Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Mówimy stanowcze NIE ! O szkołach podczas sesji Rady Gminy Nowe Miasto

2019-10-31 12:37:32 (ost. akt: 2019-10-31 16:32:25)
O szkołach dyskutowali podczas sesji rady gminy

O szkołach dyskutowali podczas sesji rady gminy

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

X sesja Rady gminy Nowe Miasto zdominowana tematem planowanej reorganizacji szkół. W budynku Urzędu Gminy pojawili się przedstawiciele szkół których problem dotyczy: Skarlin, Gwiździny i Radomno.

Na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Wiśniewskiego, przedstawiciele szkoły w Skarlinie złożyli wniosek o zorganizowanie spotkania z warmińsko-mazurskim Kuratorem Oświaty, w obecności wójta gminy, radnych gminy z rodzicami dzieci uczęszczającymi do Szkoły Podstawowej w Skarlinie, w sprawie reorganizacji szkół w gminie Nowe Miasto Lubawskie. W dalszej części głos zabrał Arkadiusz Wierzbowski, przedstawiciel Rady Rodziców Szkoły w Gwiździnach.
Zaniepokojeni sytuacją szkoły oraz tym co wójt zamierza zrobić z naszą szkołą również będziemy wnioskować o takie spotkanie ponieważ chcemy dalej funkcjonować tak jak do tej pory – mówi Wierzbowski i dodaje – chcemy spotkania rodziców, mieszkańców, nauczycieli Rady Gminy, Wójta oraz przedstawicieli kuratorium oświaty.
Leszek Sargalski z izby rolnej zabrał głos, apelując do radnych aby bronili szkół. Podkreślił, że utrzymanie szkół to ich konstytucyjny obowiązek. - Dziwne jest, że w ciągu roku są tak szybkie i duże zmiany, dziwne, że przed wyborami samorządowymi o reformie oświaty się nie mówiło skoro obowiązuje ona od 4 lat – mówi Sarglaski i dodaje - Niepokoi mnie, że rada gminy podejmuje szybkie decyzje w sprawie przekształcenia szkół, odchodzi od problemów społecznych. Jako samorząd powinien zasięgnąć głębszych opinii , zaprosić tu przedstawicieli władzy rządzącej, kuratora, rodziców, mieszkańców i podejmować wspólne decyzje.

Jeżeli chcecie zamknąć trzy szkoły to tak jakby zlikwidować trzy miejscowości. Jesteśmy gotowi zebrać podpisy pod referendum – podkreśla Sargalski i dodaje – Skoro rada nie jest w stanie sobie z tym poradzić to może lepiej rozwiązać ta radę i pozostawić szkoły?
- Jestem radnym 13 lat i nie zamknąłem żadnej szkoły a o ile pamiętam, pan jako radny uczestniczył w zamykaniu szkół, m.in. w Gryźlinach – odpowiedział Zbigniew Wiśniewski.
Leszek Sargalski pyta dlaczego nie ma na sali radnych powiatowych. Tym samym wywołany został obecny na sali radny powiatowy Mieczysław Łydziński który poinformował, że kwestia przedmiotowa rozmowy leży w gestii gmin. Rada powiatu nie ma bezpośrednio na to wpływu. Problem oświatowy nie dotyczy tylko tej gminy, to problem powszechny. Jednak cieszę się, że ten problem chcecie rozwiązać w sposób demokratyczny – mówił radny Łydziński. Zadeklarował pomoc, zaproszenie na spotkanie polityków ze szczebla krajowego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Gdy już myśleliśmy, że wszystko jest mądrze poukładane, dopracowanie i pozostaje czuwać na harmonijnym biegiem zdarzeń, pojawiła się reforma oświaty. Dziś musimy rozbudować szkołę zawodową w Kurzętniku. Przyjęliśmy ponad 300 uczniów, a zazwyczaj było to około 120 osób – mówi pani Barbara Grzywacz radna powiatu nowomiejskiego – Debata i rozmowa jest konieczna aby uwypuklić te wszystkie problemy których tam, wysoko u władzy nie widać. Starosta nowomiejski był u kuratora, rozmawiał, my także dokładamy do oświaty ponad 3 miliony, jednak są to tylko rozmowy, nic nie zostało uzgodnione.

- Tu w gminie nie ma demokratycznej rozmowy jak mówi radny Łydziński, tu jest szantaż! - grzmi nauczyciel wychowania fizycznego z kurzętnickiego zespołu szkół zawodowych, ojciec ucznia Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, Arkadiusz Wierzbowski - Zgadzam się, że dzieci jest coraz mniej, sam jako nauczyciel to odczuwam. Jednak pytam dlaczego gmina w ciągu ostatnich 4 lat nie przygotowała się na zaistniałą sytuację, dlaczego nie podjęto tematu przed wyborami samorządowymi? Obawiam się, że z czasem i tak dojdzie do zamknięcia szkół i wszystkie dzieci będą dowożone do Bratiana i Jamielnika.

Tu radny Łydziński dodał iż padły deklaracje w ministerstwie o podniesieniu subwencji, na jednego ucznia ma to być kwota 600 złotych od 2020 roku. Jednak tylko w przypadku klas poniżej 18 uczniów. Daje to nadzieję na jakieś wyjście awaryjne którego rodzice i nauczyciele oczekują.

Jest różnica między alternatywą a szantażem – mówi radny Mirosław Dajos w kontekście oskarżeń jakie padły w kierunku włodarzy – stosujmy poprawną polszczyznę a nie populizm.

- Chciałbym na koniec podkreślić, że radni nie zamykają szkół, nikt z tu obecnych radnych ani ja nie jesteśmy za zamknięciem jakiejkolwiek szkoły - zakończył temat Zbigniew Wiśniewski Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto.

Alina Laskowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lol #2812838 | 178.213.*.* 1 lis 2019 21:22

  Nie pozwólcie Zadna inna szkoła jak państwowa nie da rozwoju uczniowi .Są wykwalifikowani nauczyciele którzy w 100% przekazują w sposób logiczny uczniowi a nie zasada wkuj , napisz zapomnij.Broncie i nie pozwólcie mu zamknąć placówki gdyż to uczniowie i po części rodzice najbardziej cierpią a oni mają z tego korzyści.Zadna inna szkoła nie zastàpi szkoły państwowej poziomem jak zdobytą wiedzą poprawnie przekazaną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ostry #2812541 | 185.129.*.* 1 lis 2019 06:40

  Problem oświaty w gminach można rozwiązać w jeden sposób- rozwiązać gminę i przyłączyć do miasta. Po co co 5 km gmina?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wer #2812331 | 77.87.*.* 31 paź 2019 17:13

  Waruszewski dogadał się z Pisowcami koniec kropka.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. detox #2812199 | 77.87.*.* 31 paź 2019 12:59

  Ciekawe kogo popierał Waruszewski na senatora? Pamiętacie? Pamiętacie kto popierał Waruszewskiego w wyborach i nie wystawił kontrkandydata ? Pamiętacie ?A ten osobnik z powiatu to mieszkaniec czy sympatyk wójta , jak myślicie? Tak głosowaliście to tak macie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages