Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Decyzja w sprawie szkół w Skarlinie, Gwiździnach i Radomnie podjęta

2019-12-21 16:39:32 (ost. akt: 2019-12-22 08:02:45)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W piątek 20 grudnia w Mszanowie odbyła się sesja Rady Gminy Nowe Miasto w celu podjęcia uchwał dotyczących przyszłości szkół, omawianych od kilku tygodni.

Przypomnijmy, z powodu zbyt małej liczby uczniów powstał problem w utrzymaniu szkół w Skarlinie, Radomnie i Gwiździnach. Jako, że subwencja z budżetu państwa wypłacana jest na ucznia, gminny budżet z roku na rok musi do oświaty dokładać coraz więcej. M.in. podwyżki płac dla nauczycieli spadły na samorządowe budżety, tym samym hamując wydatkowanie na inne, równie ważne dla rozwoju gminy, zadania.

Gmina, widząc istniejący problem zaproponowała dwa warianty dla wyżej wymienionych szkół. Przekształcenie w szkoły społeczne lub pozostawienie w szkołach klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych. Pierwszy wariant był bardzo długo forsowany, jednak spotkał się z wielkim oporem społecznym. W szkole społecznej nie obowiązywałaby karta nauczyciela co w naturalny sposób spotkało się z odrzuceniem pomysłu przez nauczycieli, a tym samym przez rodziców, którzy głośno wyrażali obawę, że bez karty nauczyciela nikt w tych szkołach uczyć nie będzie chciał. W tej sprawie odbyła się cała masa spotkań, w różnych gremiach, z dyskusją merytoryczną i tą bardziej emocjonalną. Ostatecznie temat szkół społecznych został odrzucony. W związku z tym gmina rozpoczęła procedurę wdrożenia wariantu 2. Po konsultacjach, rozmowach i wyliczeniach, na sesji rady gminy, podjęto uchwały przekształcające w/w szkoły w placówki edukujące klasy 1-3 i oddziały przedszkolne.

Jak dowiedzieliśmy się, podjęcie uchwały jest pierwszym krokiem, nie ostatecznym. Teraz czekamy na decyzję kuratorium oświaty.

Na sesji w której podejmowano uchwały dotyczące szkół, pojawili się rodzice reprezentujący trzy szkoły o których mowa. Żywo i z wielkimi emocjami reagowali na wyniki głosowań nad ustawami. Nie zabrakło łez, krzyków i niewybrednych epitetów. Oburzeni rodzice zapewnili, że w prezencie świątecznym "podarują Wójtowi referendum" i odwołają całą radę "nieudaczników". Krzyczeli, że to co się dzieje to "hańba" i działania nie mające na względzie dobra dzieci. Padały także zarzuty w stronę radnych, że są niedostępni dla mieszkańców, nie rozmawiają, nie spotykają się, nie konsultują swoich działań z mieszkańcami. W tym celu na sali pojawili się Państwo Wiśniewscy z Nowego Dworu, którzy chcieli zabrać głos w sprawie bierności radnych, jednak punkt ten został odrzucony przez głosowanie i nie znalazł się w planie sesji.

Przed całym emocjonalnym zakończeniem sesji, głos zabrał wójt gminy Tomasz Waruszewski, który po raz kolejny przedstawił faktyczne dane demograficzne, finansowe i całościowe jakie gmina musi realizować.
- Mamy uczniów na 4 klasy w 4 szkołach, to fakty [...] nie zamierzamy zamykać żadnej ze szkół - mówił wójt Waruszewski.

Całość ze spotkania rady gminy Nowe Miasto można zobaczyć w BIP Urzędu Gminy, wszystkie sesje są transmitowane na żywo. al

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NML #2839287 | 109.196.*.* 23 gru 2019 19:15

  Zlikwidować Urząd Gminy w Mszanowie a pozostałe pieniądze przeznaczyć na utrzymanie szkół !!! Myślę, że pieniędzy jakie są obecnie wydawane na Urzędników zwyczajnie wystarczy na utrzymanie szkół !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Puszczyk #2839018 | 83.31.*.* 22 gru 2019 23:41

  Większość komentarzy starannie pomija faktyczne przyczyny zapaści w gminnych szkołach.Sytuacja kryzysowa jest wypadkową kilku niekorzystnych zjawisk mianowicie spadku liczby dzieci spowodowanych reformą oświaty dalej demografią czyli w praktyce wymieraniu społeczeństwa i wreszcie podwyżkach pensji nauczycieli niedoszacowanych w subwencji szkolnej. Problem ten dotyczy nie tylko naszej gminy,wg informacji kuratora jest już w skali województwa kilkadziesiąt podmiotów samorządowych z identycznymi problemami i śmiem twierdzić,że to dopiero początek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jerzy #2838954 | 77.111.*.* 22 gru 2019 15:48

   pragnę poinformować Redakcję Gazety Nowomiejskiej,że uzyskane przez Państwa,niewątpliwie u źródła dane dot dwóch opisywanych wariantów tzw "reorganizacji oświaty" są dalekie,dalekie od prawdy bo...w dniu 18 listopada 2019 r odbyło sie posiedzenie komisji rady gminy z Wójtem,obecnych było 13 na 15 radnych i radni na prośbę Wojta przegłosowali pozytywne zaopiniowanie pomysłu Wójta trzeciego wariantu - likwidację jednej ze szkół.I tylko jedna radna była przeciw.A przed głosowaniem jeden z radnych gorąco deklarował przywiązanie do przekonania,że nikt nie może nakazać rodzicom,gdzie mają do szkoły chodzić ich dzieci.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mmmm #2838906 | 77.87.*.* 22 gru 2019 11:24

   Drogi komentujący. Ciekawy jestem, czy Ty dla dobra własnego zakładu pracy opodatkowałeś swoją pensję (100 czy 200zł) aby lepiej on funkcjonował? Jeśli nie, to nie czyń takich uwag innym. A może zwróć się do pracowników Urzędu Gminy, aby dla „konsensusu” oni również opodatkowali się dla dobra szkół, a tym samym dobra dzieci. Nie rozumiem dlaczego nauczyciel realizujący takie same zadania w szkole publicznej, mający takie same zadania oraz odpowiedzialność miałby zarabiać inaczej, niż nauczyciel w przekształconej szkole niepublicznej. Rodzice mają rację, bo chcą aby ich dzieci były blisko szkoły, nie wyczekiwały na przystankach na autobus. Wina leży po stronie płatnika. Dlaczego? Co władze gminy zrobiły, aby nie funkcjonować jedynie z podatków obywateli. Przez całą swoją kadencję Wójt i jemy poddani nie przyciągnęli na teren gminy nawet jednego poważnego inwestora, który pozostawiałby pieniądze w podatkach. Proszę popatrzeć na działania sąsiadującej gminy Kurzętnik. Najpierw zrobiona droga do strefy gospodarczej. Stworzenie wszelkich warunków i inwestorzy/zakłady same przyszły do gminy. Siedząc na stołku i budując drogi we wsiach (które też są potrzebne, ale mogłyby jeszcze trochę poczekać) prowadzą do tego, że dziś zamknięte zostaną szkoły, jutro przedszkola i tak powoli zostanie zamknięta gmina. Nie nauczyciele wprowadzili takie warunki finansowania szkół. Wójt niech jedzie i protestuje w Sejmie, bo tam dokonano niekorzystnych zmian dotyczących finansowania placówek oświatowych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages