Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Pamięć Czarnego Czwartku w grudniu 1939 roku ciągle powraca

2019-12-09 17:16:15 (ost. akt: 2019-12-09 17:22:31)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Co roku w Nowym Mieście wraca się pamięcią do tych tragicznych wydarzeń i egzekucji 15 patriotów, których hitlerowscy oprawcy zamordowali pod murem dzisiejszej ulicy 7 Grudnia.

Rankiem 7 grudnia wyprowadzono mężczyzn z więzienia przy dzisiejszej ulicy Kościuszki. Mieszkańcy miasta ukradkiem obserwowali maszerującą kolumnę, nie przypuszczając co się za chwilę wydarzy.

Więźniów zgromadzono na podwórzu dawnej drukarni Drwęcy. Tam gestapowiec odczytał wyrok śmierci, który uzasadniony był powtarzającymi się kradzieżami i podpaleniami. Wszyscy, po kolei stanęli pod murem i ginęli od kul ludzi, z którymi na co dzień żyli i spotykali się. Przed śmiercią patrzyli im w oczy i skierowane nań lufy karabinów.
Tego samego dnia w Lubawie pod mur hitlerowscy oprawcy postawili kolejne 10 osób...

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza święta, którą odprawił ks. Zbigniew Markowski proboszcz parafii nowomiejskiej. Następnie delegacje, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta przeszli do miejsca tragedii sprzed 80 lat. Po drodze zatrzymano się i złożono wiązanki w miejscu kaźni przy ulicy Działyńskich.

— Składamy hołd ludziom, który oddali życie – wartość najwyższą za Ojczyznę, za nasze miasto. Cieszę się, że z nami są liczne poczty sztandarowe. Dla młodzieży to lekcja patriotyzmu, a dla nas chwila, kiedy możemy pochylić się nad tragiczną historią — mówił gospodarz miasta. ul
Więcej o historii i uroczystości znajdzie się w piątkowej "Gazecie Nowomiejskiej"Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kom #2832536 | 5.173.*.* 10 gru 2019 09:27

    Nie przystoi w takiej chwili trzymanie rąk w kieszeniach. Bez względu na warunki pogodowe. Prezent gwiazdkowy: rękawiczki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages