środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Nowomiejskie „białe kruki” na konferencji w Toruniu

2019-12-13 13:14:39 (ost. akt: 2019-12-13 13:26:28)
Goście oficjalni konferencji w Toruniu

Goście oficjalni konferencji w Toruniu

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Archiwalne dokumenty z Parafii pw. Św Tomasza Apostoła, w Nowym Mieście, pochodzące z XVI i XVIII wieku, zaprezentowane zostały podczas konferencji w Centrum Dialogu w Toruniu. Spotkanie zorganizowano w związku z zakończeniem konserwacji dokumentów.

23 cenne zabytki zostały odrestaurowane dzięki dofinansowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. W ramach konkursu "Wspieranie Działań Archiwalnych 2019" przekazane zostało ponad 23 tysiące zł na realizację projektu pn. Opracowanie, konserwacja, i udostępnianie archiwum dokumentowego z Nowego Miasta Lubawskiego przechowywanego w Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej".

W czwartkowej konferencji w Toruniu uczestniczyli autorzy przedsięwzięcia i liczna grupa gości, a w tym m. in. ks. Zbigniew Markowski, proboszcz parafii nowomiejskiej, Agnieszka Zielińska z działu promocji Urzędu Miasta w Nowym Mieście, a także przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Lubawskiej – Izabela Ziółkowska - Balewska oraz Adam Kopiczyński. Wśród gości znalazła się także nowomieszczanka Paulina Piotrowska z Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK.

Spotkanie zaszczycił swoją obecnością biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Obecny był także ks. kan. Jerzy Karol Kalinowski, dyrektor Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej, który przywitał uczestników spotkania.

Wstęp do konferencji „Aplikacja i realizacja projektu z perspektywy archiwum wygłosił dr Mateusz Żmudziński, z-ca dyrektora Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej". Następnie wystąpił dr hab. Marcin Hlebionek z Katedry Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówił o zawartości i walorach historycznych nowomiejskich dokumentów. Po nim, o szczegółach samych prac konserwatorskich archiwaliów papierowych i pergaminowych z Nowego Miasta, mówiła mgr Iwona Kotala – Skiba, której powierzono prace na dokumentami.

Wśród rękopiśmienniczych rarytasów, znalazł się m.in. dokument Zygmunta Starego, datowany na 1546 rok. Zawiera on polecenie króla do Tidemana, urzędującego wtedy biskupa chełmińskiego. Wśród archiwaliów jest jeszcze więcej ciekawych dokumentów z dawnej historii samej parafii, Nowego Miasta i okolic.
Dokumenty z nowomiejskiej parafii będą udostępnione przez portal szukajwarchiwach.gov.pl w drugiej połowie grudnia — czyli niebawem...
Większy materiał o „białych krukach” z Nowego Miasta znajdzie się niebawem na łamach „Gazety Nowomiejskiej”. ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ratio #2835048 | 83.6.*.* 13 gru 2019 19:04

  Na podstawie archiwaliów widać w jaki sposób kościół gromadził bogactwa i pasł się kosztem swoich owieczek. Były to zapisy testamentowe, nadanie gruntów, powinności, czynsze,ekwiwalenty, odpusty...Pisał pozwy do sądu o spłatę długów. Dużo mamony, mało Bozi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tomek #2834921 | 188.147.*.* 13 gru 2019 16:45

  a jak tam nasza chorągiew co miała wrócić do koscioła

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages