Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Były kościół ewangelicki w nowej odsłonie

2019-07-03 11:31:43 (ost. akt: 2019-07-03 11:33:28)
Moment podpisania umowy z wykonawcą prac

Moment podpisania umowy z wykonawcą prac

Autor zdjęcia: Fot. Nadesłane

Niebawem rozpocznie się remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego na rynku w Nowym Mieście Lubawskim. Umowa z wykonawcą prac została już podpisana w Urzędzie Miasta.

Dnia 26 czerwca 2019 roku Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego podpisał umowę z wykonawcą prac dotyczących inwestycji „Remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury”. Gospodarzowi miasta towarzyszyła Marzena Krzemińska, zastępca skarbnika miasta.

Wykonawcę wyłoniono w drodze przetargu. Do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęły dwie oferty. Korzystniejszą zaproponowało Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane, a opiewa ona na kwotę 10.993.439,88 zł i ono wygrało przetarg (drugą ofertę złożyła firmę Inwest – Serwis z Olsztyna, która zaproponowała wykonanie prac za 13. 367. 695,77 zł). Prace mają być zakończone do 29 maja 2020 roku, z gwarancją na 5 lat.

Przeprowadzone zostaną prace rozbiórkowe i demontażowe wewnątrz budynku oraz prace konserwatorskie (dezynfekcja stropów i ścian parterowych i piwnicznych, usunięcie wtórnych przemalowań ze ścian, wzmocnienie oryginalnych warstw malarskich, odsalanie murów, zabezpieczenie stalowych elementów w murach oraz monochromii na ścianach). Zostanie wykonane podpiwniczenie pod częścią budynku oraz dobudowane zostaną podziemne pomieszczenia. Przebudowany ma być parter budynku, gdzie wybudowana zostanie scena i widownia. Zaplanowano roboty ogólnobudowlane na pierwszym i drugim piętrze. Wykonany zostanie szyb windowy i klatki schodowe wewnątrz budynku. W ramach prac wykończeniowych wewnątrz budynku, zamontowane zostaną ustroje akustyczne i wewnętrzna stolarka drzwiowa, będzie montaż wyposażenia pomieszczeń. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa. Wykonany zostanie remont elewacji, pod kątem przywrócenia historycznego wyglądu. Zamontowane będą instalacje: wodno – kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, elektryczna, teletechniczna, systemu sygnalizacji pożaru oraz instalacja połączeń wyrównawczych. Wewnątrz budynku powstanie system nagłośnieniowy oraz system projekcji kinowej.

Grażyna Jonowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. malinek #2757462 | 109.95.*.* 4 lip 2019 15:39

  wygrywa bo remontuje taniej i solidniej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. malinka #2756895 | 77.87.*.* 3 lip 2019 12:51

  wszystkie przetargi wygrywa w nml firma z Lubawy.To jest zastanawiające.Biorą ogromne pieniądze za coś czego mieszkańcy nie chcą

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. nowomieszczanka #2756853 | 95.49.*.* 3 lip 2019 11:59

   Parafia nowomiejska jest jedną z najliczniejszych zarówno w Diecezji Toruńskiej, jak i w Województwie Warmińsko-Mazurskim, ale nasz pazerny proboszcz nie przewiduje utworzenia nowej parafii. Prędzej czy później będzie musiało się to zmienić, a wtedy zacznie się ostre drylowanie kieszeni nowomieszczan na budowę nowego kościoła, na dodatek pewnie gdzieś daleko za miastem. A tu niemal gotowy kościół zamienia się na centrum informacji turystycznej i promocji kultury.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. rere #2756848 | 212.160.*.* 3 lip 2019 11:50

    A co będzie w środku po remoncie? Kino działające raz na miesiąc i wiecznie zamknięta informacja turystyczna czy może w końcu ktoś posluchamieszkancow i udostepni miejsce też na kawiarnie/knajpe?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages