Z miłości do książek, ludzi i Boga

2020-01-22 13:56:17(ost. akt: 2020-01-23 16:56:01)
Wanda Białkowska w Bibliotece Parafialnej

Wanda Białkowska w Bibliotece Parafialnej

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Skromny pokój z piecem kaflowym, jakby inna epoka w środku powiatowego miasta. W czasach gdy wszyscy gdzieś pędzą, z nosami w telefonach taki obrazek może się wydawać nierealny. Jednak, na szczęście, są osoby dla których miłość do książek, ludzi i Boga jest ważna, którzy się tym dzielą, tworząc dzieła w zaciszu swej skromności.
Zaczniemy od końca, ponieważ to promocja książki Wandy Białkowskiej o wsi Mikołajki, zaprowadziła nas do nowomiejskiej Biblioteki Parafialnej. Pani Wanda znana, przywołująca miłe wspomnienia, bibliotekarka z podstawówki i autorka komentarza w Internecie ze świątecznym wspomnieniem mamy, która samodzielnie robiła ozdoby na choinkę. Bez wątpienia to miłe skojarzenia, wspomnienia do których wraca się przypadkiem, przy okazji... jak teraz, gdy pachnąca drukarnią książka Pani Wandy czeka na przeczytanie. 1 lutego 2020 w świetlicy wiejskiej w Mikołajkach odbędzie się spotkanie autorskie połączone z prezentacją genealogiczną.
- Całe życie spędziłam w książkach i dziś mam własną, pierwszą i ostatnią – mówi Pani Wanda – To historia mojej wsi w której się wychowałam.

Obrazek w tresci

Z panią Wandą będzie się można spotkać w Mikołajkach podczas promocji jej książki ale warto także udać się do Biblioteki Parafialnej. Mieści się ona przy ulicy Kościelnej w Nowym Mieście. Jedne pokolenia będą kojarzyły to miejsce z lekcjami religii, ponieważ mieściły się tam salki katechetyczne. Dziś w tych pomieszczeniach odbywają się m.in. nauki przed chrztem. I także tam ukryte są prawdziwe perełki wydawnicze. Nie brakuje książek religijnych, niezwykle ciekawych biografii, filozoficznych tytułów które z założenia są fundamentem tego miejsca. To książki, nie tylko z dawnej biblioteki PAX-u, ale niezwykle ciekawe księgozbiory prywatne, nie żyjących już księży, ks.proboszcza Alfonsa Mechlina, ks. Czesława Burczyka, ks.Gerarda Rutkowskiego z Tylic. To chyba jedyne takie miejsce, gdzie można spotkać się z filozoficzno-religijną książką i dodatkowo można po prostu porozmawiać z panią Wandą, która doradzi, podpowie i z pewnością będzie to bardzo wartościowy czas.

Pani Wanda całe swoje życie spędziła wśród książek. Najpierw w bibliotece w Kurzętniku i potem długie lata w szkolnej bibliotece w Nowym Mieście. Zatem gdy ks.proboszcz Zbigniew Markowski, w czerwcu 2007 roku, z ambony szukał osoby do prowadzenia biblioteki parafialnej, decyzja pani Wandy mogła być tylko jedna. I to zdecydowanie dobra decyzja, ponieważ pani Wanda oprócz „miłości do książek, ludzi i Boga”, zna się na prowadzeniu biblioteki. I robi to bardzo sumiennie. Imponujące, szczegółowe sprawozdania z działalności wybrzmiewają w ogłoszeniach parafialnych ale to suche dane. Prawdziwe skarby kryją się na starych regałach, w skromnych pomieszczeniach przy ulicy Kościelnej. Księgozbiór biblioteki skrupulatnie policzony, starannie opracowany i gotowy aby trafić w ręce kolejnych czytelników. Mówiąc „Biblioteka Parafialna” myślimy, że tematyka księgozbioru skupiona jest wokół tematów związanych z sacrum, ale na pierwszy plan wysuwa się olbrzymia ilość książek związanych ściśle z naszym najbliższym otoczeniem. Mniej lub bardziej znana historia miasta, wsi, instytucji, ludzi.

Obrazek w tresci

Stare zdjęcia, daty, fakty, nazwiska. Ilustrowane albumy, stare gazety, niedoceniane źródło wiedzy historycznej, minionego czasu zatrzymanego na kartkach tych książek. Budynki których nie ma, ludzie którzy odeszli, świadkowie tych wydarzeń których coraz mniej. To nasza przeszłość, historia i ślad w dziejach który nie jest zamazywany. Właśnie dzięki takim osobom jak pani Wanda, która o te wszystkie dzieła dba. I bez względu na to czy sięgasz po książkę religijną czy jakąkolwiek inną, w Bibliotece Parafialnej znajdziesz kawał historii swojego miasta, swojej ulicy, regionu. Warto sięgnąć po albumy czy opisy które dziś są fascynującą lekturą. Na półkach znajdują się także powieści i książki dla dzieci. Imponujące są wydania nawet sprzed pierwszej wojny światowej.

Obrazek w tresci

Najstarszy egzemplarz został wydany w 1893 roku roku. Jest to napisana w języku niemieckim historia Nowego Miasta autorstwa Arthura Semrau. Pochodzi z pamiątek ks A. Mechlina. Oryginał jest zbyt cenny ale zeskanowany egzemplarz można wypożyczyć i przeczytać. Pod warunkiem, że zna się język niemiecki.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Będąc w Bibliotece, przy okazji także można porozmawiać, z bibliotekarką o jej życiu, o spotkaniach, o codzienności, o książce którą napisała. Patrząc wstecz, autorska książka pani Wandy wydaje się oczywistym etapem jej życia. Zapytana o kolejną, szybko odpowiada, że „ta o Mikołajkach to pierwsza i ostatnia”. Miejmy nadzieję, że to pierwsze wydanie będzie dla autorki zachętą do napisania kolejnych.

Moja mama pisała pamiętnik. Czytając go, zainteresowałam się przy okazji genealogią. Wraz z możliwościami jakie daje Internet, powoli budowałam ( i nadal buduję) drzewo genealogiczne mojej rodziny – opowiada Wanda Białkowska – Szukając informacji o kolejnych osobach, równocześnie odkrywałam historię wsi Mikołajki. I tak powoli powstawała moja książka.

Wydanie autorskiej książki pani Wandy jeszcze pachnie drukarnią, sama autorka mówi, że zdecydowanie woli „czuć w rękach stare książki, mają w sobie to coś”. Zanim karty jej książki pożółkną, minie mnóstwo czasu. Miejmy nadzieje, że trafi do domowych biblioteczek. Na półkach Biblioteki Parafialnej już się znajduje, kolejna cegiełka w zachowywaniu historii na kartach książek.
W styczniową niedzielę, podczas mszy wybrzmiało podsumowanie działalności Biblioteki Parafialnej za 2019 rok. Dowiadujemy się, że zasoby czytelnicze to prawie 4 tysiące pozycji, skrupulatnie skatalogowanych i czekających na czytelników, których niestety mało. A wystarczy jedna wizyta w tym miejscu, aby wyjść z książkami i wracać po kolejne. Dlatego zachęcamy to skorzystania z zasobów Biblioteki Parafialnej, działającej na zasadzie wolontariatu, dwa razy w tygodniu. W środy od 9 do 11 i w piątki od 16 do 18. Na Facebooku można znaleźć profil społecznościowy Biblioteki a pod adresem www.parishbook.wordpress.com blog prowadzony przez panią Wandę Białkowską.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5