Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Kilometrów na licznikach ... ubywało! Zatrzymani w Mrocznie i Bielicach

2020-02-04 10:05:27 (ost. akt: 2020-02-04 11:06:23)

Autor zdjęcia: pixabay

Nowomiejscy policjanci podczas kontroli drogowych realizowanych w w ciągu ostatnich 3 dni ujawnili 2 przypadki niezgodności stanu licznika samochodowego ze stanem podczas corocznego badania technicznego. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby auta miały większy przebieg niż zapisany w badaniu. Tu się jednak okazało że kilometrów… ubywało.

KPP Nowe Miasto: W sobotę ok godz. 20:30 w Mrocznie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą oplem astra. Policjanci ustalili, że stan drogomierza nie zgadza się z danymi uzyskanymi z systemu CEPiK. Ostatnie badanie techniczne auta wskazywało, że stan licznika 28 sierpnia 2018r. Wynosił 297 460 kilometrów. Podczas kontroli, wskazanie było na poziomie 256 234 km, a więc brakowało ponad 41 tys. kilometrów przebiegu.

Podobna sytuacja miała miejsce wczoraj w Bielicach. W przypadku fiata ducato zatrzymanego do kontroli drogowej różnica stanu licznika pomiędzy zapisami w CEPiK a dokonaną kontrolą to 32 000 km.

Przypominamy: za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”.
Art. 306a. KK

Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nowe przepisy mają zniechęcić nieuczciwych sprzedawców aut używanych oraz samych właścicieli samochodów przed cofaniem liczników. Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać podczas kupowania auta.

Jednym z nich jest stan techniczny auta, który powinniśmy dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Przed podpisaniem możemy również poprosić sprzedawcę, aby przyjechał autem do najbliższej jednostki policji i tam poprosić policjantów o sprawdzenie czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Pamiętajmy również o tym, aby w umowie kupna sprzedaży auta znalazła się informacja o aktualnym przebiegu samochodu – spisujemy więc dokładnie stan licznika i wpisujemy w umowę.

Warto wiedzieć: Licznik przebiegu można wymienić, tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania jego odczytu.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages