Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Oszczędzajmy wodę, bo może jej zabraknąć - apel burmistrza miasta

2020-04-30 13:14:50 (ost. akt: 2020-04-30 13:24:51)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski

Niektórzy nowomieszczanie już informują, że woda u nich w kranie ledwo cieknie. Co będzie gdy jej zabraknie w ogóle? Wczoraj popadał mały deszcz. To kropla w morzu potrzeb. Burmistrz Nowego Miasta prosi o oszczędzanie wody.

Z apelem do mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o oszczędzanie wody zwrócił się Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta.
— Z uwagi na brak opadów deszczu i trwającą suszę, a w związku z tym występujący bardzo duży pobór wody z sieci wodociągowej, zwracam się z apelem do mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o oszczędne gospodarowanie wodą pobieraną z miejskiej sieci wodociągowej — apeluje gospodarz miasta.

Józef Blank prosi mieszkańców o zaniechanie podlewania trawników, przydomowych i działkowych ogródków czy mycia samochodów w godzinach 16 – 23, ponieważ zbyt duże zużycie wody powoduje znaczne zmniejszenie jej ciśnienia, a nawet brak wody u mieszkańców zamieszkujących wyżej położone tereny miasta, o czym już niektórzy informowali.

Jeśli apel nie poskutkuje i nowomieszczanie nie będą stosowali się do wyżej wymienionych zaleceń, może dojść do sytuacji, że w stosunku do osób nadużywających niepotrzebnie wodę będą wyciągnięte konsekwencje. Oszczędzajmy więc wodę, by starczyło jej dla wszystkich. Pamiętajmy też, że wodę np. z płukania warzyw, gotowania jaj czy zmywania naczyń można ponownie wykorzystać np. do podlewania drzew czy krzewów w ogródku czy spłukiwania toalety.

Przy okazji warto też wspomnieć o ogromnej suszy, która trawi polskie lasy. Wszyscy więc z utęsknieniem czekamy na deszcz. Prawie w całej Polsce jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Służby leśne informują, że jest dramatycznie niska wilgotność ściółki. A strażacy apelują, żeby nie wypalać traw i prowadzą wśród społeczeństwa kampanię edukacyjną „Stop pożarom traw”. Ostrzegają, że taki proceder może skończyć się tragedią dla ludzi, zwierząt i roślin. Pożar trawy nie daje żadnych korzyści, a może przybrać rozmiary trudne do opanowania.

Grażyna Jonowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bucon #2916794 | 178.36.*.* 6 maj 2020 14:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a co tyle lat robi burak w tej sprzwie, można wykopać więcej studni głębinowych

 2. doz #2914390 | 94.254.*.* 1 maj 2020 09:26

  Aktualne przepisy antykoronawirusowe pozwalają na wydanie odgórnego rozporządzenia w sprawie zakazu używania wody do podlewania działek, ogródków, boisk, itd. Działania te mogą powodować aerozolowe zagrożenie wirusem sars-cov-2 podobnie jak korzystanie z myjni samoch00d0wych, w szczególności tych bezdotykowych. Prośbami nic się niestety nie wskóra. Zakazać, skutecznie egzekwować i karać. Pouczać można dzieci.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. adek #2914217 | 188.146.*.* 30 kwi 2020 21:14

  W Kurzętnik nikt nie oszczędza !!! na naśnieżanie Typowa maszyna potrzebuje od 40 do 660 litrów wody na minutę a chyba tych maszyn jest z 15 ciekawe kiedy im zabraknie wody

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. brygida #2914034 | 77.87.*.* 30 kwi 2020 16:19

   A moze zacznie od siebie najpierw wymagać, trawa na stadionie codziennie jest nawadnia na pytam sie po co????

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Radek #2913998 | 109.196.*.* 30 kwi 2020 15:08

   Moim zdaniem te apele są śmieszne. Swiadczą o niezaradności miasta i spółki dostarczającej wodę. Wodę trzeba wydobyć spod ziemi i jest jej tam bardzo dużo. Problem jest ze starymi ujęciami wody które są bardzo stare, płytkie i niewydajne. W ostatnich latach było bardzo dużo pieniędzy unijnych na tego typu cele. Ile nowych ujęć zrobiło nasze miasto? Co roku te same apele, a działań aby sieć była wydajniejsza nie widać. Może czas się za to zabrać. Władze ( wszystkie) ostatnio nauczyły się wprowadzać ograniczenia. Tak najłatwiej... Oby tlenu nie zabrakło...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages