środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Jest decyzja w sprawie szkół w Radomnie, Gwiździnach i Skarlinie

2020-01-27 17:01:52 (ost. akt: 2020-01-27 17:06:08)

Autor zdjęcia: pixabay

Skierowaliśmy prośbę, do Urzędu Gminy w Mszanowie, o udzielenie informacji na temat decyzji Kuratorium Oświaty w sprawie planowanych zmian w strukturze organizacyjnej trzech szkół w Gminie.

Agnieszka Paturalska-Miehlau - Sekretarz Gminy Nowe Miasto: Uprzejmie informuję, że w dniu 24 stycznia br. do Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie wpłynęły negatywne opinie dotyczące podjętych przez Radę Gminy Nowe Miasto Lubawskie Uchwał w sprawie zamiaru przekształcenia szkół podstawowych w Gwiździnach, Radomnie i Skarlinie. Oznacza to, że szkoły będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.


Do uzasadnienia decyzji Kuratora odniósł się Wójt Gminy, Pan Tomasz Waruszewski.

Tomasz Waruszewski, Wójt Gminy Nowe Miasto: Stanowisko kuratora powoduje utratę suwerenności gminy w zakresie decydowania o jej rozwoju. Ta decyzja tylko utrwali, odsunie w czasie problemy, które w ostatnich latach nasiliły się w oświacie. Jednym z nich jest gwałtowny spadek liczby uczniów spowodowany decyzją o likwidacji gimnazjów i pogarszającym się wskaźnikiem ilości urodzeń. Dla gminy rodzi to negatywne konsekwencje finansowe. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za jakość edukacji oraz zapewnienia gminie ogólnego rozwoju podjęliśmy działania, żeby stworzyć ekonomiczne warunki do funkcjonowania i rozwoju małych szkół, z małymi klasami, często kilkuosobowymi. W obecnym systemie gwarantowanym przez państwo tego typu szkoły samorządowe są bardzo kosztowne. Zamierzaliśmy oddolnie zreformować system oświaty, który pochłania ogromne, coraz większe sumy pieniędzy przy uzyskiwanych niezadowalających efektach. Ponieważ państwo w coraz mniejszym zakresie finansuje gminną oświatę, to w tym roku na realizację tego zadania Gmina Nowe Miasto Lubawskie jest zobowiązana przeznaczyć równowartość wszystkich wpływów z podatków samorządowych. To rekordowa kwota i jeśli nie zatrzymamy dalszego wzrostu tych kosztów, to gmina nie będzie miała środków na inwestycje. A brak rozwoju spowoduje dalszą depopulację i odpływ z gminy młodych ludzi, co tylko spotęguje problemy w oświacie.
Decyzja kuratora będzie miała także dalsze konsekwencje. Brak możliwości przekształcenia szkół zmusi władze gminy do ograniczenia inwestycji i racjonalizacji kosztów w innych obszarach działalności. Gmina nie zamierza jednak się odwoływać od decyzji kuratora, żeby nie zamykać sobie drogi przed ewentualnym ponowieniem działań w kierunku uspołecznienia małych szkół.


a.laskowska@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fajnie #2857881 | 89.191.*.* 28 sty 2020 11:16

  Uczcie dzieci w małych szkołach we własnej wsi, bo wydaje się, że to dobrze i że to zapewnia równy dostęp do edukacji. Każde dziecko marzy o tym, żeby się wyrwać gdzieś i zobaczyć coś więcej. Decyzja kuratora doprowadza do tego, że jak dzieciakowi w swojej małej szkółce coś nie podpasuje to będzie się w niej niszczył latami. Jak będzie miał jednego ciężkiego kolegę to będzie się męczyłlatami bo innego nie ma. A jak kolega będzie debilem to Twój dzieciak też nim zostanie bo nic innego nie pozna. Po latach "nauki" wyjdzie do szkoły średniej i będzie odstawał w każdym aspekcie: społecznym, intelektualnym czy fizycznym. Dzieci z Kurzętnika czy NML będą już śmigały po angielsku, będą miały różne pasje i znajomych, a dzieciak z małej szkółki będzie jak ostatnia sierota. I jak te dzieci z NML będą sobie lepiej radzić w szkole średniej, bo od startu pójdą do lepszej klasy i od startu będą wiedziały czego chcą w życiu, to Twój dostanie kopa w tyłek, bo broniłeś swojej szkółki. A jak się okaże, że w szkółce Pani nauczycielka jest kretynką, to nic się z tym nie da zrobić bo tylko ona jedna w całej szkole może uczyć chemii. Wójt jak wójt. Zaproponował kompromis. Szkoda, że kurator się nie zgodził. Najlepiej będzie zamknąć w cholerę te wylegarnię kompleksów i patologi a kasę przeznaczyć inne aspekty rozwoju. Szkoda, że nie mamy wyników dla porównania ile dzieci z tych a ile z innych szkół idzie do technikum a ile do zawodówki, ilu trafia na studia, jak im wychodzą egzaminy na zakończenie. Jakoś nie padły te argumenty w dyskusji. Ale nie, zostawmy szkołę w naszej wiosce. Do obcych z za miedzy dziecka nie damy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. Szach mat #2857706 | 185.144.*.* 28 sty 2020 02:38

   A Pan Wójt jest publiczny, czy społeczny?! Może Pan Wójt odpowie...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jak widać #2857698 | 185.144.*.* 28 sty 2020 01:18

   Uaktywnili się biznesmeni z umożonymi podatkami. Takim solą w oku nawet nauczyciel.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zenek #2857697 | 185.144.*.* 28 sty 2020 01:05

    Przecież możecie też zostać nauczycielami. A jeśli oni tak dużo zarabiają to czemu wójt sobie nie obniży wypłaty do ich poziomu? Nie się zrówna płacą z nauczycielami. Z jakiej racji wójt może zarobić wiecej? Czy on ma wyższe kwalifikacje? Dlaczego nikt nie wypomina lekarzom; policjantom, czy żołnierzom? Zastanówcie się znawcy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Oli #2857696 | 185.144.*.* 28 sty 2020 01:05

     Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że tu się bardzo uaktywnili zwolennicy szkół społecznych?! Tak na zawołanie, po ostatnim zdaniu wójta i po negatywnej decyzji Kuratora odnoście proponowanych zmian... Czyżby ktoś ich za aktywizował?! Kto?! Bo rodzice i społeczność wypowiedzieli się dobitnie w tej kwestii. Może jakieś stowarzyszenie z Koziej Pupy?! Bo już próbowano nam podsyłać takowych działaczy na zebrania. Przyjeżdżali z sąsiednich gmin. Konie Trojańskie... Nikt ich nie zapraszał. No chyba, że mieli telefony...

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (38)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages