środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Ograniczenie do 40km/h w Wawrowicach to wciąż za mało!

2020-02-11 11:55:45 (ost. akt: 2020-02-11 13:15:50)

Autor zdjęcia: google street view

Policjanci z ogniwa ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim przy wsparciu funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego na terenie naszego powiatu przeprowadzili działania własne pn. „Prędkość”. W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinowali kierowców, którzy przekraczali dozwoloną prędkość. Niestety nie wszyscy kierujący stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

KPP Nowe Miasto: Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w tym śmiertelnych. W związku z tym, aby zapobiec takim zdarzeniom drogowym, policjanci nowomiejskim „drogówki” wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego wczoraj przeprowadzili działania własne, pod nazwą „Prędkość”.

Funkcjonariusze skontrolowali wczoraj 35 kierujących i ujawnili aż 27 przypadków przekroczenia prędkości.

Prędkość, a dokładniej jej niedostosowanie od warunków panujących na drodze była też przyczyną wczorajszych dwóch kolizji drogowych.

Ok. godz. 6:40 w Radomnie kierujący Kia stracił panowanie nad autem, zjechał na lewe pobocze doprowadzając do jego wywrócenia.

Dwie godziny później w Wawrowicach kierujący VW Passatem na łuku drogi, na śliskiej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze drogi, do przydrożnego rowu także doprowadzając do wywrócenia się auta.

Na szczęście uczestnicy tych zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Obaj zostali ukarani mandatami.

To już kolejne zdarzenie drogowe na drodze wojewódzkiej W 538 w Wawrowicach. Z uwagi na dużą ilość zdarzeń na tym odcinku policjanci wnioskowali do zarządcy drogi o ustawienie znaków drogowych w postaci ograniczenia prędkości do 40 km/h oraz znaku ostrzegawczego informującego o śliskiej nawierzchni po opadach deszczu. Mimo to w dalszym ciągu dochodzi tam do zdarzeń, których przyczyną jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło tam do 22 zdarzeń drogowych.


W 2019 roku policjanci nowomiejskiej drogówki w trakcie pełnionych służb na terenie naszego powiatu ujawnili ponad 3 998 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierujących. To aż o 1 538 więcej niż w roku 2018.


W 41 przypadkach, były to przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Dla właśnie tylu kierowców skończyło się to zatrzymaniem uprawnień do kierowania na okres co najmniej 3 miesięcy. W 2018 takich przypadków było 21.
Te dane najlepiej ilustrują to, że przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących, wciąż pozostaje jednym z grzechów głównych popełnianych za kierownicą, a służba policjantów przeciwdziałających temu zagrożeniu jest bardzo potrzebna.

UWAGA!: Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym: gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji, mniejsza przyczepności opon do nawierzchni, dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd. Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści!Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages