszym.

Drzewo wyrosło na wysokość 35 metrów, natomiast w obwodzie, na wysokości 1,3 metra, liczyło sobie grubo ponad 6 metrów. Do tego miejsca chętnie przyjeżdżały także całe rodziny, a dzieci uwielbiały zabawy wokół wiekowego drzewa.

Dąb jest oddalony od osad ludzkich i to zapewne było powodem, że ogień nie został w czas zauważony. Strażacy zostali zaalarmowani w godzinach przedpołudniowych w pierwsze święto Bożego Narodzenia. Jednak według przypuszczeń Przemysława Jakubowskiego z nadleśnictwa, podpalenie mogło nastąpić już w wigilię świąt. Ewentualnych sprawców szuka policja

Spalony dom można odbudować, a tej straty nie da się naprawić. Dzisiejsze zdarzenie w Jarze Brynicy można porównać do straty kogoś bliskiego — kończy Przemysław Jakubowski z Nadleśnictwa Brodnica. ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wyklęty #3029698 | 94.254.*.* 29 gru 2020 09:43

  Byłem tego lata go obejrzeć z dziećmi był wspaniałym okazem żal ,taka strata. Kto normalny pali taki pomnik-chyba opętany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Patriota #3028415 | 83.20.*.* 27 gru 2020 15:30

   Zadam retoryczne pytabie o pułapki fotograficzne. Jak mozna bylo dopuścić do sytuacji, ze w takim miejscu nie był zainstalowany monitoring? Na złodzieji drewna ,wandali i wyrzucajacych śmieci pi ladach inne Nadleśnictwa te dobrodziejstwa instalują na potęgę

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Szukać w okolicznych wioskach #3028017 | 37.8.*.* 26 gru 2020 18:51

   Nikt obcy w wigilię tam się nie kręcił. Może rodzina z jakimś idiotą przyjechała do kogoś. Pochlali i nieszczęście gotowe. Krąg podejrzanych jest wąski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. w. earp #3027982 | 5.173.*.* 26 gru 2020 16:16

    Gdzie te czasy sprawiedliwości, gdy podpalaczy i koniokradów wieszano.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages