Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Policjanci znów ostrzegają przed oszustami na wnuczka

2020-05-03 13:35:22 (ost. akt: 2020-05-03 13:40:01)

Autor zdjęcia: STanisław R. Ulatowski

Nowomiejscy policjanci ostrzegają przed fałszywym wnuczkiem czy funkcjonariuszem Policji, którzy dzwonią do osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze. Znowu Wczoraj odnotowali dwa takie przypadki. Na szczęście w żadnym z nich nie doszło do przekazania pieniędzy.

Po południu 70-letnia mieszkanka Nowego Miasta Lubawskiego poinformowała policjantów, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił jakiś mężczyzna podający się za jej wnuka. Następnie przekazał słuchawkę innemu mężczyźnie, który powiedział, że jest policjantem. Rzekomy „funkcjonariusz” poinformował kobietę, że jej wnuk może pójść do więzienia. Na szczęście rozmówczyni nie uwierzyła mężczyznom, co ich zdenerwowało i sami zakończyli rozmowę rozłączając połączenie. Jak się po chwili okazało prawdziwy wnuk kobiety nic nie wiedział o tej sytuacji.

To nie jedyny taki przypadek. Tego samego dnia, około godz. 13:20 na telefon stacjonarny innej mieszkanki miasta zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka, który powiedział „babciu ratuj, miałem wypadek”. W tym przypadku kobieta także nie dała wiary swojemu rozmówcy podejrzewając, że ma do czynienia z oszustem.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Doskonale wiedzą jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów.

Policjanci przypominają i ostrzegają!
Przestępcy modyfikują swoje działania. Przy oszustwach na tzw. „wnuczka’, „policjanta” dopuszczają się ludzie, którzy manipulują rozmówcami i wykorzystują ich łatwowierność. Przy przestępstwach „na policjanta" - podają się za funkcjonariusza, który chce pomóc krewnemu wyjść z więzienia, w którym znalazł się po spowodowaniu wypadku drogowego. Swoją pewnością siebie i informacjami, które posiadają udaje im się wprowadzić w błąd , zaskoczoną osobę, uzyskać jej dane osobowe i wyłudzić od niej pieniądze.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112 z telefonów komórkowych.
O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr tel. 112. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!
Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o ostrożność. Apelujemy nie tylko do osób starszych, ale też młodszych. Zadbajcie o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami.

KPP Nowe Miasto

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WSPIERAJO FUNDUSZ WYBORCZY #2915234 | 88.156.*.* 3 maj 2020 15:35

    KIT BŁONSKIEJ ,

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages