Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Łąkowskie pielgrzymowanie do Cudownego Wizerunku [NOWE ZDJĘCIA]

2019-09-08 23:48:23 (ost. akt: 2019-09-09 15:32:05)
Suma odpustowa w nowomiejskiej bazylice kolegiackiej

Suma odpustowa w nowomiejskiej bazylice kolegiackiej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Łąki Bratiańskie zapisały się w historii dzięki cudownemu wizerunkowi Matki Boskiej Łąkowskiej. Od połowy XIII wieku mieszkańcy północnej Polski oddawali jej część i wdzięczność za otrzymane łaski dzięki swoim modlitwom. Tak jest do dnia dzisiejszego, ale najwięcej pielgrzymów przybywa do Cudownego Wizerunku na wrześniowy odpust.

Już w 1750 roku papież Benedykt XIV potwierdził cuda, a zwłaszcza uzdrowienia, które dokonały się na pośrednictwem łąkowskiego wizerunku. Dzięki temu 4 czerwca 1752 roku dokonano obrzędu koronacji Najświętszej Matki z Łąkowskiego obrazu.

Wówczas zaczęto wielbić ją znacznie gorliwiej, a pątnicy napływali jeszcze liczniej. Ten kult nie podobał się prusakom, którzy dążyli do zamknięcia klasztoru. Udało im się to w 1875 roku. Mimo licznych pism nie pozwolono nawet na odprawianie mszy na jego terenie. Tak osamotniony stał, aż do roku 1882, gdy prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna wybuch pożar. Dzięki szybkiej reakcji dawnego prowincjała O. Binkowskeigo udało się ocalić obraz i przenieść go do kościoła parafialnego w Nowy Mieście, gdzie można go podziwiać po dzień dzisiejszy. To właśnie w tym roku mija 137 lat od czasu przeniesienia Matki Bożej Łąkowskiej do Bazyliki św. Tomasza.

Kilka dni przed odpustem Matki Boskiej Łąkowskiej odprawiana jest zawsze msza święta na terenach poklasztornych w Łąkach Bratiańskich, skąd pochodzi Łąkowska Pani. Mszę poprzedza co roku tzw. procesja wodną nurtem Drwęcy z łąkowską figurą, pod prąd rzeki, z Nowego Miasta do Łąk. Tym razem zrezygnowano z tej ceremonii z powodu powalonych drzew w poprzek rzeki.
Mszę świętą w Łąkach, w koncelebrze kapłanów na polowym ołtarzu, odprawił ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii w Boleszynie. Tradycyjnie podczas mszy poświęcono pojazdy mechaniczne. Powrót wiernych do bazyliki w Nowym Mieście nastąpił procesjonalnie z lampionami. Pielgrzymi podczas drogi odmawiali modlitwę różańcową.

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się 7 września modlitwą różańcową wokół kościoła, natomiast o północy rozpoczęła się Pasterka Maryjna celebrowaną przez kapłanów pracujących i tych, którzy wcześniej sprawowali posługę kapłańską w parafii nowomiejskiej.

W niedziele, 8 września, w główny dzień odpustu, sumę odprawił biskup Józef Szamocki w koncelebrze kapłanów, a w tym członków Kapituły Kolegiackiej Nowomiejskiej. Podczas mszy wystąpił nowomiejski chór Cantamus. Zwyczajem nowomiejskich odpustów jest specjalne błogosławieństwo dla niemowląt i dzieci nazywane „Kwiatki dla Matki”. Błogosławieństwa udzielił biskup Józef Szamocki. red


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages