Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Mediacja sposobem na rozwiązywanie sporów [ZAPROSZENIE]

2020-10-12 08:24:41 (ost. akt: 2020-10-12 13:18:58)

Autor zdjęcia: archiwum

15 października 2020 obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji (Conflict Resolution Day). Jest to ogólnoświatowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów (arbitrażu, mediacji, koncyliacji etc.).

Każdy może znaleźć się w sytuacji jakiegoś sporu. Nie zawsze wymaga to angażowania sądu a postępowania sądowe rzadko kończą się w wyniku zawarcia ugody. Procedury sądowe nie sprzyjają pojednaniu, często nie pozwalają stronom na zrozumienie istoty problemu.

Wszystkich tych niedogodności pozbawiona jest mediacja, dzięki czemu daje szansę na rozmowę, próbę zrozumienia racji przeciwnika sporu lub konfliktu i znalezienie konstruktywnego i satysfakcjonującego rozwiązania.

W trakcie postępowania mediacyjnego, mediator zachęca strony do nawiązania dialogu oraz unikania konfrontacji i szukania porozumienia. Strony same wybierają technikę rozwiązania sporu i odgrywają szczególnie aktywną rolę w samodzielnym dążeniu do znalezienia rozwiązania, które będzie dla nich najbardziej odpowiednie.

Mediacja daje zatem możliwość wyjścia poza stanowisko o charakterze czysto prawnym i uzyskania zindywidualizowanego rozwiązania odpowiadającego prawdziwemu charakterowi sporu.

Mediacja to dobrowolne, poufne i niesformalizowane pozasądowe postępowanie w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami (uczestnikami) określonego sporu przez osobę trzecią -bezstronnego mediatora celem doprowadzenia do ugodowego załatwienia tego sporu.

W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych przestępstwem szkód materialnych i moralnych, pozwala pokrzywdzonemu na wyrażenie jego uczuć, oczekiwań i potrzeb. Sprawcy pozwala przejąć odpowiedzialność za skutki przestępstwa oraz podjąć związane z nią działania. Sprzyja trwałemu zakończeniu konfliktu lub jego załagodzeniu.

Z tej okazji 15.10 oraz od 19.10 do 23.10.2020r. w Centrum Dialogu Obywatelskiego i Mediacji w Nowym Mieście Lubawskim przy ul. Kościelnej 8b w godzinach 10.00-14.00 będą prowadzone bezpłatne spotkania informacyjne na temat mediacji.


Będzie też możliwość telefonicznych konsultacji z mediatorem pod nr tel. 504121375. Spotkania będzie prowadził i konsultacji udzielał Andrzej Andrzejewski - mediator wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie i Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu.

Andrzej Andrzejewski zajmuje się przede wszystkim sprawami z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i karnego. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Studia Podyplomowe z zakresie kształcenia pedagogicznego na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Jest absolwentem pierwszej edycji studiów podyplomowych „Profesjonalny Mediator Gospodarczy” organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest prezesem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mediatorów Gospodarczych. Mediator i doradca obywatelski w Centrum Dialogu Obywatelskiego i Mediacji w Nowym Mieście Lubawskim.

red. a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages