Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Co wydarzyło się w 2019 roku? Czas na podsumowania.

2020-01-01 18:40:16 (ost. akt: 2020-01-01 18:48:23)
Chyba najważniejszym wydarzeniem roku 2019 była wizyta w Nowym Mieście Lubawskim głowy państwa — prezydenta Andrzeja Dudy

Chyba najważniejszym wydarzeniem roku 2019 była wizyta w Nowym Mieście Lubawskim głowy państwa — prezydenta Andrzeja Dudy

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Powitaliśmy 2020 rok. Jest więc okazja do przypomnienia tego, co działo się w minionym 2019 roku. W telegraficznym skrócie przypominamy, o jakich ważnych wydarzeniach pisała "Gazeta Nowomiejska" w minionym roku.

STYCZEŃ
*Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie nowomiejskim zagrała prawdziwie koncertowo. Szkoda, że bez gminy Grodziczno. Pobity został nowomiejski rekord. Zebrano niemal 130 tys. zł. Radość wolontariuszy oraz osób i instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie przytłumiła jednak tragiczna śmierć prezydenta Pawła Adamowicza na finale WOŚP w Gdańsku. Na rynku w Nowym Mieście zorganizowane zostało spotkanie — “Światełko Pamięci Pawła Adamowicza”. Ludzie zapalali znicze.
*Również myśliwi z powiatu nowomiejskiego zorganizowali dodatkowe polowania zbiorowe w celu redukcji populacji dzika w Polsce. Minister rolnictwa tłumaczył, że są to działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii afrykańskiego pomoru świń. Wiele osób sprzeciwiało się akcji.
*Dobiegł końca remont byłego ratusza, a obecnie Urzędu Gminy w Biskupcu. Odrestaurowany budynek zaświadcza o dawnej urodzie tamtejszego rynku. Może to początek powrotu do miejskiego charakteru Biskupca?

LUTY
*Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło we wsi Lorki. Trzyletni chłopczyk wpadł do szamba z gnojowicą. Uratował go ojciec. Dziecko trafiło helikopterem do szpitala. Trwała walka o jego życie. Chłopiec przeżył.
*Sąd skazał Jarosława P., byłego proboszcza parafii w Ostrowitem na 3 lata więzienia za molestowanie przez 9 lat ministranta. O swojej historii opowiedział ogólnopolskiej gazecie i telewizji pochodzący z Wardęgowa dziś 28 – latek.
*Po roku funkcjonowania rozbudowano żłobek na osiedlu Dębno w Kurzętniku. Będzie mógł przyjąć 100 dzieci. Dobudowano kolejne sale. Powstały m. in. sala do integracji sensorycznej, zajęć rehabilitacyjnych, sala doświadczania światła. W przyszłości planuje się dobudowanie małego basenu.
*Kosztem 8 milionów złotych oddano do użytku wyremontowany oddział chirurgiczny Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście.
*Koło Gospodyń Wiejskich z Brzozia Lubawskiego świętowało 60 – lecie istnienia.
*Na kurzętnickim osiedlu Dębno oddano oficjalnie do użytku pierwszy blok mieszkalny. Inwestorem powstającego osiedla jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego – spółka Gminy Kurzętnik. Docelowo ma być pobudowanych pięć bloków.
*Do pożaru doszło w starym budynku, pustostanie przy centrum Nowego Miasta przy ul. Działyńskich. Paliła się zabytkowa budowla, w której w latach międzywojennych znajdował się Zakład Wodoleczniczy “Marienbad”.

MARZEC
*Po 10 latach od zamknięcia szkoły w Wielkich Bałówkach, wyremontowano zabytkowy budynek. Powstało w nim Centrum Aktywności Lokalnej.
*Rozpoczęły się pierwsze prace związane z rewitalizacją rynku w Nowym Mieście. Zniknęły lipy otaczające dawny kościół ewangelicki.
*W Kurzętniku trwała przebudowa rynku. Wybudowano plac z trwałej płyty i kostki granitowej, zostały nasadzone nowe drzewa i krzewy. Prace zakończyły się w czerwcu 2019 roku.
*W szkołach powiatu nowomiejskiego trwały referenda nauczycieli w sprawie strajku, który zaplanowano na początku kwietnia.
*Mirosław Wodara, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku (od początku istnienia placówki) zrezygnował z pełnienia funkcji.
*W Piotrowicach oddano do użytku wyremontowaną remizę i salę wiejską.
*Maria Nadolska z Boleszyna wybrana została Super Sołtysem województwa warmińsko – mazurskiego w plebiscycie “Gazety Olsztyńskiej”.

KWIECIEŃ
*W Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście zapadł wyrok na 29 – letniego Radosława G., który w kwietniu 2018 roku uderzył samochodem w jadące na rolkach Julię i Martę – 15 – latki z Łąkorza. Dziewczyny zmarły. Sprawca był pod wpływem narkotyków. Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności i otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ma zapłacić zadośćuczynienie po 15 tys. zł. dla rodziców dziewczynek i 5 tys. zł. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
*Chętne osoby skorzystały z okazji i po raz ostatni odwiedziły Kino Harmonia w Nowym Mieście przed jego przebudową. W rolę przewodnika wcielił się Jerzy Kopiczyński, dawny operator.
*Na terenie powiatu nowomiejskiego (podobnie jak w całej Polsce) trwał strajk nauczycieli, po wcześniej przeprowadzonym referendum. Nie przystąpiły do niego tylko cztery placówki — szkoły z: Boleszyna, Brzozia Lubawskiego, Zwiniarza i społeczna z Tylic.
*Skutkiem zniany klimatu były burze piaskowe, które można było również zaobserwować w niektórych miejscowościach powiatu nowomiejskiego.
*Ochotnicza Straż Pożarna w Lekartach świętowała 90 – lecie funkcjonowania jednostki.
*W Lipinkach oddano do użytku, po gruntownej modernizacji, świetlicę wiejską i remizę strażacką.

MAJ
*Nastąpiło otwarcie zmodernizowanego stadionu w Nowym Mieście.
*W wypadku w Nowym Mieście, na przejściu dla pieszych przy cmentarzu, zginęła Beata Kujawska z Kurzętnika, znana działaczka społeczna. Została potrącona przez samochód ciężarowy.
*Szkołę w Mrocznie odwiedzili ambasadorzy Drużyny Energii. Razem z uczniami ćwiczyli: mistrzyni Europy w siatkówce Izabela Bełcik, piłkarz Marek Citko, siatkarz Krzysztof Ignaczak, dziennikarz sportowy Bartosz Ignacik i piłkarski freestyler Krzysztof Golonka.
*Oficjalnie otwarto w Nowym Mieście zmodernizowany kosztem ok. 7 milionów złotych stadion.

CZERWIEC
*W Biskupcu odbył się I Festiwal Smaków. Była to kulinarna podróż z kołami gospodyń wiejskich biskupieckiej gminy. Impreza zastąpiła dotychczasowe Święto Gęsi. Muzyczną gwiazdą plenerowego spotkania był Piotr Cugowski z zespołu Bracia.
*Odbyła się największa muzyczna impreza w Nowym Mieście — Dni Nowego Miasta Lubawskiego i Szynaka Day. Na stadionie zaśpiewał długo wyczekiwany przez nowomieszczan Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Były też koncerty m. in. Filipa Lato oraz zespołów Cliver i Kombii. Zaśpiewał chór Sound'n'Grace.
*Tragicznie zakończyła się jedna z dyskotek w Gwiździnach. O godz. 5 rano służby poinformowano o nagłym zgonie 22 – letniej mieszkanki Krakowa. Wstępną przyczyną śmierci miała być niewydolność krążenia.
*Nowym dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku została Katarzyna Trzaskalska, była dyrektorka szkoły w Montowie i była wicestarosta powiatu nowomiejskiego.
*Mieszkańcy nowomiejskich ulic Słonecznej i Kornatki sami zorganizowali udany festyn “Słoneczne Kornatki”. Inicjatywa jest godna naśladowania.
*Jubileusz 60 – lecia powstania obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Osetnie.
*W Jamielniku, po drugim konkursie, stanowisko dyrektora szkoły objęła Małgorzata Jankowska, przez rok pełniąca obowiązki dyrektora.
*Anna Gużyńska, dyrektorka szkoły w Boleszynie zmieniła pracę. Do ogłoszonego konkursu nikt nie przystąpił. Od nowego roku szkolnego placówką kieruje Edyta Zielazna, dyrektorka szkoły w Mrocznie.
*W szkole w Zwiniarzu Justyna Wiecierzycka, dotychczasowa dyrektorka szkoły przystąpiła do konkursu na to stanowisko, ale jej kandydaturę odrzuciła komisja. Do kolejnego konkursu nikt nie przystąpił. Od nowego roku szkolnego obowiązki pełni Rafał Lubieniecki, nauczyciel tej szkoły.

LIPIEC
*Z funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, decyzją wójta Wojciecha Dereszewskiego, zwolniona została Krystyna Wójcik – Wiśniewska. Od nowego roku szkolnego obowiązki dyrektora pełni Jolanta Paplińska.
*Jubileusz 100 - lecia istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Mroczenku.
*Wyjątkowy jubileusz 67 – lecia małżeństwa obchodzili Państwo Gertruda i Władysław Czacharowscy, mieszkańcy wsi Kuligi – Wólka.
*Zespół Blue Cafe był gwiazdą Dni Gminy Kurzętnik i Expom S. A. Zaśpiewały też Bluszcz, Mitra i Defis.
*Placówka Poczty Polskiej w Nowym Mieście została przeniesiona z zabytkowego budynku z 1880 roku do centrum handlowego, też przy ul. Działyńskich.
*Z Jeziora Skarlińskiego wyłowiono zwłoki mężczyzny. 61- letni wędkarz z Brodnicy łowił ryby, jego łódka dryfowała po jeziorze.
*Podczas remontu budynku Kina “Harmonia” w Nowym Mieście odkryto malowidła stropowe dawnego kościoła ewangelickiego. Były skryte pod zawieszonym sufitem sali kinowej. Znaleziskiem zajął się konserwator zabytków.

SIERPIEŃ
*Setne urodziny obchodziła Kunegunda Turulska, mieszkanka Łąkorza.
*Odbyła się V Bratiańska Noc Kabaretowa. Wystąpili: Kabaret FIFA RAFA, Kabaret Zachodni, Kabaret OT.TO, Igor Kwiatkowski i Krzysztof Kamyszek.
*Stanisława Zakrzewska z Linowca, podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie, obchodziła 100. urodziny.

WRZESIEŃ
*Na rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Brzoziu Lubawskim uczniowie dostali w prezencie nowe skrzydło szkoły z czterema salami lekcyjnymi, stołówką, toaletami i dwupoziomym korytarzem.
*Prokuratura Okręgowa w Elblągu postawiła akt oskarżenia dla matki, która przyniosła w marcu 2018 roku do szpitala w Nowym Mieście martwego noworodka w reklamówce. Dziecko urodziło się żywe. 18 – letniej Klaudii B. z Krzemieniewa grozi dożywocie. Karol B., domniemany ojciec dziecka w czasie tragicznych wydarzeń miał 17 lat. Otrzymał zarzuty w październiku 2018 roku. Został skazany bez rozprawy na 3 miesiące pozbawienia wolności, rok ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, dozorowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze 30 godzin na miesiąc.
*W telewizji TVN przedstawiono reportaż dotyczący historii Mariusza Milewskiego z Wardęgowa, ofiary Jarosława P., księdza pedofila z parafii w Ostrowitem. Materiał ujawnia bulwersujące szczegóły procesu przed sądem kościelnym.
*W Skarlinie otwarto nowoczesną stację uzdatniania wody.
*W Nowym Mieście otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy, z którego korzysta 30 osób.
*W Muzeum Zamkowym w Malborku otwarto wystawę “Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach”. Na ekspozycji pokazano ponad 700 eksponatów. Wśród nich znalazły się Pieta z ok. 1400 roku oraz kielich mszalny z tego samego okresu z nowomiejskiego Kościoła pw. św. Tomasza oraz XV – wieczna bombarda z Kurzętnika.
*Jubileusz 100 – lecia istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Jamielniku.
*W szkole w Bratianie odbył się I Gminny Piknik Naukowy. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele placówek oświatowych gminy Nowe Miasto. Były ciekawe doświadczenia, pokazy, zajęcia i wykłady, można było poeksperymentować.
*Do grona wiekowych jednostek dołączyła Ochotnicza Straż Pożarna w Mikołajkach. Druhowie świętowali 100 – lecie istnienia OSP.

PAŹDZIERNIK
*Diagności z laboratorium w szpitalu w Nowym Mieście dołączyli do Ogólnopolskiego Strajku Diagnostów Laboratoryjnych.
*W wyborach parlamentarnych w powiecie nowomiejskim, podobnie jak w całym kraju, najwięcej głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość. Frekwencja wyniosła 53,86 %.
*Zbigniew Ziejewski, reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego, przedsiębiorca rolny ze Szwarcenowa zdobył mandat poselski. Będzie przez cztery lata naszym przedstawicielem w Sejmie.
*W wieku 70 lat, po ciężkiej i długiej chorobie, zmarł Stanisław Frydlewicz, artysta plastyk z Nowego Miasta. Był autorem wielu projektów graficznych książek, w tym znanych i nagradzanych nowomiejskich “Kronik zatrzymanego czasu”.
*Władze gminy wiejskiej Nowe Miasto chcą przekształcić trzy z pięciu podległych im ośmioklasowych szkół — placówki w Gwiździnach, Radomnie i Skarlinie. Zaproponowano dwa warianty — zamiana szkół publicznych w społeczne lub pozostawienie tylko klas I – III i oddziału przedszkolnego. Mieszkańcy mówią stanowcze “nie” temu pomysłowi.
*W wieku 46 lat zmarł Marek Kowalski z Nowego Miasta, społecznik związany z lokalnym sportem. Niegdyś był piłkarzem KS Drwęca, a ostatnio prezesem Nowomiejskiego Klubu Sportowego.
*Bolesława Wrzesińska, mieszkanka Nowego Miasta świętowała swoje 100. urodziny.

LISTOPAD
*Stefania Kowalska z Mroczna obchodziła 100. urodziny.
*Wyróżnienie spotkało Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Kurzętnika. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wzięła udział w Festiwalu Niepodległa na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.
*Swoje 100. urodziny obchodziła Marta Majewska, mieszkanka Nowego Miasta.
*W szkole w Zajączkowie oddano do użytku nowo wybudowane skrzydło budynku. Powstało pięć nowych sal lekcyjnych, korytarze, toalety, gabinet pielęgniarki i pomieszczenia gospodarcze.
*Młodszy ogniomistrz Krzysztof Przybylski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wskoczył w wody Jezioraka w Iławie, by ratować trzech wędkarzy, którym wywróciła się łódka. Akcja się udała, a pan Krzysztof zyskał miano bohatera.
*Powstał film o Augustynie Serożyńskim z Lekart, przedwojennym pośle i senatorze. Wyreżyserowała go Iwona Trąpczyńska, nauczycielka szkoły w Skarlinie. W rolę głównych postaci wcielili się uczniowie.
*Zakończyła się modernizacja przystani kajakowej w Nowym Mieście.

GRUDZIEŃ
*Prezydent Andrzej Duda gościł w Nowym Mieście. Głównym celem wizyty było otwarcie nowej części fabryki Szynaka MM Interline. Prezydent spotkał się też z mieszkańcami w hali MOSiR.
*W gminie Biskupiec też brakuje pieniędzy na oświatę. Komisja oświaty przedstawiła cztery warianty. Pierwszy to likwidacja od przyszłego roku szkolnego dwóch najmniejszych szkół w Ostrowitem i Szwarcenowie. Druga propozycja to utworzenie w wymienionych placówkach oddziałów 0 - III. Trzeci wariant zakłada utworzenie stowarzyszenia i zorganizowanie w Szwarcenowie i Ostrowitem szkół społecznych. Ostatni wariant zakłada nietworzenie klas pierwszych w szkołach w Szwarcenowie i Ostrowitem, co automatycznie, za osiem lat, skutkowałoby zamknięciem placówek. Na zorganizowanym spotkaniu ponad stuosobowa grupa zainteresowanych „być albo nie być” szkoły w Szwarcenowie impulsywnie reagowała na przedstawione propozycje.
*Halina Malinowska z Nowego Miasta obchodziła 100. urodziny
*Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie świętowała 10. urodziny.
*Do wieczności odszedł Bolesław Groszkowski z Gwiździn, wielki miłośnik i mecenas sportu lokalnego, prezes Klubu Sportowego Wicher. Miał 59 lat.
*Archiwalne dokumenty z Parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście, pochodzące z XVI i XVIII wieku, zaprezentowano na konferencji w Centrum Dialogu w Toruniu. Spotkanie zorganizowano w związku z zakończeniem konserwacji dokumentów.
*Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Rada Gminy Nowe Miasto na krótkiej sesji przyjęła uchwałę w sprawie organizacji szkół od nowego roku szkolnego. Radni przegłosowali przekształcenie trzech (z pięciu podlegających gminie) ośmioklasowych szkół w Radomnie, Skarlinie i Gwiździnach na szkoły tylko z klasami I – III oraz oddziałem przedszkolnym. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie kurator oświaty.
Grażyna Jonowska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages