Szturm na sklepy. Tworzą się tłumy, których należy unikać!

2020-03-13 18:42:21(ost. akt: 2020-03-13 19:02:45)

Autor zdjęcia: pixabay

Obserwujemy wzmożony ruch w sklepach, szczególnie spożywczych. Tworzenie tłumu i przebywanie w nim, w obecnej sytuacji nie jest wskazane.
Jeść trzeba jednak pobyty w sklepach warto ograniczyć do minimum.

- Ja dziś robię zakupy, aby przez najbliższe dni nie wychodzić z domu - mówi jedna z klientek sklepu spożywczego - Wolę zrobić zapas i spokojnie, w domu przestrzegać zaleceń. Wierzę, że pozostali klienci uważają podobnie.

W niektórych sklepach można zauważyć kartki z informacją, że w miarę możliwości lepiej płacić kartą a nie gotówką. Kasjerki mają rękawiczki i widać, że po kontakcie z pieniędzmi odkażają ręce.

Są miejsca gdzie ogranicza się liczbę osób wchodzących do sklepu.

Niestety to my sami, musimy narzucić sobie dyscyplinę i nie czekać na wytyczne, tylko kierować się rozsądkiem. Przede wszystkim stojąc w kolejce, stosujmy odległości. Nie raz osoba będąca z tyłu, praktycznie dmucha w ucho osobie z przodu. To wcale nie oznacza, że będzie szybciej obsłużona. Zachowajmy odpowiedni odstęp w kolejce dla zdrowia i własnego komfortu. Dziś jest obawa o koronawirusa, jednak warto na co dzień szanować swoją przestrzeń i siebie wzajemnie.

Sklepy zapewniają rękawiczki foliowe do nakładania pieczywa czy owoców. Korzystajmy z nich zawsze, nie tylko w czasie obawy o epidemię. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. O ile owoce można umyć, tak bułka dotknięta przez niewiadomą ilość osób, z pewnością jest doskonałym przewodnikiem zarazków.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach w życiu codziennym, dziś i zawsze. Może sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, zagrożenie epidemią to dobra lekcja i okazja do zmiany nawyków. Okazja do zastanowienia się nad funkcjonowaniem w społeczeństwie na co dzień. O konieczności mycia rąk nie powinno się przypominać, to powinien być odruch. Tak samo jak korzystanie z rękawiczek czy pozostawianie strefy komfortu drugiej osobie.

W jednym ze sklepów, pani za ladą powiedziała, że nie rozumie po co ludzie się nachylają, prawie za ladę, opierają się i zbliżają bardzo blisko. To jest niepotrzebne i nieprzyjemne.

Jak widać nie potrzeba zakazów czy nakazów, ale odrobiny rozsądku każdego dnia. Szanujmy się wzajemnie.

Sanepid wystosował wytyczne dla branży handlowej.

W obiektach handlowych zaleca się:

Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
Wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu bhp.
Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku, ani na produkty spożywcze.
Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) także wózki, koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe!
Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Ważne!
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janka #2886565 | 178.213.*.* 14 mar 2020 13:18

    Odnośnie włodarzy miasta Lubawy,czy istnieje jakiś sztab kryzysowy w obliczu tej epidemii,czy każdy dba tylko o siebie sam?Chleba brakuje od dwóch dni,sprawa dotyczy również oto jak zabezpiecza się liczne-dotyczy osiedli mieszkaniowych-bloków ,wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni mieszkaniowej w sprawie odkażania odpowiednimi środkami wejść do klatek schodowych dezynfekcji poręczy na klatkach schodowych itp.Może rada miasta wybrana przez nas zacznie coś robić dla dobra wspólnego,a nie tylko pozować do zdjęć na galach i imprezach,bo taka jest wasza aktywność.Czy jest możliwość ,by w tym mieście ktoś zajmował się takimi sprawami,czy w myśl idei Cittaslow-w żółwim tempie będziecie tak działać,aż przyjdą do nas wirusy.a służba zdrowia u nas w Lubawie leży i kwiczy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Maly #2886382 | 109.95.*.* 14 mar 2020 09:36

    Jest sobota, godz 9, w miescie nie ma chleba, piekarnia Rolnik nie piecze, gdzie ten sztab kryzysowy z Lubawy?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5