środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Pomnik pod Nawrą przejdzie remont. Porozumienie zostało podpisane

2019-11-27 15:36:15 (ost. akt: 2019-11-27 15:43:16)
Porozumienie zostało podpisane

Porozumienie zostało podpisane

Autor zdjęcia: UG NML

Pomnik wraz z całym założeniem – placem, tablicą z nazwiskami i punktem widokowym oraz przeznaczonym do uroczystości rocznicowych — powstał w 1962 roku. Wzgórze zostało wyrównane, obsadzone zielenią i niskimi żywopłotami, znad których można było podziwiać rozległą panoramę Nowego Miasta. Tablice upamiętniają nazwiska mieszkańców Nowego Miasta i okolic, które zginęły w czasie wojny z rąk niemieckiego okupanta w Nowym Mieście, ale też obozach jenieckich.

Centralnym punktem jest stworzony przez Ryszarda Wachowskiego pomnik o tytule “Ściana Śmierci”. Wachowski był uczniem Xawerego Dunikowskiego, jednego z najsławniejszych polskich rzeźbiarzy. Pomnik do dziś prezentuje wyjątkowe walory artystyczne. Potwierdza to fotografia pomnika wykonana przez Piotra Uklańskiego, która stanowiła część wystawy tego sławnego fotografika w Nowym Jorku.

https://m.wm.pl/2017/09/z9/p1600705-412642.jpg

Niestety współczesny stan rzeźby i otoczenia nie jest dobry. Pomnik kruszeje, a duży ubytek był prowizorycznie załatany kilka lat temu w czynie społecznym. Żywopłot zarósł, a samosiejki przysłoniły widok na centrum miasta. Służby nie nadążają także za wywozem śmieci, głównie puszek po piwie i opakowań po tanich przekąskach.

Teren pomnika leży na granicy gminy wiejskiej i miejskiej Nowe Miasto. Do tego działka kiedyś należała do Lasów Państwowych.

24 listopada 2019 roku Burmistrz Nowego Miasta Józef Blank i Wójt Gminy Nowe Miasto Tomasz Waruszewski podpisali porozumienie polegające na wspólnym przedsięwzięciu polegającym na dokonywaniu remontów, modernizacji i odbudowy pomnika w Nawrze.Koszty bieżącego utrzymania będą od tej pory obciążały strony w równych częściach.

Poświęcony ofiarom II wojny światowej pomnik w Nawrze jest dla mieszkańców gminy oraz miasta ważnym miejscem. To właśnie tam, co roku, odbywają się uroczystości związane z początkiem jednego z najkrwawszych i najtragiczniejszych konfliktów w dziejach.

mzal/al

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ratio #2825582 | 83.6.*.* 27 lis 2019 17:00

    Rychło wczas ! Dobrze , że nikt nie zginął.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages