Nowe Miasto się dusi!

2019-12-19 12:23:49(ost. akt: 2019-12-19 12:47:04)

Autor zdjęcia: Czytelnik J.D.

Do głównych przyczyn powstawania smogu w Polsce należy tzw. niska emisja.  Tworzą ją lokalne kotłownie i domowe piece grzewcze, w których wykorzystywane paliwo jest spalane nieefektywne. Sytuację pogarsza spalanie w piecach domowych odpadów.
Niestety w tej dolinie smog podobny jak w Krakowie... Jakość powietrza jest tragiczna, a co za tym idzie mnóstwo chorób układu oddechowego.. - pisze Łukasz Hincman w komentarzu na profilu facebookowym Gazety.

W połowie grudnia zamieściliśmy zdjęcie dymu wiszącego nas miastem. Użytkownicy zgodnie stwierdzili, że „ nie ma czym oddychać”. Dym był tak duży, że ludzie myśleli, że to pożar!

Obrazek w tresci

Czas by wreszcie coś ruszyć w tym temacie, bo tu naprawdę wieczorem nie ma opcji na wyjście na zewnątrz ... To nie tylko wina portfeli, ale tez mentalności.. - pisze użytkownik Jacek.

Proponuje przejść się na ulicę Wyspiańskiego i okolice tam dopiero jest gęsto wieczorem. Człowiek wchodzi do domu to czuć sam dym na ubraniach. Dopóki ludzie będę palili płytami to nic się nie zmieni. A tu chodzi o nasze zdrowie. - pisze Łukasz Gołębiowski

Trudno się z tymi komentarzami nie zgodzić. Nie potrzeba tu niczego więcej, wystarczy wieczorem otworzyć okno lub wyjść na ulicę. Zastanawiające w tej sytuacji jest to, że właściwie gołym okiem widać skąd ten gryzący dym się wydobywa. Zapytaliśmy zatem Straż Miejską w Nowym Mieście Lubawskim jak się przedstawia sytuacja na temat smogu.

Nowomieszczanie skarżą się na smog, mówią, że szczególnie wieczorami "nie ma czym oddychać, " dym z kominów aż drapie w gardło" - słyszymy takie opinie. Czy oprócz opinii w internecie, mieszkańcy zgłaszają do Straży Miejskiej, że ktoś pali niewłaściwym opałem? Ile jest takich zgłoszeń obecnie, ile było w przeszłości, w minionym sezonie. Ile zostało przeprowadzonych kontroli i jakie są ich skutki?

Do Straży Miejskiej wpływają zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów w piecach a także w przydomowych ogródkach, przy okazji „sprzątania posesji”. Zdecydowanie ilość zgłoszeń zwiększa się w okresie grzewczym od jesieni do wiosny. W latach 2016 - 2018 podjęto 51 interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów na posesjach. W wyniku tych kontroli pouczono 23 osoby, głównie z powodu gromadzenia na posesjach odpadów i materiałów, które w wyniku spalania wydzielają szkodliwe substancje. 10 właścicieli ukarano mandatami karnymi a 1 osoba otrzymała wyrok skazujący za spalanie odpadów po skierowaniu wniosku do Sądu Rejonowego. W bieżącym roku 2019 do tej pory podjętych zostało 6 interwencji wobec osób podejrzanych o spalanie odpadów w piecach, z czego pouczono 1 osobę a 5 ukarano mandatami karnymi.

Czy położenie Nowego Miasta jest jedynym czynnikiem wpływającym na fatalną jakość powietrza szczególnie w sezonie grzewczym? Zakładając, że opał jest wysokogatunkowy.

Położenie Nowego Miasta w dolinie rzeki Drwęcy na pewno ma jakiś wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przy pewnych, niekorzystnych warunkach meteorologicznych brakować może dostatecznej cyrkulacji powietrza. Najczęściej są to zjawiska chwilowe, niemniej jednak potęgujące wrażenie zadymienia miasta, zwłaszcza w połączeniu z często występującą mgłą lub parowaniem wody z terenów rozlewiska rzeki w okresie jesienno - zimowym.

Kto dopuszcza do obrotu węgiel ogólnodostępny ale słabej jakości?

W dniu 5 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, której celem jest zwiększenie kontroli nad jakością i dystrybucją paliw stałych, co w konsekwencji ma pomóc w poprawie jakości powietrza w kraju. Przedsiębiorca wprowadzający do obrotu wskazane w ustawie paliwa stałe ma obowiązek wystawiania tzw. świadectwa jakości, potwierdzającego spełnienie wymagań jakościowych przez te paliwa. Sprzedawca jest zobowiązany przekazać kopię świadectwa jakości zgodną z oryginałem każdemu klientowi. Kontrolą sprzedawców i dystrybutorów węgla zajmuje się Inspekcja Handlowa, która sprawdza dokumentację dotyczącą pochodzenia i jakości paliwa, może również pobierać próbki węgla do badań i testów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości handlującym grożą wysokie kary określone w ustawie.

Co można zrobić abyśmy mieli czystsze powietrze?

Można skorzystać z programów pomocowych realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z funduszami wojewódzkimi między innymi termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania. Na terenie Nowego Miasta coraz większą popularnością cieszą się podłączenia do instalacji gazu ziemnego, o czym świadczy stała rozbudowa sieci gazowniczej oraz podłączenia do sieci ciepłowniczej centralnej kotłowni zwłaszcza budynków wielorodzinnych, a także korzystanie z dopłat Urzędu Miejskiego przy zmianie źródła wytwarzania ciepła na ekologiczne.

Jakie działania podejmuje Straż Miejska w tym temacie?

Straż Miejska wzorem lat poprzednich przeprowadza działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ważnym elementem jest prowadzenie działań profilaktyczno - edukacyjnych w tym zakresie. Dlatego między innymi funkcjonariusze Straży Miejskiej, cyklicznie dostarczają mieszkańcom ulotki informacyjne dotyczące problematyki szkodliwości spalania odpadów w piecach c. o. i paleniskach domowych. Właściciele posesji są także pouczani o obowiązującym zakazie spalania odpadów w piecach i informowani o szkodliwości takiego działania. Przypominamy, że spalanie odpadów jest nielegalne i szkodliwe dla zdrowia naszego jak i innych.
Na podstawie upoważnienia Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska strażnicy miejscy uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, oraz od godz. 6:00 do 22:00 na pozostały teren w celu przeprowadzenia kontroli kotłowni lub pieca pk. spalania odpadów. Cały czas na terenie miasta przeprowadzane są kontrole na podstawie zgłoszeń interwencyjnych mieszkańców oraz działań prowadzonych z własnej inicjatywy strażników. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosunku do osób odpowiedzialnych stosowane są sankcje karne wynikające z art. 191 Ustawy o odpadach, który brzmi: ”Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo karze grzywny”. W ramach kontroli funkcjonariusze zwracają także uwagę na rodzaj paliwa zgromadzonego do celów grzewczych w kotłowniach i na posesjach.
Mieszkańcy każdy przypadek spalania odpadów w piecach mogą zgłaszać do Straży Miejskiej lub Policji w Nowym Mieście Lub. Reagujemy na każde zgłoszenie.

Czujnik jakości powietrza

Zapytaliśmy naszych Czytelników czy czujnik jakości powietrza w Nowym Mieście jest potrzebny? W Iławie stan powietrza z odczytów czujników można obserwować on-line już od roku, w Kurzętniku od kilku tygodni. Sam montaż czujnika nie poprawi powietrza ale może to pierwszy krok to budowania świadomości ludzi?

Czujnik zawiśnie każdy będzie na ekranik spoglądał a kto plastikiem i wszystkimi śmieciami w piecu palił tak dalej palić będzie – pisze użytkownik Michał.

Ja popieram, może to większą świadomość wzbudzi u ludzi, że sami się trują. A co do zmniejszenia tego to po malutku, co raz więcej ludzi zakłada gaz i panele pcv. Ale biedniejsi to nie dadzą rady. Wymiana pieców nic tu nie da jak będzie się paliło węglem czy drewnem ludzie i tak wrzucą co będą mieli. Wszystkich co nie stać do miejskiej podłączyć - tylko czysta energia. Takie mamy położenie że jeśli nie zrobimy drastycznych cięć to nie zlikwidujemy tego smogu – pisze Grzegorz.

O czujnik jakości powietrza zapytaliśmy także nowomiejską Straż Miejską.

Czy czujnik jakości powietrza jest potrzebny? Czy to zbędny gadżet czy namacalny dowód na to jakie mamy w Nowym Mieście powietrze?

Czujnik jakości powietrza w mieście nie spowoduje jego poprawy. Sami mieszkańcy muszą podejmować działania w celu poprawy czystości powietrza poprzez świadome wybory chociażby tego co wkładają do pieca.
Reasumując, w Nowym Mieście Lubawskim w ostatnich latach sytuacja w tym zakresie uległa diametralnej zmianie i poprawie. Przyczyniło się do tego z pewnością wybudowanie Centralnej Kotłowni i podłączenie do niej budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej, doprowadzenie gazu do miasta i dynamiczna rozbudowa sieci gazowej na terenie miasta i miejscowości ościennych oraz wprowadzone przez samorząd miejski dopłaty do wymiany źródeł ciepła.
Obserwując zmiany jakie zachodzą w tym zakresie w naszym mieście, można zaryzykować stwierdzenie, że za kilka lat będziemy tu oddychać powietrzem wolnym od dymu.

Na szczęście coraz mniej przypadków rażącego naruszenia zasad palenia w piecach a każdy taki przypadek jest szybko zauważany. Często zgłaszany jedynie w komentarzach internetowych. Dlatego zachęcamy aby reagować i informować stosowne służby. W pierwszej kolejności Straż Miejską potem Policję. Nasza właściwa reakcja spowoduje podjęcie interwencji i będzie to kolejny krok do walki o czyste powietrze. al


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2839130 | 109.196.*.* 23 gru 2019 11:42

    Nie widziałem żadnych ulotek na temat spalania. Żadnej interwencji straży miejskiej... Wystarczy zatrudnić dwóch kontrolerów i spokojnie na siebie zarobią. Ludzie którzy palą śmieci nie są zainteresowani zmianą pieca czy sposobu spalania w nim. Tak samo miasto nie jest zainteresowane żadnymi działaniami w kierunku poprawy powietrza. Program czyste powietrze jest pozorną pomocą. Trzeba zarabiać poniżej 800 zł na osobę aby dotacja miała sens. Więc jest dla małej garstki gospodarstw domowych. Inne miasta pozyskują od lat fundusze na tego typu działania... u nas jest to chyba na ostatnim miejscu... żal...A latem kiedy usiądziesz w ogrodzie przy 30 st.c i sąsiedzi palą w piecach na ciepłą wodę ... tragedia... Kiedy ktoś w końcu zacznie coś robić na prawdę w tym kierunku?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. marcin #2838781 | 188.147.*.* 21 gru 2019 19:30

    podobnie jest na Broniewskiego wieczorem jak wracamy to nosy zatykamy bo niema czym oddychać

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszkanka #2838184 | 109.196.*.* 20 gru 2019 05:59

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ulica Wyspiańskiego to jedna z wielu, zapraszam na Wojska Polskiego. Wieczorem gdy przechodzę obok domów moich sąsiadów bliższych i dalszych naciągam na twarz maskę, a co drugi w tym mieście pracuje w stolarni i to jest straszne. Czas zacząć coś z tym robić, kto powinien się tym zająć?

  4. Mario #2838161 | 77.254.*.* 19 gru 2019 22:42

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a gdzie Straż Miejska i Burmistrz dlaczego z tym nie walczą. dlaczego nie sprawdzają czym jest palone przecież widać gołym okiem z którego to komina się wydobywa.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5