Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Jubileuszowy „Zakątek Cittaslow” nad Drwęcą

2020-08-05 16:31:03 (ost. akt: 2020-08-05 16:46:04)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Z okazji jubileuszu 10-lecia przynależności Nowego Miasta Lubawskiego do Stowarzyszenia „Cittaslow - Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia” na skwerze przy parkingu nad Drwęcą powstał „Zakątek Cittaslow”. Mieszkańcy z zaciekawieniem spoglądają na ten nowy element i z niego korzystają.

Zakątek jest dobrze widoczny z drogi krajowej nr 15 i wzbudza zainteresowanie nie tylko kierowców.

To pierwszy etap zagospodarowania tego miejsca sprzyjającego popularyzacji miejscowej wytwórczości w duchu idei cittaslow. Warto wspomnieć, że elementy zamontowane w „Zakątku Cittaslow” są efektem rękodzieła lokalnych twórców, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Manufaktura Nowomiejska.

W nawiązaniu do elementów logo sieci, zamontowane zostały dwie wyrzeźbione z drewna pomarańczowe ławki (w tym jedna z napisem Cittaslow) oraz stylizowane ślimaki w formie metaloplastyki. Jeden z nich niebawem porośnie zielonymi pnączami, a drugi umieszczony jest na dużym kamieniu. Na głazie zamocowana została tabliczka z informacją o dziesięcioleciu przystąpienia Nowego Miasta Lubawskiego do Stowarzyszenia Cittaslow — Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Warto wiedzieć, że idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia Międzynarodową Sieć Miast Cittaslow, której siedzibą jest włoskie miasto Orvieto. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do Cittaslow w 2006 roku. Dzięki temu powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow, liczącą obecnie 31 członków z terenu całego kraju, w tym 22 z regionu Warmii i Mazur.

Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej twórczości i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Cittaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Stanowią one nową jakość i stają się centrami rozwoju, wykorzystującymi możliwości technologiczne naszych czasów, nie zapominając jednak o lokalnej historii i tradycjach.
red

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PolAndRock #2956684 | 77.87.*.* 5 sie 2020 18:07

    Można odpocząć przy "cichej" 15 :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages