Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Pierwsze urodziny Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych z KGW Mszanowo

2019-12-29 12:34:56 (ost. akt: 2019-12-29 12:38:16)

Autor zdjęcia: KGW Mszanowo

12 aktywnych miesięcy, aktywnej czternastki kobiet działającej w Kole Gospodyń Wiejskich w Mszanowie to pasmo fantastycznych inicjatyw dla lokalnej społeczności. To nowe pokolenie wiejskich kobiet i nowa jakość tego typu działalności.

Kobiety w Kołach Gospodyń Wiejskich od lat, w wielu miejscowościach tworzą wspólnotę i historię , integrują, budują życie lokalnych społeczności oparte na tradycji i przywiązaniu do swojej miejscowości. KGW to bardzo ważny, nieodłączny element polskiej wsi. Nie można zapominać o zasługach i zaangażowaniu kobiet. Nie ma uroczystości, imprezy, dożynek, spotkań w wiejskich świetlicach czy pikników rodzinnych bez udziału Pań z KGW. Za każdym razem to one budują ciepło domowe częstując swoimi wyrobami, integrując mieszkańców i gości. Pokazują swoje umiejętności podczas różnych okazji, dumnie reprezentując swoje wsie.

Kończący się 2019 rok to odpowiedni moment aby podziękować wszystkim KGW działającym na terenie powiatu nowomiejskiego, z którymi mieliśmy okazję się spotykać przy okazji mniejszych i większych uroczystości. Dziękujemy, że jesteście.

Jednak dziś odrobinę dłużej zatrzymamy się przy czternastce kobiet z KGW w Mszanowie bowiem te panie świętują właśnie roczek. Pierwszy roczek swojej formalnej działalności. Jak zmieniają się czasy tak zmienia się wizerunek i postrzeganie wiejskich kobiet. Świadczy o tym działalność tej właśnie czternastki kobiet. Nowe pokolenie, nowa jakość, nowe realia które wcale nie sprowadzają kobiet wiejskich do gotowania, sprzątania i noszenia średnio gustownych fartuchów. To kobiety menadżerki, tryskające energią, na codzień prowadzące swoje biznesy, pracujące w różnych miejscach, prowadzące domy, mające dzieci i rozwijające swoje pasje. W takich wsiach, podmiejskich jak Mszanowo, nie ma gospodarstw rolnych ale wciąż jest przestrzeń do kultywowania i krzewienia postaw typowych dla wiejskich społeczności. Połączenie nowoczesności i klimatu miasta z tradycją i istotą życia na wsi. To właśnie współczesne KGW.

12 miesięcy temu powstało KGW Mszanowo. To organizacja zrzeszająca mieszkanki okolicznych wsi: Mszanowa, Kaczku, Łąk Bratiańskich i Bratiana.

My nie jesteśmy gospodynie wiejskie, my jesteśmy kobiety gospodarne i wyjątkowe mówi Patrycja Tessmer - Dias, członkini KGW i sołtys Mszanowa.

A tak to się zaczęło…

Beata Kozłowska, wsparta przez Agnieszkę Czajkowską oraz Joannę Wolską postanowiły stworzyć w swojej wsi nowoczesne KGW. Do swojego domu zaprosiły koleżanki, sąsiadki czy krewne które, jak się okazało, mają zdolności i talenty którymi mogą się dzielić, zarażać i pożytkować na rzecz innych osób. Zatem na tym pierwszym spotkaniu zapadła decyzja o utworzeniu koła i tak 06.12.2018r. powstało KGW w Mszanowie - opowiada sołtys Mszanowa. To właśnie ona, dzieląc się swoim krawieckim talentem, stworzyła charakterystyczne fartuchy dla siebie i koleżanek z koła, których tekstura bez wątpienia jest ich znakiem rozpoznawczym, akcentem łączącym nowoczesność z tradycją

…. i trwa już rok.

A przez ten czas odbył się fantastyczny Bal Karnawałowy dla Dzieci w wiejskiej świetlicy, zajęcia fitness, wszelkie pikniki, festyny, spotkania profilaktyczne, wyjazdy integracyjne, szkolenia, wspólne warsztaty, a ostatnio bal charytatywny dla Julki Rówczyńskiej… można wymieniać bez końca. Jednak skoro mówimy o nowoczesnej odsłonie wiejskich kobiet to naturalnym jest ich obecność w mediach społecznościowych. Na bieżąco można śledzić ich inicjatywy, dokonania, plany i nowinki. Znajdź KGW Mszanowo na Facebooku i obserwuj.

Serdecznie gratulujemy, składamy życzenia sukcesów i pomyślności w 2020 roku! al

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages