środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Pieta z nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej na wystawie w Malborku

2020-11-09 17:48:26 (ost. akt: 2020-11-09 18:03:08)
Nowomiejska Pieta (w środku) jest cennym dziełem najwyższej klasy artystycznej

Nowomiejska Pieta (w środku) jest cennym dziełem najwyższej klasy artystycznej

Autor zdjęcia: Muzeum Zamkowe w Malborku

W Muzeum Zamkowym w Malborku czynna jest wystawa „Bilde von Prage”, gdzie jednym z cenniejszych eksponatów jest Pieta z nowomiejskiej bazyliki kolegiackiej.

Wystawa we wnętrzach zamku w Malborku zatytułowana „Bilde von Prage. Czeska rzeźba kamienna stylu pięknego około 1400 roku w państwie krzyżackim w Prusach” została otwarta 18 października tego roku i potrwa do 3 stycznia roku 2021.

Ekspozycja jest częścią projektu badawczego zakładającego przebadanie pod kątem materiału, techniki wykonania oraz formy i funkcji grupy kilkunastu kamiennych rzeźb, pochodzących z terenu dawnego państwa krzyżackiego, które w studiach styloznawczych wiązane są ze środowiskiem artystycznym Czech — wyjaśnia Monika Czapska z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Projekt badawczy Styl piękny w redakcji czeskiej – rzeźba kamienna w Prusach z lat 1380–1400, prowadzony przez międzynarodowy zespół specjalistów z różnych ośrodków uniwersyteckich, realizowany jest od 2018 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Prace badawcze zostały podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmował szeroko zakrojone analizy materiałoznawcze grupy piętnastu zabytków kamiennych, przeprowadzone w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto wszystkie dzieła uwzględnione w projekcie zostały poddane na nowo gruntownej autopsji zabytkoznawczej, dokumentacji fotograficznej.

Szczególnie ważnym działaniem były prace konserwatorsko-restauratorskie przeprowadzone przy dwóch posągach – Piecie z kościoła św. Tomasza w Nowym Mieście oraz figurze św. Elżbiety ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie zaprezentowano dziewięć spośród piętnastu zachowanych do dzisiaj wapiennych figur z terenu państwa zakonnego i jest to pierwszy w polskim wystawiennictwie tak duży pokaz zabytków z tej grupy. Niewątpliwą jego ozdobą jest figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu (Muzeum Zamkowe w Malborku), a także Pieta z kościoła w Nowym Mieście, która po przeprowadzonych pracach konserwatorskich i usunięciu wielowiekowych nawarstwień, jawi się jako dzieło najwyższej klasy artystycznej.

W kameralnej uroczystości otwarcia wystawy, wśród nielicznej grupy gości znalazł się ks. Zbigniew Markowski, proboszcz parafii nowomiejskiej, który zaznaczył, że na wystawie jest również inny zabytek pochodzący z bazyliki w Nowym Mieście. Jest to rzeźba Chrystusa, która jest obecnie w muzeum w Pelplinie. Według specjalistów, którzy uczestniczyli w otwarciu ekspozycji, rzeźba może być częścią średniowiecznej Grupy Ukrzyżowania.

Nasza Pieta jest niewątpliwie ozdobą wystawy na zamku w Malborku. Cieszę się, że za wypożyczenie zabytku został on odrestaurowany, a ponadto po powrocie do naszej bazyliki (zaraz po nowym roku) konserwatorzy z Malborka obiecali wykonać aranżację wnęki, gdzie będzie wystawiona Pieta — dodał ks. Zbigniew Markowski.
ul
Odbiór konserwatorski Piety z Nowego Miasta w pracowniach zamku w Malborku

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages