Drzwi przychodni wciąż zamknięte — najpierw teleporada, potem wizyta

2020-06-14 12:00:00(ost. akt: 2020-06-15 09:51:23)

Autor zdjęcia: Archiwum

W przychodniach zdrowia obowiązują środki ostrożności związane z koronawirusem. Aby skorzystać z pomocy, pacjent musi najpierw zadzwonić do przychodni.
Zalecenia dla przychodni, od początku pandemii, to przede wszystkim teleporady. Oznacza to, że wszystkie porady są udzielane telefonicznie. Jeżeli z rozmowy pacjenta z lekarzem będzie wynikać potrzeba bezpośredniej wizyty, będzie ona realizowana poprzez wyznaczenie konkretnego terminu. To wszystko ze względów bezpieczeństwa. Nie wiadomo, kto może zarażać. Jeżeli pacjent, który jest potencjalnym zakażonym covid – 19, pojawi się w przychodni, będzie to skutkować koniecznością kwarantanny personelu, czasowym zamknięciem placówki i dezynfekcją pomieszczeń. Dodatkowo zachodzi także ryzyko zakażenia innych pacjentów, którzy w budynku oczekują na wizytę.
Drzwi trzech nowomiejskich przychodni są więc zamknięte. W pierwszej kolejności pacjenci mają zadzwonić i opisać, jakie mają objawy choroby. Po takiej rozmowie lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent stawi się w gabinecie czy nie. Sporo pacjentów potrzebuje skierowania, zwolnienia czy recepty. Takie usługi nie wymagają osobistej wizyty w przychodni. Pozostałe rozpatrywane są indywidualnie.
Wyżej wymienione praktyki obowiązują we wszystkich nowomiejskich przychodniach lekarskich. Eskulap przy ulicy Grunwaldzkiej, Anmed przy ulicy Targowej i Przychodnia nr 1 przy ulicy Mickiewicza pracują w trybie teleporad. Jak długo to potrwa?
— Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju oraz od decyzji rządu. Nadal jest ryzyko zakażenia, medycy są najbardziej narażeni na zachorowanie, a miejsca takie jak przychodnia, mogą stać się, przez nieostrożność, ogniskiem zachorowań — mówi Agata Szulc z przychodni Eskulap. — Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. To utrudnienie dla wszystkich, ale nie mamy innego wyjścia. Nasi pacjenci nie zostają bez pomocy. Przychodnia pracuje nieprzerwanie — dodaje.

W Przychodni nr 1 przy ulicy Mickiewicza działa gabinet zabiegowy, realizowane są podstawowe badania ciśnienia, EKG, robione są zmiany opatrunków czy zastrzyki. Nie funkcjonuje jeszcze punkt poboru krwi.
W przychodni Anmed pobór krwi odbywa się codziennie w dni robocze od godziny 8 do 10. W gabinecie zabiegowym wizyty odbywają się po uprzednim zmierzeniu temperatury ciała oraz zebraniu wywiadu epidemiologicznego.
W Eskulapie także możliwe jest skorzystanie z gabinetu zabiegowego, punktu poboru krwi, realizowane są szczepienia dzieci. Szczegółowych informacji pracownicy przychodni udzielają telefonicznie: Przychodnia nr 1 — tel. 56 472 57 42, Eskulap — tel. 508 384 365 lub 56 474 28 40 wew. 300 oraz Przychodnia Anmed — tel. 508 895 744.

Alina Laskowska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lil #2933774 | 185.144.*.* 15 cze 2020 14:47

    Chore. Wesela na 150 osób, komunie, procesje, za chwilę granice otworzą, a przychodnie zamknięte. Coś nie tak z priorytetami. Ludziska łażą bez maseczek, pałętają się wszędzie, miejscowości turystyczne oblężone, nikt nie trzyma dystansu, a do lekarza pójść nie można.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. pytanie #2933709 | 94.254.*.* 15 cze 2020 11:14

    Czy w którejś z nowomiejskich przychodni przyjmuje już endokrynolog na fundusz albo prywatnie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5