Wolność przyszła w styczniu 1920 roku. Dzisiaj, 19 stycznia, w Nowym Mieście wyjątkowa rocznica

2020-01-19 01:17:27(ost. akt: 2020-01-19 01:24:50)
Procesja nowomieszczan udaje się na powitanie Halerczyków —  żołnierzy-wyzwolicieli

Procesja nowomieszczan udaje się na powitanie Halerczyków — żołnierzy-wyzwolicieli

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne Stefana Zielińskiego

Splot wydarzeń historycznych spowodował, że Ziemia Nowomiejska uzyskała wolność dopiero w 1920 roku. O godzinie 10, dnia 19 stycznia, Nowe Miasto opuściły ostatnie oddziały niemieckie. Wówczas nastała długo oczekiwana wolność. Jak to wydarzenie widziano wiek temu w Nowym Mieście?
W ciągu godziny od chwili wymarszu Grenzschutzu miasto przystroiło się świątecznie, zafurkotały biało-czerwone chorągwie przygotowywane ukradkiem przez mieszkańców. Tłum nawet z odległych okolic wyległ na Rynek. Wszystko było już gotowe na przyjęcie Wojska Polskiego.

O godzinie 11, w kierunku Kurzętnika, wyruszyła procesja na przywitanie. Kilka godzin bez zniecierpliwienia czekano u progów miasta, zanim na krótko przed godziną 15 zjawił się sprężyście kroczący oczekiwany oddział — symbol niepodległości i złączenia z ukochaną Ojczyzną. Na czele szedł (poległy później w walkach z bolszewikami) porucznik Ryszard Wybraniec, żołnierz „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera. .

Wzruszenie odbierało głosy. Wierszem młoda panienka witała oficjalnie, a z radością komisaryczny burmistrz pan Kycler, podszedł ofiarując tradycyjny chleb i sól. Lud cały wznosił żywiołowy okrzyk na cześć wojska. Komendant dziękował serdecznie i z muzyką, wśród bicia dzwonów kościelnych.

O godzinie15 wkracza wojsko polskie na Rynek nowomiejski, okrąża go dookoła i staje przed zabudowaniami pani Świniarskiej i pana Serożyńskiego. Tu wita Wojsko Polskie radca Michałek senior. Oczy wszystkich pełne są łez, a serca wezbrane szczęściem.
(Na podstawie Dokumentacji ustanowienia suwerenności na Pomorzu w latach 1918-1920)

Dzisiaj, 19 stycznia, o godzinie 13 w bazylice kolegiackiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, natomiast o godzinie 14 na Rynku nastąpi inscenizacja wydarzeń sprzed stu lat. Niech nikogo nie zabraknie, bowiem takie święto zdarza się raz na sto lat. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5