Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Ocalić od zapomnienia czyli "Dom Aneczki" w remoncie

2020-05-11 12:00:00 (ost. akt: 2020-05-12 08:20:22)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Niemalże w centrum miasta, między murami, prawie niezauważalny, ukryty jest dom. Aktualnie ruina w remoncie, ale w Domu Aneczki w przyszłości powstanie nowomiejskie Muzeum Działyńskich, do którego ma wrócić nasz zabytek - Chorągiew Działyńskich

W ochronę nowomiejskich zabytków zaangażowała się Fundacja Działyńskich, która pozyskała środki na zabezpieczenie przed zagrożeniem obiektów dziedzictwa kulturowego. W ramach realizowanego projektu prowadzone są prace remontowo – konserwatorskie obiektów, które mają potencjał turystyczny. Należy ocalić ich historię na pożytek przyszłych pokoleń i przystosować do wykorzystania. Trzeba też zagospodarować tereny je otaczające. Zabytki na Szlaku Sanktuariów Warmii i Mazur to nie tylko kościoły, miejsca kultu religijnego, ale także budynki ściśle związane z dziedzictwem kulturowym regionu.
Jednym z nich jest tzw. „Dom Aneczki” znajdujący się tuż przy Drwęcy w okolicy nowomiejskiego kościoła. Niegdyś był to budynek mieszkalny, ale przez ostatnie 10 lat nikt tam nie zamieszkiwał, więc popadł w ruinę. Obiekt charakteryzuje się wysokim potencjałem turystycznym. Przylega bezpośrednio do elementów średniowiecznej fortyfikacji Nowego Miasta, czyli do narożnej baszty okrągłej, stanowiącej część murów obronnych miasta, których budowę Krzyżacy rozpoczęli w 1325 roku.
„Dom Aneczki” obecnie przechodzi remont. Gołym okiem widać, że coś się dzieje.
O przebieg prac w „Domu Aneczki” zapytaliśmy Andrzeja Andrzejewskiego, prezesa Fundacji Działyńskich.
— Wewnątrz domu widoczna jest jedna ze ścian średniowiecznej, okrągłej baszty, którą chcemy tak wyeksponować w budynku, aby można ją było podziwiać z bliskiej odległości. Zostały już wykonane prace związane z oczyszczeniem i zabezpieczeniem konstrukcji budynku — opowiada Andrzej Andrzejewski. — Obiekt jest osuszany, zbudowane są dwie studzienki do odciągnięcia wód gruntowych tak, aby przeprowadzić prace związane z izolacją piwnicy, zabezpieczeniem całego budynku przed wilgocią i by można rozpocząć prace budowlane. Obecny niski stan wód pozwala na takie prace. Rok w rok, w okresie wiosennym, w piwnicy stała woda — dodaje prezes fundacji.
Budynek ulokowany przy ulicy Działyńskich będzie mógł po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorsko - budowlanych zostać zaadaptowany na miejsce prezentujące historię regionu, rodu Działyńskich oraz pełnić funkcję edukacyjną.
— To miejsce, do którego być może powróci wyjątkowy zabytek Chorągiew Działyńskich. W planach jest także umiejscowienie w nim Biblioteki Parafialnej. Gdy prace budowlane dobiegną końca, Nowe Miasto oraz cały region, zyskają wyjątkowy przystanek na historyczno - turystycznej mapie — zdradza pan Andrzej.
Alina Laskowska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (12 maja) wydaniu m.in.

Waldemar kozłowskiKoronawirus jest jak walec
Dobrze to już było — to najkrótsza ocena tego, co dziś dzieje się w gospodarce. Pandemia kończy prawie trzy dekady wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomiści szacują, że w tym roku nasza gospodarka skurczy się o 4,3 proc.

Najważniejsze, że są klienci
Minął tydzień od otwarcia galerii handlowych. Ruszyliśmy do nich chętnie, bo w sumie oba największe centra handlowe odwiedziło w tydzień 100 tys. klientów. Dlatego galerie przyznają, że nie jest źle, choć... mogłoby być lepiej.

Polska na wyborczym zakręcie
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie, to dziś pytanie bez odpowiedzi. Są tylko spekulacje polityków, bardziej lub mniej mniej prawdopodobne. Ale wciąż są to tylko dywagacje, choć często przewija się data 28 czerwca.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pyt #2919805 | 94.254.*.* 13 maj 2020 08:47

  Ten "Dom Aneczki" z przyległym terenem i murami to obecnie własność miasta, czy parafii? Których rozpadających się murów pozbył się pleban?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #2919613 | 188.146.*.* 12 maj 2020 18:48

  W ruinę popada nie tylko ten dom na krańcu Działyńskich. Także ten duży czerwony dom z cegły w głębi.Ne wiem też czy ktoś mieszka w tym malowniczo położonym przyległym domu,, który kiedyś należał do Jęntkiewiczów?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenek #2919582 | 31.0.*.* 12 maj 2020 17:37

  Pytanie : Dom Aneczki ! Dlaczego tak się nazywa?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages