Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Informacje o afrykańskim pomorze świń w powiecie nowomiejskim [AKTUALIZACJA]

2019-07-29 09:34:01 (ost. akt: 2019-07-29 13:11:46)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przy rondzie w Katlewie, gdzie krzyżują się drogi wojewódzkie 538 i 541, pojawiła się tabliczka o strefie ochronnej afrykańskiego pomoru świń. Okazało się, że służby weterynaryjne nic o tym nie wiedzą.

W poniedziałek rano podaliśmy informację o tablicy informującej o afrykańskim pomorze świń w Katlewie.

— Na rondzie w Katlewie jest tabliczka "Afrykański pomór świń strefa ochronna" — taką informację w poniedziałkowy poranek przesłała do redakcji "Gazety Nowomiejskiej" Czytelniczka.

Afrykański pomór świń to wysoce zaraźliwa choroba świń i dzików, która od kilku lat stanowi wielkie zagrożenie dla produkcji trzody chlewnej w Polsce, a także populacji dzików. Podejmowane są różnorodne działania w celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. W przypadku ogniska ASF w chlewni, stado jest wybijane, gospodarstwo dezynfekowane oraz wyznaczane są strefy ochronne.

Jak informuje strona internetowa Głównego Inspektoratu Weterynarii "26 ognisko w 2019 r. stwierdzono 23 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1324 świnie, położonym, w gminie Ciechanów, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim"

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Jana B. Liedtke, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Mieście.

— Ognisko choroby znajduje się w Ciechanowie. Zasady są takie, że wyznacza się trzy strefy. Niebieska, najbliżej ogniska jest objęta największymi restrykcjami. Później jest czerwona, a najmniej ryzykowna strefa to żółta — wyjaśnia Liedtke.

Jak po pewnym czasie uzupełnił Jan B. Liedtke, służby weterynaryjne nie były poinformowane o instalacji tablicy. O solidnym montażu dużej tablicy (80 na 50 cm) na znaku drogowym przy rondzie nie byli poinformowani także drogowcy. W tym momencie nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za jej montaż.

— Sprawa zostanie zgłoszona na policję — mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Granica strefy żółtej przebiega na granicy województw warmińsko - mazurskiego i mazowieckiego. W obrębie strefy żółtej przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). W przypadku transportu za granicę obowiązuje więcej restrykcji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Powiat nowomiejski wraz z iławskim mają największe pogłowie świń w całym województwie warmińsko - mazurskim, a szacowana liczba sztuk wynosi około 250 - 300 tys. sztuk. To więcej niż województwa podkarpackie, małopolskie,śląskie i świętokrzyskie razem wzięte. Ognisko choroby w regionie byłoby ciosem dla finansów wielu rolników.

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Biochemik #2769426 | 188.147.*.* 29 lip 2019 23:15

    Rolnicy maja nikłą świadomość co do zagrożeń jakie stwarzają dla otoczenia. Samo wydzielanie azotu przy takiej nazwijmy to produkcji jest szkodliwe i uciążliwe dla mieszkańców w niedalekiej odległości od ferm. Badamy samochody z silnikami diesla na zawartość azotu że złe że szkodzą a proszę zbadać zawartość azotu obok takiego ospodarstwa gdzie są świnie. Przekroczone wszelkie dopuszczalne normy i niby niemożliwe jest zbadanie powietrza czyli tzw. Odoru a jednak nie jest to teraz możliwe. Gdyby badania wyszły na światło dzienne takie gospodarstwa były by zamykane w trybie natychmiastowym. Dodatkowo takie fermy to bomba biologiczna z opuznionym zaplonem i śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi. Ale co tam kasa ważniejsza od ludzi.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages