środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Złoty medal w segregowaniu śmieci

2020-11-15 12:00:00 (ost. akt: 2020-11-16 08:52:43)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Gdyby segregowanie było dyscypliną sportową, na podium królowałby powiat nowomiejski. Jak się okazuje, mimo początkowego oporu, segregowanie odpadów idzie mieszkańcom naszego powiatu całkiem nieźle. A najlepiej wygląda to w gminie Kurzętnik.

Od czerwca 2020 roku mamy obowiązek segregowania śmieci na pięć frakcji. Za łamanie zasad segregowania, opłaty miałby być podwójne. To stało się próbą dla stosunków sąsiedzkich. Na osiedlach zbudowano trochę nowych śmietników, często są one zamykane na kłódkę. Są nawet miejsca, gdzie w śmietnikach zamontowano kamery monitoringu. Wszystko po to, aby każdy poważnie podszedł do zadania i co najważniejsze „abym nie musiał płacić za sąsiada”. Nie wiadomo czy boimy się karm złości sąsiadów, czy rzeczywiście mamy potrzebę dbania o środowisko, ale teraz, po niemal pół roku od wprowadzenia obowiązkowej segregacji, wypadamy bardzo dobrze.
— Bardzo chciałbym pochwalić mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego za jedną z lepszych segregacji w regionie Związku Gmin "Czyste Środowisko" na poziomie ponad 60% w sierpniu odpadów segregowanych do odpadów resztkowych — mówi Tomasz Gliszczyński, koordynator firmy KOMA .
Nowe Miasto Lubawskie zajmuje drugie miejsce spośród wszystkich dwudziestu gmin i miast, które należą do Związku Gmin "Czyste Środowisko”. Na pierwszym miejscu jest gmina Kurzętnik, gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie znajduje się na 11 pozycji. To bardzo optymistyczne dane, miejmy nadzieję, że dalej będzie jeszcze lepiej. Mieliśmy zapytania od czytelników dotyczące odbioru odpadów. Mieszkańcy Nowego Miasta mieli wątpliwości, czy posegregowane odpady nie zostają zmieszane „po staremu”, gdy trafią do śmieciarki.
— Nasze samochody są śmieciarkami wielokomorowymi i do jednej można wrzucić dwie, a nawet trzy frakcję odpadów — mówi Tomasz Gliszczyński. — Odpady, które zbieramy do śmieciarek, wywożone są na sortowanie do miejscowości Rudno.
Sprawdziliśmy zatem, co się dzieje z odpadami w Rudnie. Okazuje się, że od czasu wprowadzenia obowiązkowej segregacji, strumień odpadów znacznie się zmienił. Odpady: komunalne zmieszane, tworzywa sztuczne, papier trafiają na linię sortowniczą. Linia sortownicza składa się z przenośników taśmowych, sit bębnowych, separatorów i kabin sortowniczych. Większość wysortowanych surowców jest prasowana i przekazywana uprawnionym odbiorcom. Opakowania ze szkła i opakowania z metalu są przekazywane luzem.
— Największą zaletą wprowadzenia obowiązkowej segregacji z punktu widzenia instalacji, jest wydzielenie odpadów biodegradowalnych — mówi Krzysztof Maciejkowicz, kierownik ZUOK RUDNO. — Dzięki takiemu rozwiązaniu, odpady trafiają bezpośrednio na kompostownie i nie powodują gnicia i zanieczyszczania surowców. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji ułatwiło pracę sortowni, wysortowane odpady są mniej zanieczyszczone i pozbawione nieprzyjemnych zapachów.
Okazuje się, że problemem jest popiół, a dokładnie jego niewłaściwe składowanie.
— W dalszym ciągu problem stanowią popioły. Każdy mieszkaniec wytwarzający popiół powinien zaznaczyć to w deklaracji. Taki odpad musi być gromadzony w osobnym pojemniku i powinien być odbierany oddzielnie. Popioły na hali powodują duże zapylenie, są uciążliwe dla pracujących tam pracowników oraz maszyn i urządzeń — dodaje Krzysztof Maciejkowicz.
Na początku pandemii koronawirusa sprawdzaliśmy, czy „lockdown” spowodował, że zaczęliśmy wytwarzać więcej odpadów. Wtedy rzeczywiście tak było, dziś problem z koronawirusem ma inny wymiar, o czym mówi Tomasz Gliszczyński z KOMY.
— Jeśli chodzi o opóźnienia w harmonogramie, to rzeczywiście w czasach pandemii nie jest łatwo. Coraz częściej naszych pracowników też dosięga kwarantanna. Przez to może wystąpić 1-2 dniowe opóźnienie, na które reagujemy na bieżąco. Wprowadziliśmy również indywidualny czas pracy naszych pracowników tak, by jedni nie spotykali się z innymi. Zapewniliśmy najwyższe środki ostrożności i higieny, by móc zbierać odpady od mieszkańców zgodnie z harmonogramami.
Nie uzyskaliśmy dokładnej informacji, ile zostało wystawionych dodatkowych opłat za niewłaściwe segregowanie śmieci. Wiemy jedynie, że do tej pory było trochę „czerwonych kartek”.
W powiecie nowomiejskim, z początkiem 2020 roku, zaczęły obowiązywać zasady segregacji. W gminie Grodziczno, która należy do Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” ceny za odpady zmieszane wzrosły do 54 złotych miesięcznie od osoby, a za odpady niezmieszane 18 złotych. Zatem różnica jest ogromna i mobilizująca do segregowania.
W gminie Biskupiec odpady odbiera tamtejsza Komunalka, a ceny uzależnione są od ilości osób w gospodarstwie domowym. Jednak także tam segregowanie się opłaca. Przy czteroosobowej rodzinie odpady zmieszane to koszt 40 złotych za osobę, a za posegregowane mieszkańcy gminy Biskupiec płacą połowę mniej.
Mieszkańcy Nowego Miasta, gminy Kurzętnik oraz gminy Nowe Miasto należą do Związku „Czyste Środowisko”. To oni najbardziej odczuli zmiany cen związane z nowymi zasadami. Przed zmianą za odpady zmieszane opłata wynosiła zaledwie 14 złotych od osoby, a za posegregowane 11 złotych. Tak mała różnica w cenie nie zachęciła do segregowania. Od 1 czerwca mieszkańcy należący do Związku „Czyste Środowisko” płacą za odbiór śmieci 22 złote w przypadku segregacji lub 44 złote, jeśli nie zdecydują się wprowadzić selekcji odpadów.
Segregowanie się opłaca, a jak pokazują dane, nie stanowi to dla nas większego problemu.
Alina LaskowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TADEUSZ #3007596 | 10.10.*.* 17 lis 2020 10:13

  KURZĘTNIK --PO PROSTU DOBRY GOSPODARZ GMINY NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ZASŁUGUJE GMINA NA DOTACJE BRAWO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. daro #3007573 | 84.62.*.* 17 lis 2020 09:26

  noo super zdjecie kontenery smieciowe ustawione na trawniku za to nalezy sie medal ot cala ekologia brawo kom -bud

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sławek #3007298 | 77.87.*.* 16 lis 2020 18:13

  to jak tak dobrze segregujemy to zamiast medalu wolimy obnizke

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ktoś #3007136 | 10.10.*.* 16 lis 2020 13:57

  110 zł. Za posegregowane śmieci, to jest zamordyzm. Nieźle się teraz na śmieciach zarabia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages