Piasek i żwir z własnej działki? Tak ale tylko 16 ton...rocznie!

2020-01-09 13:31:35(ost. akt: 2020-01-09 13:34:41)
Teren powiatu nowomiejskiego obfituje w złoża kruszywa: piasku i żwiru czy kamienia budowlanego albo gliny. Są to kopaliny objęte prawem własności nieruchomości gruntowej. Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej.
Wydawałoby się zatem, że z własnej działki można, bez problemu i spełniania żadnych dodatkowych wymogów formalnych, wykopać tyle piasku i żwiru, ile potrzebujemy. Na przykład na potrzeby budowy domu lub zwykłej podmurówki. Lub udostępnić komuś własny teren celem pozyskania niewielkiej ilości kruszywa. Nic bardziej błędnego. Za bezprawne wydobywanie kopalin, nawet z własnej nieruchomości, grożą wysokie karę.
Przepisy ustawy z dnia 09.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2019 r. poz. 868 ze zm.) pozwalają na wydobywanie kopalin, w tym piasku i żwiru, zasadniczo na podstawie koncesji udzielanych przez starostów lub marszałka województwa, jako organów administracji geologicznej.

Istniejący stan prawny dopuszcza jednocześnie wydobywanie piasków i żwirów bez koncesji na potrzeby własne osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących jej własność lub będącej w jej użytkowaniu wieczystym, bez prawa rozporządzania, w tym sprzedaży wydobytej kopaliny, jeżeli jednocześnie wydobycie:

- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
- nie będzie większe niż 10 m3 (ok. 16 ton) w roku kalendarzowym,
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości (na terenach chronionych przyrodniczo wydobycie kopalin może być całkowicie zabronione).

Koniecznym warunkiem jest jednak powiadomienie na piśmie Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie, z 7-dniowym wyprzedzeniem, o zamiarze podjęcia wydobycia kopaliny, określające lokalizację zamierzonych robót (nr ewid. działki) oraz zamierzony czas ich wykonywania (np. w okresie od … do …).
W przypadku naruszenia ww wymagań, właściwy organ nadzoru górniczego w drodze decyzji ustala prowadzącemu taką działalność opłatę podwyższoną za wydobytą wcześniej kopalinę. Jeżeli nie zostanie ustalony bezpośredni sprawca karą może zostać obciążony właściciel lub władający nieruchomością!
Również częste są przypadki prowadzenia robót geologicznych bez odpowiednich dokumentów (np. wiercenie studni). Za działalność taką wymierzana jest opłata podwyższona w wysokości 40 tys. zł.
Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie z uwagi na dużą ilość podjętych w ostatnim czasie informacji o nielegalnym wydobywaniu kopalin i prowadzonych postępowań apeluje o przestrzeganie istniejących, wyżej wskazanych uregulowań prawnych w tym zakresie. Prosimy też zabezpieczenie swoich gruntów przed nielegalnym wydobyciem kruszywa.
Kopaliny są nieodnawialnym zasobem środowiska, ochrona ich zasobów lezy w naszym wspólnym interesie. Często niefachowa, „dzika” eksploatacja kruszywa powoduje uszkodzenie złoża, znaczące obniżenie jego potencjału wydobywczego. Może doprowadzić też do przerwania izolującej warstwy ochronnej poziomu wodonośnego i narazić na skażenie zasoby wód podziemnych. Nielegalne miejsca poboru kruszywa to także degradacja środowiska - naruszenie walorów krajobrazowych, niszczenie siedlisk przyrodniczych, tworzenie wyrobisk mogących być miejscami powstawania dzikich wysypisk śmieci. Jest to też ekonomiczna strata dla dochodów państwa i samorządów lokalnych. Informacja Starostwo Powiatowe

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5