Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Dzień Nauki Polskiej, również w nowomiejskiej szkole "Jedynce"

2020-02-22 12:52:32 (ost. akt: 2020-02-22 12:55:36)
Uczniowie zaprezentowali ciekawe doświadczenia

Uczniowie zaprezentowali ciekawe doświadczenia

Autor zdjęcia: SP 1

Dnia 19 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim obchodzono Dzień Nauki Polskiej, który od tego roku jest świętem państwowym. Od samego rana panowała naukowa atmosfera.

Na korytarzu szkolnym można było obejrzeć plakaty z podobiznami wybitnych naukowców - Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszefelda, Jana Czochralskiego, Stefana Banacha, które wykonali nasi uczniowie.

19 lutego przypada również rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego też dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził niezwykły gość , a mianowicie sam Mikołaj Kopernik, który opowiedział o swoim odkryciu, dotyczącym tego, że Słońce znajduje się w centrum, a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. Zaprezentował na modelu w jaki sposób to się odbywa. Dzieci słuchały jego opowieści z niebywałą uwagą i zainteresowaniem. Zadały też kilka pytań, na które wybitny gość chętnie i wyczerpująco odpowiedział.

Tego dnia młodzi naukowcy koła chemicznego (Bartosz Zellma, Wiktor Grzywacz, Julia Mróz, Alicja Bojarska, Alicja Balewska, Emilia Lewandowska, Matylda Rulewska, Agata Klepcewicz, Marta Cherkowska, Magdalena Czarnecka) i fizycznego (Damian Dembiński, Helena Malinowska, Antoni Trzciński, Rafał Teska, Laura Zawadzka, Hubert Kijora) przygotowali pokaz doświadczeń. Jego celem było bliższe poznanie chemii i fizyki, jak również pokazanie, że w ciekawy sposób można zdobywać wiedzę. Uczniowie z zaciekawianiem obserwowali szereg doświadczeń min: wulkan, lampę lawę, samopompujące się balony, pastę do zębów dla słonia, wywoływanie prądu, przemiany energii, rezonans, pole magnetyczne. Występ młodych naukowców został nagrodzony gromkimi brawami.

Głos zajęła również Dyrekcja, która przybliżyła zebranym ideę tego święta i podziękowała organizatorom za przygotowanie tak wielu ciekawych eksperymentów.
Ten naukowy dzień i pokaz przygotowały panie: Magdalena Ewertowska i Justyna Małek – Kamińska. O plastyczną oprawę wystawy zadbała pani Marzena Cieplak.
SP 1


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages