Obowiązkowe segregowanie śmieci

2020-05-30 12:00:00(ost. akt: 2020-05-31 20:43:34)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Od 1 czerwca 2020 roku wszyscy mamy obowiązek segregacji śmieci. Nie ma już wyboru. Łamanie zasad mocno uderzy w domowe budżety.
Już ponad 62 procent Polaków segreguje odpady. Do tej pory mieliśmy wybór, czy odpady z naszych gospodarstw domowych będą odbierane jako posegregowane, czy nie. Zachętą do tej przede wszystkim proekologicznej postawy, były niższe ceny wywozu śmieci posegregowanych. W wielu domach rozpoczęła się akcja segregowania. Jednak pozostali woleli zapłacić więcej i nie zaprzątać sobie głowy pięcioma pojemnikami. Decyzją rządu, od 1 czerwca 2020 roku wszyscy zobowiązani są do segregacji odpadów na pięć frakcji — metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane.
W praktyce oznacza to, że śmieci jakie produkujemy w gospodarstwach domowych, będą lądowały w odpowiednich pojemnikach według konkretnych zasad.
W powiecie nowomiejskim, już z początkiem 2020 roku, zaczęły obowiązywać zasady segregacji. W gminie Grodziczno, która należy do Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” ceny za odpady zmieszane wzrosły do 54 złotych miesięcznie od osoby. Natomiast za odpady zmieszane to koszt 18 złotych. Zatem różnica jest ogromna i mobilizująca do segregowania.
W gminie Biskupiec odpady odbiera tamtejsza Komunalka, a ceny uzależnione są od ilości osób w gospodarstwie domowym. Jednak także tam segregowanie się opłaca. Przy czteroosobowej rodzinie odpady zmieszane to koszt 40 złotych za osobę, a za posegregowane mieszkańcy gminy Biskupiec płacą połowę mniej.
Mieszkańcy Nowego Miasta, gminy Kurzętnik oraz gminy Nowe Miasto należą do Związku „Czyste Środowisko”. To oni najbardziej odczują zmiany cen związane z nowymi zasadam. Do tej pory za odpady zmieszane opłata wynosiła zaledwie 14 złotych od osoby, a za posegregowane 11 złotych. Tak mała różnica w cenie nie zachęciła do segregowania. Od 1 czerwca mieszkańcy należący do Związku „Czyste Środowisko” zapłacą za odbiór śmieci 22 złote w przypadku segregacji lub 44 złote, jeśli nie zdecydują się wprowadzić selekcji odpadów. Jak widać, za niesegregowane odpady będzie trzeba zapłacić dwa razy więcej. I z pewnością trzeba będzie się pilnować, ponieważ jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi, że nie są one odpowiednio posegregowane, może w danym miesiącu naliczyć podwójną stawkę. O ile np. w domkach jednorodzinnych łatwo będzie przestrzegać zasad, o tyle w zabudowie wielorodzinnej będzie obowiązywała odpowiedzialność zbiorowa.
Pojemniki do selektywnego gromadzenia odpadów dostarczy przedsiębiorca odbierający odpady komunalne. W zabudowie jednorodzinnej zostaną dostarczone worki do selektywnej zbiórki. W pojemnik do odpadów mieszanych i ewentualnie do popiołu z palenisk domowych, właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zaopatrują się we własnym zakresie.

Alina Laskowska

METALE/TWORZYWA SZTUCZNE
Torebki foliowe, kartony po mleku i napojach, plastikowe nakrętki, opakowanie po jogurtach, plastikowe butelki, metalowe opakowania, puszki po konserwach i napojach, kapsle, nakrętki od słoików, produkty z gumy i kauczuku, folia aluminiowa.
Do tej frakcji NIE WRZUCAMY: opakowań po aerozolach, pieluch, zużytych naczyń jednorazowych, ubrań i tekstyliów.

PAPIER
Opakowania z papieru i tektury, makulatura, ulotki, kartony, zeszyty i książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi, papier biurowy, gazety, rolki po papierze toaletowym.
Do tej frakcji NIE WRZUCAMY: pieluch, chusteczek, ręczników jednorazowych, tapet, papieru lakierowanego lub foliowanego, kartonów po mleku i napojach, brudnego lub mokrego papieru.

SZKŁO
Puste szklane butelki po napojach i żywności, bez nakrętek, puste szklane słoiki bez nakrętek, puste szklane butelki po kosmetykach.
Do tej frakcji NIE WRZUCAMY: plastikowych worków, w których były gromadzone odpady szklane, szkła okiennego, porcelany, ceramiki, kryształów, żyrandoli, żarówek, lamp, reflektorów, luster, szyb samochodowych.

BIOODPADY
Kuchenne resztki roślinne, obierki, skórki od warzywa i owoców, resztki pochodzenia roślinnego np. fusy po kawie lub herbacie, skorupki od jajek, skoszona trawa, liście, gałęzie, kwiaty itp
Do tej frakcji NIE WRZUCAMY: mięsa i kości, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych, odchodów zwierzęcych, pieluch.

ODPADY ZMIESZANE
Resztki mięsa i kości, białka i żółtka jajek, pieluchy jednorazowe, zanieczyszczony i mokry papier, papier lakierowany, woskowany lub foliowany, ceramika, tekstylia, odchody zwierzęce, tradycyjne żarówki, zawartość z odkurzacza.
Do tej frakcji NIE WRZUCAMY: baterii, pozostałych żarówek i świetlówek, farb i resztek lakierów, zużytego sprzętu elektrycznego.



Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym(29 maja) wydaniu m.in.


Dziki spacer po ZatorzuPochwała dzika
My, Polacy generalnie zwierzęta kochamy, tyle że jakoś tak wybiórczo. Karpia na Wigilię mordujemy bez skrupułów. Nasz sposób na dzikie krowy — to wybić je do nogi. I mamy problem z dzikiem. A może jednak dzik z człowiekiem?

Sąsiad, na którego można liczyć
Dobrych informacji nigdy za wiele, a już szczególnie, kiedy mamy pandemię. Tym większe brawa dla tych, którzy w tym trudnym czasie, pamiętają o innych, spiesząc z konkretną pomocą, realnym wsparciem. A gdy jeszcze robią to od lat, tym brawa większe.

Jarosław Tokarczyk - prezes grupy WMSpotkajmy się online 9 czerwca
Życie w trakcie i po pandemii to tematyka Kongresu Przyszłości, który odbędzie się już 9 czerwca. Tym razem spotkamy się online. Kolejne wydarzenie planowane jest 26 listopada. O obu wydarzeniach rozmawiamy z organizatorami — Beatą i Jarosławem Tokarczykami.





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5