Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Od poniedziałku ruszają przedszkola w powiecie nowomiejskim, ale nie wszystkie

2020-05-10 10:06:14 (ost. akt: 2020-05-10 10:21:38)
Niektóre dzieci od poniedziałku wrócą do żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Niektóre dzieci od poniedziałku wrócą do żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Autor zdjęcia: Przedszkole MIejskie

Od 6 maja istnieje możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków. Od poniedziałku, 11 maja, wznawiają one działalność w powiecie nowomiejskim. Placówek tych nie zdecydowały się jednak otworzyć samorządy gminy Grodziczno i gminy wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie.

Zdaniem Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, w zdecydowanej większości samorządów możliwe jest już uruchomienie przedszkoli i żłobków. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje lokalny samorząd.

To on ma się zorientować, czy jest zapotrzebowanie na taką formę opieki ze strony rodziców oraz czy jest to możliwe ze względów sanitarnych. Decyzja o uruchomieniu placówek opieki nad najmłodszymi oraz o zastosowanych środkach bezpieczeństwa powinna zostać też skonsultowana z powiatową stacją sanitarno – epidemiologiczną.

Placówki wyposażone być powinny w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący. Musi też powstać pomieszczenie, w którym można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Z przedszkolnych sal powinny zniknąć zabawki (np. pluszaki), których dezynfekcja będzie trudna lub niemożliwa. Opiekunowie muszą prowadzić zajęcia z dziećmi w mniejszych grupach.

W powiecie nowomiejskim w niektórych gminach placówki dla maluchów nie zostaną otwarte, inne przygotowują się do otwarcia ich w najbliższy poniedziałek, 11 maja.

Gmina Grodziczno
— Jak dotąd rodzice dzieci z placówek z terenu gminy Grodziczno nie wyrazili zainteresowania, aby ich dzieci uczęszczały do oddziałów. Decyzję argumentowali troską o swoje pociechy — informuje Anna Łożyńska z Referatu Oświaty Urzędu Gminy w Grodzicznie.
Tak więc w gminie Grodziczno przedszkola i oddziały przedszkolne nadal będą zamknięte.

Gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie
Podobnie będzie w gminie Nowe Miasto. Tomasz Waruszewski, wójt nowomiejskiej gminy poinformował, że kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników oddziałów przedszkolnych, przedszkoli i ich rodzin, podjął decyzję, że do 24 maja przedszkola, oddziały przedszkolne oraz inne formy wychowania przedszkolnego prowadzone przez Gminę Nowe Miasto pozostaną zamknięte.
— Decyzja zapadła po konsultacjach z dyrektorami szkół i w związku ze znikomym zainteresowaniem ze strony rodziców oraz brakiem możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka zakażenia — dodaje wójt Waruszewski.

Inaczej będzie w gminie Kurzętnik i Biskupiec oraz w Nowym Mieście.
Gmina Kurzętnik
W Gminie Kurzętnik od najbliższego poniedziałku, 11 maja, zostaną uruchomione dwa przedszkola — w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku oraz Przedszkole ,,Kogucik" w Kurzętniku. Również od poniedziałku działalność wznawia Żłobek ,,Pisklandia" w Kurzętniku. Zarówno żłobek, jak i przedszkola otwierają działalność dla dzieci rodziców świadczących pracę w miejscu pracy. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Gmina Biskupiec
Także od 11 maja „startują” trzy przedszkola na terenie gminy Biskupiec.
Zostaną otwarte Publiczne Przedszkole w Krotoszynach, Publiczne Przedszkole w Szwarcenowie oraz Publiczne Przedszkole w Lipinkach.

Nowe Miasto Lubawskie
W trosce o bezpieczeństwo dzieci Burmistrz Nowego Miasta zalecił dyrektorom jednostek oświatowych rozważenie możliwości otwarcia żłobka, przedszkola i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, które prowadzone są przez samorząd miejski, nie wcześniej niż od 11 maja 2020 roku.

Zalecenie jest wynikiem analizy przeprowadzonej z dyrektorami i pracownikami tych jednostek dotyczącej możliwości zapewnienia dzieciom, rodzicom i personelowi maksimum bezpieczeństwa - zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego.
Jednak ostateczną decyzję o oddaniu dziecka do przedszkola lub żłobka podejmują rodzice dzieci, uwzględniając swoje możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi.

Dla Burmistrza Józefa Blanka priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, ich dzieci oraz pracowników poszczególnych jednostek. Gospodarz miasta musi mieć wobec tego całkowitą pewność, że zrobione zostało wszystko, aby zminimalizować ewentualne nowe zagrożenie rozprzestrzeniania wirusa, związane z otwarciem żłobków i przedszkoli. Do tego potrzeba pełnej współpracy rodziców, pracowników i nauczycieli, a także nauczenia dzieci odpowiednich nawyków i zachowań w tej nietypowej sytuacji. Burmistrz wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji epidemicznej w kraju oraz naszym mieście.

W nawiązaniu do wytycznych Sanepidu, dyrektorzy jednostek oświatowych w Nowym Mieście Lubawskim zobowiązani zostali do opracowania procedur przyjęcia dzieci do Żłobka Miejskiego, Przedszkola Miejskiego i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego, do których trzeba będzie się dostosować.

Grażyna Jonowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages