Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Pośród drzew, z dala od zgiełku codzienności - pod Trzema Dębami chwała Niepodległej

2019-11-11 21:52:31 (ost. akt: 2019-11-11 22:21:24)
Najmłodsi pod "Trzema Dębami"

Najmłodsi pod "Trzema Dębami"

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Tradycją gminy Nowe Miasto Lubawskie stały się obchody 11 listopada na uroczysku "Trzy Dęby". Wymowne miejsce pozwalające na głębsze rozważania wolności i patriotyzmu.

W okresie międzywojennym leśniczy z leśnictwa Tylice ufundował na najokazalszym z trzech dębów w Lesie Bratiańskim kapliczkę. Była ona wotum dziękczynnym za odzyskanie niepodległości. W tym pięknym miejscu zwanym "Trzy Dęby" od kilku lat gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie organizuje uroczystości niepodległościowe.

Przygotowano 270 kotylionów lecz szybko okazało się, że to za mało. Najlepszy dowód na to, że z roku na rok przybywa osób które właśnie pod Trzema Dębami chcą celebrować niepodległość. Nie ma chyba bardziej klimatycznego miejsca na 11 listopada. Z dala od miejskiego zgiełku, przy akompaniamencie wiatru i drzew, można rozważać swój patriotyzm.

- Jeśli tak licznie umiemy tu być i świętować, to tak samo licznie bronilibyśmy naszej Ojczyzny - mówił wójt gminy Nowe Miasto, Tomasz Waruszewski - Jestem o tym przekonany, dziękuję za tak liczną obecność w tym wyjątkowym miejscu.

Wszyscy, wspólnie z proboszczem parafii w Bratianie ks. kanonikiem Edwardem Barańskim poświęcili ważną chwilę aby modlić się za Ojczyznę.

Tradycyjnie, zgromadzeni mieszkańcy i goście mieli okazję śpiewać pieśni patriotyczne dzięki śpiewnikom przygotowanym przez Gminne Centrum Kultury w Mszanowie. Na uroczystości nie zabrakło pocztów sztandarowych strażaków, myśliwych, leśników, szkół oraz harcerzy. Ci ostatni odczytali apel poległych przywołując Bohaterów tamtych dni, nie zapominając o lokalnych patriotach.

Po długiej drodze, pod Trzy Dęby, dojechali także rowerzyści którzy na dwóch kołach, od rana odwiedzali ważne miejsca na terenie gminy Nowe Miasto. Był czas na refleksję i oddanie hołdu poległym z niezwykle ciekawą lekcją historii.

- Trochę się spóźniliśmy pod Trzy Dęby ale po drodze było tyle do powiedzenia - mówił Marek Połomski inicjator VI Rowerowego Rajdu Niepodległościowego „ Śladami pamięci" przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie.

Nie zabrakło kwiatów i zniczy złożonych pod kapliczką w hołdzie Niepodległej i ku pamięci Bohaterów tamtych dni, 101 lat temu.

Na koniec wszystkich zaproszono do leśnej stołówki, gdzie serwowano ciepłe napoje i ciasto, kiełbaski i grochówkę. Można było ugrzać się przy ognisku słuchając zespołu sygnalistów.

Patriotyczne spotkanie zorganizowała Gmina Nowe Miasto Lubawskie wspólnie z Lasami Państwowymi oraz Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie. Poczęstunek zapewniły panie z nowego KGW w Bratianie pod bystrym okiem „starego” KGW. al
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages