To będzie Wielkanoc, jakiej nie znamy

2020-04-04 12:00:00(ost. akt: 2020-04-04 18:13:24)
Święcenie pokarmów w Nowym Mieście w 2018 roku

Święcenie pokarmów w Nowym Mieście w 2018 roku

Autor zdjęcia: Stanisław R.Ulatowski

Koronawirus zmienia nasze życie na każdym kroku. Każdego dnia musimy się dostosowywać do kolejnych ograniczeń, zmienia się nasze podejście do wielu spraw. Codzienność jest zupełnie inna. Inna będzie także Wielkanoc.

DRODZY WIERNI !
OBRZĘDY NIEDZIELI PALMOWEJ I TRIDUUM PASCHALNEGO BĘDĄ SPRAWOWANE BEZ UDZIAŁU WIERNYCH.
Odprawimy przy drzwiach zamkniętych zamówione na te dni intencje Mszalne!
Dziękujemy za zrozumienie! Wasi Duszpasterze


Najważniejsze święta dla katolików, poprzedzone wielotygodniowymi przygotowaniami, będą inne, niż je znamy. Nie odbywa się Droga Krzyżowa, która w Wielkim Poście stanowiła ważny element duchowych rozważań. Za moment uczniowie odbywaliby rekolekcje, jednak tak się nie stanie. Chyba, że w formie wirtualnej, tak jak wszystkie lekcje do tej pory. Nie kupimy ozdób i przysmaków świątecznych na Jarmarku Wielkanocnym. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i imprez masowych. W Niedzielę Palmową nie pójdziemy tłumnie do kościoła na poświęcenie palemek, w Wielką Sobotę nie poświęcimy pokarmów w koszyczkach w formie jaką znamy od zawsze. Liturgia Triduum Paschalnego w Internecie? Brzmi niewiarygodnie, ale zapowiada się, że tak rzeczywiście będzie. Mamy za sobą dwie niedzielne msze, które oglądaliśmy i przeżywaliśmy w domu, przed ekranami telewizorów lub komputerów. A spowiedź? Dla osób wierzących to podstawa. Kościół przewiduje spowiedź zbiorową, jednak jest to ściśle określone i nie mające uzasadnienia w sytuacji stanu epidemii, w jakiej trwamy. Praktykowana będzie spowiedź indywidualna. Proboszczowie będą musieli dostosować sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania do obecnej sytuacji. Możliwe, że spowiedź będzie zorganizowana np. w zakrystii, z zachowaniem odległości między kapłanem a wiernym. Może w kaplicy, jakimś miejscu, w którym będzie można zachować i tajemnicę spowiedzi, i zalecenia sanepidu. To trudne, ale możliwe. W obliczu koronawirusa każdy dzień jest inny, przynosi nowe informacje. Jesteśmy w historycznej, wyjątkowej sytuacji i nikt nie wie, co będzie dalej. Wiadomo jedynie, że Wielkanoc 2020 roku to będą święta, jakich nie znamy, lecz zapamiętamy je na zawsze.

Gorąco prosimy o modlitwę w domach w intencji chorych i cierpiących oraz o ustanie epidemii biorąc udział we Mszy Świętej transmitowanej w telewizji, radiu, czy internecie. Przypominamy o możliwości przyjęcia komunii duchowej.


Czas spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej obejmuje okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej tj. do7 czerwca 2020 r. Musimy więc rozłożyć tę potrzebę w czasie: Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele z uwzględnieniem wyznaczonego ograniczenia liczby osób i odpowiedniej odległości będzie możliwa w miejscach wyznaczonych: na końcu naw południowej i północnej a w miarę potrzeby w Kaplicy Działyńskich i zakrystii na pół godziny przed nabożeństwami.
Zapewniamy wiernych, którzy nie zdołają skorzystać ze spowiedzi przed świętami Wielkanocy, że po ustąpieniu ograniczeń, zostanie stworzona im okazja do spowiedzi i Komunii wielkanocnej.
Ponadto informujemy, że nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).
Parafia św Tomasza w Nowym Mieście:

Warto przypomnieć, że ograniczenie ilości osób podczas mszy do 2 osób obowiązuje do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty.
Parafie diecezji toruńskiej podają informacje dotyczące mszy w niedzielę wielkanocną.


Od dnia 12 kwietnia (tj. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego) do odwołania, w sprawowanym kulcie religijnym i uroczystościach pogrzebowych może ponownie uczestniczyć do 50 osób (wliczając osoby sprawujące kult). Nadal korzystamy z dyspensy Biskupa Toruńskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Parafia św Tomasza w Nowym Mieście:

W niedzielę Zmartwychwstania na mszach świętych może przebywać 50 osób wliczając w to osoby posługujące!

Parafia p.w. Świętego Michała Archanioła w Tylicach:


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (4-5 kwietnia) wydaniu m.in.

Anna Dziewit-Meller i Marcin MellerW zasadzie to spieramy się o wszystko
Gdzieś na pograniczu, daleko od Warszawy jest nasz dom — mówią Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, których połączyła pasja do książek. Nam opowiadają o ucieczce od miasta, felietonach pisanych na łące i przy biurku w sypialni.

Atelier FryzjerskieCzy branża beauty przetrwa kryzys?
Atelier Fryzjerskie Marty Babij cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród elblążanek. Jego właścicielka i fryzjerka z ponad 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak salon i jego pracownicy radzą sobie w czasie pandemii.

Koronawirus bije w kobietę!
Co ta zaraza z nami od kilku już miesięcy wyrabia — to przechodzi ludzkie pojęcie… Zabija ludzi, zmusza do pozostawania w domu, nadwyręża budżety firm i państw… Ale ten wirus to zjawisko, które czasem przewartościowuje, a czasem obnaża problemy społeczne…






Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. parafialna NML #2900326 | 77.87.*.* 4 kwi 2020 23:47

    Dlaczego kościół w Nowym Mieście nie może zorganizować transmisji mszy św. Na fb? Zawsze to inaczej niż oglądać mszę w okolicych kościołach

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5