środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Aktywne Szkoły Promujące Zdrowie i dobrostan psychiczny społeczności szkolnej

2020-02-09 20:37:18 (ost. akt: 2020-02-09 20:45:40)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Nowe Miasto Lubawskie gościło konferencję Szkół Promujących Zdrowie. Przedsięwzięcie o charakterze wojewódzkim zorganizowała nowomiejska „Jedynka” we współpracy z SP nr 3 oraz SP w Nowym Grodzicznie.

Do Nowego Miasta zjechali przedstawiciele około 30 szkół i przedszkoli z całego województwa warmińsko – mazurskiego.
Celem konferencji była wymiana myśli i doświadczeń w zakresie działań szkoły promującej zdrowie w kontekście troski o dobrostan psychiczny społeczności szkolnej.

Wśród osób zabierających głos był Burmistrz Józef Blank, który podkreślił jak ważne jest w ramach sieci szkół promujących zdrowie wzajemne wspieranie się w pracy na rzecz zdrowia, zwłaszcza psychicznego. Burmistrz podziękował dyrektorom nowomiejskich placówek oświatowych za aktywność i dobry klimat w szkołach.

Kurator Krzysztof Marek Nowacki w swojej wypowiedzi podkreślał pozytywne działania Burmistrza Józefa Blanka jako organu prowadzącego w kwestii zarządzania oświatą, pochwalił bardzo dobre funkcjonowanie nowomiejskich szkół podstawowych i promowanie przez nie postaw prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.

Cztery placówki tj. Szkoła Podstawowa w Nowym Grodzicznie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II i SP nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowym Mieście Lubawskim zaprezentowały swoje osiągnięcia w tym obszarze. Przedstawiciele szkół dzielili się dobrymi praktykami. Pokazali jak realizują edukację prozdrowotną w swoich placówkach w zakresie zdrowia psychicznego we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Głównym przesłaniem podejmowanych działań w szkołach było kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka, uświadomienie najważniejszych wartości w życiu oraz wyrabianie umiejętności niesienia pomocy innym.

Szkoła promująca zdrowie to swoisty klimat. To miejsce, w którym dobrze się czujemy i do którego chętnie wracamy. Dlatego chciałbym, aby takich szkół było w województwie jak najwięcej – powiedział Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Marek Nowacki. W rożnych wypowiedziach podkreślano, że zdrowe dziecko to zdrowe społeczeństwo i zdrowy kraj. Dyrektor szkoły Jerzy Resicki dodał, że „zawsze staramy się wspierać w potrzebie członków społeczności szkolnej”.

Następnym punktem spotkania był wykład prof. dra hab. Krzysztofa Ostaszewskiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pt. ”Wspieranie dobrostanu psychicznego i zapobieganie problemom zdrowia psychicznego w systemie oświaty”. Wystąpienie poprzedzone było pozytywnym ustosunkowaniem się naukowca do zaprezentowanych prelekcji. Wykład ten był najważniejszym punktem wydarzenia, na który wszyscy zebrani czekali z niecierpliwością.
Urszula Ewertowska, dyrektorka szkoły w Nowym Grodzicznie, mówi, że placówka, którą kieruje złożyła wniosek o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.
— Szkoła przeszła pomyślnie autoewaluację. Została ona przeprowadzona w obszarze 4 standardów i wskazała problem priorytetowy — pogłębianie relacji pomiędzy członkami społeczności szkolnej. Nasza placówka dba o dobry klimat i kulturę szkoły. Na klimat składają się relacje pomiędzy członkami społeczności. Pracujemy nad nimi poprzez jasne zasady dotyczące wszystkich, rozumienie i otwartość, różnorodne, dobre doświadczenia, które hartują i uskrzydlają naszych uczniów. Mamy swoje rytuały i tradycje, które jednoczą wspólnotę szkolną i budują partnerstwo. Wszyscy nauczyciele starają się być dostępni dla uczniów i rodziców, aby wspierać i pomagać. Przekazujemy ideę współzawodnictwa, jako dążenie przez każdego do wybranego celu. Ocenianie kształtujące powoduje, że stopień staje się informacją, a ocenianie procesem przez cały okres kształcenia. Uczeń dojrzewa do brania odpowiedzialności za własna edukację, rozwija możliwości i zdolności — powiedziała Urszula Ewertowska.

W krótkiej części artystycznej gościom spotkania zaprezentowali się młodzi artyści z nowomiejskiej „Jedynki” i „Trójki”. red

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages