Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ruszyła modernizacja kina „Harmonia”

2019-08-06 11:25:47 (ost. akt: 2019-08-06 11:45:47)
Stary szyld kina nie pójdzie na złom...

Stary szyld kina nie pójdzie na złom...

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W toku są prace związane z remontem i przebudową dawnego kościoła ewangelickiego w centrum Nowego Miasta. We wnętrzach dawnego kina powstanie Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury.

Inwestycja finansowana jest głównie z pieniędzy zewnętrznych, pochodzących z Unii Europejskiej. Zgodnie z umową, dofinansowanie na realizację projektu wyniesie prawie 3,5 miliona złotych, co stanowi 85 procent kwoty wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Prace właściwe rozpoczęły kilka dni temu. To co można było dotychczas zaobserwować, to były działania przygotowawcze do realizacji inwestycji.

Ciekawym pomysłem było ogłoszenie licytacji 55 zestawów foteli kinowych, składających się z czterech połączonych ze sobą siedzisk. Licytowane były całe zestawy w cenie wywoławczej 120 złotych za jeden zestaw. Inicjatorzy akcji zachęcali do wzięcia udziału w przetargu argumentując, że jest to niesamowita okazja, aby stać się posiadaczem cząstki historii nowomiejskiego kina „Harmonia”.

Udało się sprzedać 30 zestawów, które rozeszły się dość szybko — informuje Jerzy Grządzielewski, szef działu Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miejskiego.

Zdjęto też stary szyld kinowy, którego litery wykonane zostały z grubej, solidnej blachy. Na pewno nie zostanie ta pamiątka przeznaczona na złom. Elementy szyldu zeskładowano w budynku przy ul. 19 Stycznia, który jest własnością magistratu. Zachowano także starą aparaturę projekcyjną. Są pomysły, by utworzyć formę izby pamięci związaną ze starym kinem Harmonia, by zachować dziś prawie zabytkowe pamiątki dla potomnych.

Trzeba zaznaczyć, że arcyciekawym odkryciem w sali kinowej są malowidła stropowe, które były dotychczas skryte pod podwieszanym sufitem. Jest to wyjątkowy zabytek sakralnej sztuki malarskiej. Tym „znaleziskiem” zajmie się teraz konserwator zabytków i zapewne zadecyduje o ewentualnej formie ekspozycji malowideł.

Remont i modernizacja wnętrza kina wzbudza sporo emocji wśród mieszkańców miasta. Pytają, szczególnie na forach mediów społecznościowych, o dalszy byt kina — będzie czy nie będzie. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości.
Burmistrz Józef Blank zapewnia, że obiekt będzie wyposażony w nowoczesną technologię kinową (2D/3D) i widowiskową.

Zakres remontu i modernizacji obejmuje remont dachu, elewacji budynku wraz z wymianą zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę istniejących pomieszczeń, w tym wyburzenie stropu międzykondygnacyjnego. Rozbudowana będzie część podziemna budynku poza jego istniejący obrys (bryła nadziemna budynku pozostanie bez zmian). Powiększony zostanie hol wejściowy prowadzący do sali widowiskowo - kinowej, powstanie klatka schodowa oraz winda osobowa łączące wszystkie kondygnacje.

Sala widowiskowo – kinowa, dzięki wyburzeniu stropu, zyska odpowiednią kubaturę oraz akustykę oraz będzie wyposażona w częściowo składaną widownię na 220 miejsc siedzących (możliwość użytkowania w charakterze sali wystawienniczej lub organizacji widowisk przy stolikach). Powiększona ma być również scena. Dzięki rozbudowie części podziemnej w strefie pod sceną powstaną dwa pomieszczenia przeznaczone na garderoby dla artystów z zapleczem sanitarnym.

Rozbudowa podziemia w strefie pod głównym wejściem do budynku pozwoli na zlokalizowanie pomieszczeń sanitarnych dla widowni oraz pomieszczenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury i pomieszczeń technicznych fontanny na rynku. Jak wyżej wspominaliśmy, obiekt będzie wyposażony w nowoczesną technologię kinową (2D/3D) i widowiskową. Przy tym nastąpi poprawa dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki realizacji projektu ma się poszerzyć oferta kulturalna Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście (muzyczna, filmowa, teatralna, wystawiennicza). Funkcjonowanie nowego obiektu ma kreować udział mieszkańców w życiu kulturalnym, kształtować świadomość kulturową mieszkańców z regionem. Bezcennym dla regionu jest fakt odnowienia zabytkowego obiektu o dużej wartości architektonicznej i historycznej. ul

Zabytkowy sufit był dotychczas przykryty kasetonami


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Robert Domżalski #2830310 | 83.14.*.* 5 gru 2019 14:48

    "Stary szyld" Kina Harmonia to nie tylko "szyld", to zabytek liternictwa i przede wszystkim neon! Byłoby wspaniale przywrócić go do życia, zgodnie z obecnym światowym trendem restauracji neonów. Jego klasa jest taka wysoka, że gdyby naprawdę musiano go usunąć z przestrzeni miejskiej Nowego Miasta Lubawskiego, to powinien się on znaleźć w kolekcji ważnej instytucji muzealnej, która specjalizuje się w dbaniu o tego typu dzieła sztuki jak np. Muzeum Neonów w Warszawie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages