Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Miejskie i gminne budżety w trudnej sytuacji. "Nie spinają się"

2019-11-04 08:06:47 (ost. akt: 2019-11-04 08:14:46)

Z powodu zwiększenia płacy minimalnej, zmian w podatku PIT i podwyżek dla nauczycieli wiele samorządów chce podnieść podatki lokalne, żeby spiąć budżet. Nie zawsze jednak idzie to gładko.

Podniesienie płacy minimalnej oznacza duże zwiększenie kosztów samorządów. Taki sam skutek mają podwyżki pensji dla nauczycieli, bo wiele samorządów twierdzi, że państwo nie pokrywa im w całości kosztów tych podwyżek. Z drugiej strony obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. i zniesienie go dla osób do 26. roku życia to mniejsze wpływy samorządów z tego podatku.

By w tej sytuacji aby spiąć budżety na przyszły rok, wiele samorządów albo ogranicza inwestycje i wydatki na inne cele albo próbuje zwiększyć podatki lokalne lub znieść wprowadzone wcześniej ulgi podatkowe. Często robi jedno i drugie.

„Rząd ogłosił zasłużone podwyżki dla nauczycieli, jednakże nie przekazał z budżetu państwa w całości pieniędzy, które powinny zostać wypłacone nauczycielom”

Trudności napotykane są na każdym kroku. W samym Nowym Mieście radni podnieśli podatki czy inne opłaty. Gminy szukają pieniędzy gdzie się da. Równocześnie trzeba inwestować, rozwijać się.

Podniesienie stawek niektórych podatków lokalnych ma przynieść miastu dodatkowe pieniądze.

Jednak pozostaje pytanie - co dalej? Rząd musi się bardziej pochylić nad sytuacją samorządów bo tu budżet już dawno się nie spina...

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages