Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Grupa Szynaka pierwszym Przyjacielem Cittaslow!

2019-11-13 13:18:40 (ost. akt: 2019-11-14 13:06:54)

Autor zdjęcia: archiwum

Sieć Cittaslow powiększa się i ma pierwszego Przyjaciela. Ruch dobrej jakości życia rozrasta się. Mamy w tym zacnym gronie pierwsze miasto z województwa mazowieckiego – Sierpc. Mamy także pierwszy podmiot który oficjalnie jest Przyjacielem Cittaslow!

Szynaka Przyjacielem Cittaslow!

Pierwszym „Przyjacielem Cittaslow” w skali całego kraju, którego wniosek został przyjęty przez władze międzynarodowe, została Grupa Szynaka. Spółka swoją działalność prowadzi obecnie w trzech miasteczkach Cittaslow na Warmii i Mazurach – Lubawie, Nowym Mieście Lubawskim oraz Lidzbarku.

Od lat liderem ruchu Cittaslow w naszej części Europy jest województwo warmińsko-mazurskie. Od 2006 roku województwo pełni funkcję członka wspierającego. Warto podkreślić, że Powiat Olsztyński otrzymał certyfikat przystąpienia do Cittaslow International. Niesie to za sobą szereg profitów w postaci wsparcia finansowego ale także organizacyjnego. Zwiększają się możliwości organizowania targów, jarmarków i innych działań promocyjnych sieci Cittaslow z udziałem mieszkańców tych miast.

Czym jest Cittaslow?

Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem - cittaslow.pl

Miasta liczące mniej niż 50 tysięcy mieszkańców, deklarujące działania zgodne z ideą Cittaslow mogą dołączyć do grona miast ze ślimakiem w tle. Obecnie do sieci tej należy blisko 240 miast z 30 krajów. Warmia i Mazury ideą cittaslow stoją. Nasze województwo skupia najwięcej miasteczek gdzie życie jest dobrej jakości.
Do światowej sieci Cittaslow należy obecnie 18 miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto, Barczewo, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce, Lidzbark, Działdowo oraz Orneta. W Polsce sieć liczy 23 miejscowości i jest drugą największą po włoskiej reprezentacją ruchu.
Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.
al
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages