Trwa odnawianie posadzek w nowomiejskiej bazylice kolegiackiej. Prace mają być ukończone do Wielkanocy

2020-03-21 12:32:28(ost. akt: 2020-03-21 12:34:29)
Prace w bazylice kolegiackiej mają się zakończyć do Wielkanocy

Prace w bazylice kolegiackiej mają się zakończyć do Wielkanocy

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kontynuowane są prace renowacyjne posadzki w nowomiejskiej bazylice kolegiackiej. Niektóre z płyt podłogi są wymieniane, ale większość poddawana jest zabiegom renowacyjnym. Wykonawcą robót jest firma konserwacji obiektów zabytkowych z Brodnicy.
Odnawianie posadzki odbywa się praktyczne w całym kościele, z wyłączeniem prezbiterium, które nową posadzkę z włoskich płytek otrzymało w 2002 roku przy okazji 250-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Łąkowskiej.

Dawny blask otrzymała posadzka w nawach bocznych kościoła. Teraz trwają prace w głównej nawie bazyliki. Płytki, jak informuje Łukasz Janas, szef brodnickiej firmy zajmującej się konserwacją obiektów zabytkowych, po zdemontowaniu poddane zostały operacji czyszczenia piaskarką przy pomocy bardzo drobnego piasku szklarskiego.

Płyty, które są na posadzce kościoła, położone zostały w XVIII wieku. Jest to wapień o nazwie oland pochodzący z terenów Norwegii i Szwecji. Dzisiaj zadziwia perfekcyjne wykonanie płyt, co świadczy o kunszcie dawnych kamieniarzy — dodaje Łukasz Janas z Brodnicy, który może pochwalić się wykonanymi pracami w Zamku Krzyżackim w Malborku, zamku w Ciechanowie i sanktuarium maryjnym w Lipach koło Lubawy.

Oprócz starych płyt posadzkowych, które znajdą z powrotem się w nowomiejskim kościele, uszkodzone sztuki, zastąpione zostaną nowymi, które już są na miejscu. Pochodzą one z tych samych kamieniołomów, jak te XVIII-wieczne.
Przed położeniem odnowionej posadzki grunt w kościele przebadano metodą georadarową. Powstała z tego obszerna dokumentacja.

Badania wykazały, że pod posadzką kościoła są liczne pochówki i podziemia. Niestety nie ma obecnie funduszy na prace archeologiczne — powiedział ks. Zbigniew Markowski, proboszcz parafii w Nowym Mieście.
Według ks. proboszcza, posadzki w całym kościele powinny być gotowe do świąt wielkanocnych. ul

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pyt #2891054 | 94.254.*.* 21 mar 2020 16:26

    Kopią, pochówki odkryli, byle przy tym zarazki dżumy z roku bodajże 1712 nie ożyły. Wtedy dopiero będzie lokalna zaraza. Komu to jest potrzebne? Wiernym na pewno nie, bo realizowany projekt nosi nazwę „Rewitalizacja, Adaptacja, i Zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących szlak sanktuariów Warmii i Mazur”. Drugi projekt to Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej – konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu."

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5