Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Języki obce: na co zwrócić uwagę przy nauce?

2019-09-20 11:00:00 (ost. akt: 2019-09-20 11:01:02)

Możliwości rzetelnej nauki języków, a szczególnie angielskiego, teoretycznie nie brakuje. Jest sporo angielskiego w szkołach państwowych, są zajęcia projektowe, są wszelkiego rodzaju aplikacje, programy, gry komputerowe i witryny internetowe do nauki. A jednak stosunkowo rzadko spotyka się osoby, które na zakończenie edukacji obowiązkowej mogą pochwalić się znajomością języka na poziomie wystarczającym na samodzielne funkcjonowanie w środowisku międzynarodowym, a to stanowi przecież główny cel i sens nauki języka.

Statystycznie, Polacy zajmują wysokie miejsce w Europie jeśli chodzi o znajomość języków, ale dotyczy to głównie dużych miast. Ostatnie wyniki maturalne z języka angielskiego w naszym województwie są znacznie poniżej średniej krajowej, a w naszym powiecie są poniżej średniej w województwie, co pokazuje, że uczniowie z ambicjami nie mogą liczyć na osiągnięcie konkurencyjnego poziomu zaawansowania wyłącznie w szkołach państwowych. Młody człowiek z małej miejscowości, który wybiera się w przyszłości na studia i dalej "w świat", będzie musiał konkurować o miejsce na uczelni, a potem o dobrą pracę. Dlatego nauki języków obcych nie można odkładać na potem, ani zaniedbywać zdobytych umiejętności.

Wraz ze wzrostem pozycji społecznej i ekonomicznej, Polacy coraz więcej podróżują po całym świecie i pragną być traktowani jak obywatele świata, ale trudno za obywatela świata uznać kogoś kto nie potrafi się skutecznie komunikować. Spora grupa młodzieży - i dorosłych - żyje w przekonaniu, że nauka języków obcych to strata czasu i pieniędzy, bo przecież w razie konieczności można posłużyć się translatorem. Niestety, wystarczy nawet drobne nieporozumienie lub na przykład wizyta u lekarza w trakcie wyjazdu zagranicznego, żeby przekonać się co znaczy dobra znajomość języków obcych.

Co gorsza, problemy z precyzyjną komunikacją często stanowią realną przeszkodę w rozwijaniu biznesu i kariery. Ludzie, którzy odnieśli sukces, ale zaniedbali naukę języków, są skazani na ciągłe korzystanie z usług tłumacza lub muszą zapomnieć o bardziej ambitnych planach. Braki w umiejętnościach komunikacyjnych są po prostu bardzo kosztowne. Dlatego coraz więcej osób sukcesu wraca do nauki i zaczyna doceniać zalety edukacji językowej. Zdobyta wiedza szybko procentuje, ponieważ znajomość języków obcych umożliwia i znakomicie ułatwia funkcjonowanie w świecie, a osoba bez solidnej znajomości angielskiego zawsze będzie na straconej pozycji.

Można zapytać: "No dobrze, ale ile trzeba się uczyć, żeby poznać język obcy w stopniu wystarczającym?" Wyznacznikiem poziomu na którym można uznać język za opanowany jest poziom określany przez Radę Europy jako B2. W przypadku angielskiego, na zbliżonym poziomie znajduje się polska matura na poziomie rozszerzonym oraz pierwszy znaczący egzamin międzynarodowy powszechnie znany jako Cambridge FIRST. Osiągnięcie takiego poziomu zaawansowania wymaga zwykle 500 do 700 godzin solidnej nauki, lub przeciętnie około 5 lat w przypadku osoby początkującej. Osoby, które mają już za sobą kilka lat nauki, mogą ten czas znacznie skrócić.

Warto zaznaczyć, że w dużych miastach w Polsce średnia wieku wśród osób podchodzących do tego egzaminu oscyluje wokół 12-13 lat, ale w małych miejscowościach taki poziom osiągają już tylko jednostki. Nie wszyscy są też świadomi faktu, że wkrótce znajomość co najmniej jednego języka europejskiego na poziomie B2 może być wymagana od wszystkich urzędników państwowych, w tym od nauczycieli szkół i przedszkoli.

Nauka języków obcych to oczywiście długi i niełatwy proces, ale przy odpowiednim podejściu i pod okiem doświadczonego lektora może być równie skuteczna, co przyjemna. Jest wiele sposobów na naukę języka, ale wbrew obecnym trendom, jednym z najskuteczniejszych są nadal tradycyjne kursy językowe, głównie dlatego, że gwarantują regularność i żywy kontakt z innymi ludźmi.

Dobre szkoły językowe pracują według sprawdzonych metod, które zapewniają sukces - odpowiednia liczba zajęć w małych grupach, regularny kontakt z innymi słuchaczami, regularne prace domowe, testy, egzaminy wewnętrzne i możliwość przygotowania do egzaminu zewnętrznego - a wszystko to w przyjemnej i stymulującej atmosferze wśród osób, którym przyświeca ten sam cel. Gwarantowana jest też ciągłość nauki, co jest szczególnie ważne dla osób, które edukację szkolną mają już za sobą, a pragną doskonalić się na wyższych poziomach zaawansowania.

Tak działa również Szkoła Językowa ANGOL, która już do 17 lat oferuje możliwość doskonalenia umiejętności językowych w Nowym Mieście Lubawskim. W tym czasie z naszych usług edukacyjnych skorzystało już ponad 2000 osób, w tym mnóstwo osób znanych i szanowanych w lokalnej społeczności: przedsiębiorcy, nauczyciele, urzędnicy, lekarze, księża, przedstawiciele służb mundurowych i wielu innych zawodów, oraz całe pokolenie dzieci i młodzieży z naszego powiatu. Zebraliśmy również mnóstwo cennych doświadczeń w trakcie licznych zagranicznych podróży prywatnych i zawodowych.

Poza nauczaniem języków i działalnością związaną z tłumaczeniem, od roku 2008 zorganizowaliśmy wiele szeroko pojętych imprez edukacyjnych i kulturalnych: warsztaty i wystawy fotograficzne z Wojtkiem Koykosem i florystyczne z Izą Tkaczyk, kilka edycji warsztatów Eurodesk dla młodzieży, konferencje metodyczne dla nauczycieli, oraz wymianę młodzieżową w Wielkiej Brytanii, z której w roku 2011 skorzystało dziesięcioro naszych uczniów. Ponadto, nasi lektorzy wzięli udział w licznych szkoleniach i projektach międzynarodowych, m.in. w Grecji, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, od roku 2014, trzykrotnie zorganizowaliśmy trasy koncertowe brytyjskiej grupy bluesowej The Lewis Hamilton Band, której członkowie regularnie odwiedzają naszą szkołę, aby spotkać się z naszym słuchaczami. Relacje z tych imprez można znaleźć na naszej stronie www.angol24.pl oraz na Facebook. Rozważamy organizację wycieczki do Wielkiej Brytanii dla naszych słuchaczy w roku 2019 lub 2020.

To wszystko pokazuje że ANGOL to o wiele więcej niż tylko szkoła językowa, a nasi lektorzy, poza wiedzą czysto językową, mają naprawdę wiele do zaoferowania swoim słuchaczom.

Jeżeli jesteś zainteresowany, zgłoś się do nas już dziś. Pierwsze zajęcia na tegorocznych kursach zaczynamy już wkrótce. Wszelkie informacje można uzyskać w naszym biurze oraz na www.angol24.pl. Zapraszamy!Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages